7 dni
Młody
Samiec urodzony w roku 2019, rasy europ, umaszczenie buro-białe, po sterylizacji i kastracji.
Młody trafił do Schroniska 06.10.2019 r. To sympatyczny i ciekawski kotek. Lubi być w centrum zainteresowania. Uwielbia też zabawę i głaskanie. Zasługuje na ciepły i kochający nowy dom.
7 dni
Już blisko 7.000 mieszkańców podpisało petycję adresowaną do prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka (SLD) oraz rady miasta Częstochowy. W poniedziałek 2 marca pod magistratem pojawili się działacze społeczni: Renata Fussy, Grzegorz Kukla i prezes Częstochowskiego Alarmu Smogowego - Hubert Pietrzak i złożyli w urzędzie kolejne tysiące podpisów pod protestem przeciwko planowanej, kontrowersyjnej inwestycji na styku dwóch dzielnic - Stradom i Błeszno.
7 dni
Tygodnik 7 dni przez wiele lat dał się poznać Czytelnikom, jako gazeta absolutnie niezależna od władzy lokalnej. Andrzej Kawka, znany częstochowski dziennikarz i felietonista w fenomenalnym wręcz dziele pod tytułem „Częstochowski alfabet spraw dawnych” w krótkich żołnierskich słowach oddał pracę dziennikarzy naszej gazety: „Nie jest ani z lewa, ani z prawa, ani ze środka, ale jednocześnie jest prawicowa, lewicowa i centrowa. Nie dowala, by kolokwialnie sprawę opisać, prawicy ku uciesze lewicy, ani na odwrót. Udowadnia, że dziennikarstwo wcale nie musi być określone i zabarwione jednym kolorem, że nie musi za nim stać żadna partia, żadne organizacje, żadne stowarzyszenia czy garnitury i żakiety z różnych urzędów. Jest dla czytelników, którzy objaśniania rzeczywistości oczekują w zwykłych, prostych, banalnych wręcz opisach, dla czytelników, których naprawdę niewiele obchodzi kolor partyjnej legitymacji bohaterów, i pozytywnych, i negatywnych.”
7 dni
W 2019 r. w województwie śląskim liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych wyniosła 56,7 tys. osób. To o ponad 7,5 tys. osób więcej niż w 2018 r. Niemal we wszystkich śląskich oddziałach wzrosło zatrudnienie wśród osób z zagranicznym paszportem.
7 dni
Niezręcznie jest pisać jak jest, bo jest tak jak się wydaje. Marszałek Sejmu odmawiał wykonania wyroku Sądu w obawie naruszania prawa. Rzecz – przypomnijmy – dotyczyła ujawnienia podpisów pod rekomendacjami sędziów dla sędziów. Potem Marszałek Sejmu, z innych powodów niż wyrok Sądu, zdecydował się w tej sprawie naruszyć prawo, pewnie w obawie, że narusza prawo.
7 dni
„Powinniśmy być wdzięczni Adamowi: odebrał nam błogosławieństwo lenistwa i dał w zamian przekleństwo ciężkiej pracy.”
Mark Twain
7 dni
Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach lub miałeś kontakt z osobą, która była w tym czasie w Państwie Środka, a jednocześnie masz temperaturę ciała powyżej 38ºC oraz kaszel i duszność, powinieneś zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego Twojego miejsca zamieszkania.
7 dni
Pierwszymi narzędziami, jakimi ludzie posługiwali się do wykonywania obliczeń arytmetycznych były kości, kamyki i tablice liczebne, z których z czasem wyewoluowały liczydła. Dopiero w 1642 roku Wilhelm Schickard zaprojektował pierwszy kalkulator mechaniczny, który był zdolny do przeprowadzanie czterech najprostszych operacji arytmetycznych. Zaledwie kilka dekad później swoją wersję kalkulatora mechanicznego o zbliżonych możliwościach zaprezentował Pascal.
7 dni
Ciąg dalszy sprawy sprzed tygodnia
Powracamy do tematu budowy zakładu do produkcji paliw alternatywnych, który nie tylko ściągnął do Częstochowy media ogólnopolskie, ale i wojewódzkie, a niebawem krajowe instytucje kontrolne.
Jeżeli w przeszłości firma Fortum starała się robić na częstochowianach wrażenie firmy społecznie odpowiedzialnej, to teraz pozytywny wizerunek – legł w gruzach. Nie najlepiej też wypadł prezydent Krzysztof Matyjaszczyk (SLD), stąd na stronie internetowej magistratu ukazało się wyjaśnienie o udziale miasta w sprawie budowy zakładu.
7 dni
Miasto zmieniło zasady sprzedaży mieszkań komunalnych. Bonifikaty są znacznie mniejsze, dlatego wielu częstochowian będzie musiało zrezygnować z marzeń o własnym M.
Mieszkańcy pytają: czy prawo może działać wstecz? Czy urzędnik może łamać dane ludziom obietnice, również te na piśmie? Gdzie tu jest troska o mieszkańców?
Z tymi i wieloma innymi pytaniami zwróciliśmy się do urzędu miasta Częstochowy. Prócz odpowiedzi, magistrat uraczył nas kąśliwym dopiskiem: „W kontekście opisywanego problemu zwracamy redakcji uwagę na dwa oczywiste fakty:
- mieszkania komunalne mają być formą wsparcia dla ludzi potrzebujących, niezamożnych, poszkodowanych przez los, a nie drogą do zdobycia mieszkania na własność, dzięki bonifikacie; i temu służy w ostatnich latach polityka mieszkaniowa prowadzona przez miasto;
- jeżeli miasto zbywałoby mieszkania komunalne w takim tempie, jak w latach minionych, wkrótce nie miałoby najmniejszych szans na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych ludzi, dla których przydział lokalu komunalnego jest realną pomocą w trudnej sytuacji życiowej, nie mówiąc już o dużo większej dużej grupy osób z wyrokami eksmisyjnymi, którym miasto powinno zapewnić lokalne socjalne (w tym drugim przypadku kolejka jest nadal dosyć długa).
Rozumiemy, że pokusa pisania, iż interweniujący mieszkaniec/mieszkańcy mają zawsze rację, jest silna, ale może warto czasami złapać szerszy kontekst i zastanowić się obiektywnie nad tzw. interesem społecznym...”
![]() |