7 dni
Trwają szczepienia przeciw COVID-19. Nadal jednak wielu Polaków waha się, czy zgłosić się do szczepienia. W celu rozwiania wątpliwości, specjalista zdrowia publicznego, ekspert ds. epidemiologii SQD Alliance, odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
7 dni
Podczas ostatniej, styczniowej sesji rady miasta częstochowscy, radni przyjęli wspólne stanowisko w sprawie szczepień przeciwko COVID-19. Apelują w nim o udział w trwającej ogólnopolskiej akcji szczepień.
7 dni
Mafia i Oda
7 dni
Debaty szczebla najwyższego. Minister N. naskarżył na posła G. donosząc, że ten zachowywał się niegrzecznie i zaszczepił poza kolejką. Poseł G. odparł, że może i niegrzecznie, ale zgodnie z ustanowionym przez ministra N. prawem. Więc minister N. powiedział, że G. zachowuje się jak pięciolatek, bo prawo prawem, ale ministerstwo się stara o sprawiedliwość.
7 dni
Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika 7 dni będziemy przypominać nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.
7 dni
„Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19.
7 dni
Część 1.
Urząd miasta Częstochowy od lat przekonuje mieszkańców, że na wiele działań nie ma pieniędzy. Budżet obywatelski jest co roku napięty jak struna, a i tak spora część wniosków pozostaje bez realizacji. To prawda, że z pustego i Salomon nie naleje, ale może problem braku pieniędzy niekoniecznie wynika z ich... braku. Magistrat lekką ręką rozbudowuje miejskie wydziały i jednostki mu podległe, aż pękają w szwach. Co i rusz w mieście pojawiają się nowe filie, by pomieścić rosnącą kadrę. Nie dziwota więc, że na potrzeby mieszkańców środków już nie starcza, skoro niemałą kwotę urząd miasta przeznacza na własne zasoby. Utrzymanie kilku budynków miasta w ciągu zaledwie jednego roku pochłonęło kwotę prawie 3 milionów złotych, a przecież to nie wszystko.
7 dni
Powracamy do tematu pomiarów mieszkań komunalnych, których właścicielem jest miasto Częstochowa.
Przypomnijmy. Mieszkanie wynajmowane od miasta przez panią Jadwigę, od 1961 do 2013 roku sukcesywnie zmniejszało się, by podczas ostatnich pomiarów osiągnąć wielkość o prawie 2,5 metra kwadratowego mniej niż na początku.
7 dni
Rada miasta Częstochowy przyjęła uchwałę w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej oraz wymogów formalnych projektu uchwały składanej w ramach takiej inicjatywy. Teraz wniesienie projektu uchwały będzie możliwe po zawiązaniu minimum 7-osobowego komitetu i zebraniu co najmniej 300 podpisów.
Mówiąc prostym językiem: każdy, kto uważa, że lokalne prawodawstwo jest niedoskonałe i chciałby je uzupełnić, będzie mógł to zrobić, składając własny projekt uchwały. Oczywiście – o czym już urzędnicy w komunikacie nie wspominają – taki projekt uchwały jest głosowany przez radnych miasta Częstochowy. I tu już może być różnie, zwłaszcza że układ sił politycznych w radzie miasta jest ugruntowany (SLD ma 12 radnych, PiS – 8, Wspólnie dla Częstochowy – 5, KO – 3). Jeśli więc projekt uchwały obywatelskiej nie będzie po myśli rządzących miastem, to i tak nie znajdzie się w lokalnym prawodawstwie.
7 dni
„Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz być w ciągłym ruchu.”
Albert Einstein
![]() |