7 dni
Sprawdź, za co zapłacisz więcej w 2022 roku
Wielu częstochowian każdego miesiąca głowi się co kupić, a czego nie; za co zapłacić, a z czym poczekać. Odpowiedź na pytanie, co zdrożeje w 2022 roku jest niełatwa i łatwa zarazem, bo zdrożeje niemal wszystko. Podwyżki kilku tylko podstawowych towarów pociągają za sobą wzrost cen innych. Drożyzna dotknęła Polaków już we wrześniu 2021 roku i mimo upływu kilku miesięcy nie odpuszcza. Dane inflacyjne za grudzień podane przez Główny Urząd Statystyczny sięgnęły prawie 9%, co stanowi najwyższy poziom inflacji w Polsce od 21 lat. Zdaniem ekonomistów, to jednak dopiero początek wzrostu cen i pod znakiem drożyzny ma upłynąć cały 2022 rok, bo inflacja dopiera się rozpędza. Coraz więcej będziemy płacić m.in. za gaz, prąd, czynsze mieszkaniowe, także wodę i ścieki. Zdrożeją produkty żywnościowe, pogalopują ceny materiałów budowlanych podnosząc koszty budowy lub remontu domu, wzrosną koszty transportu i komponentów, co ma wpływ na ceny mebli i innych produktów wykończenia i wyposażenia wnętrz, a do tego jeszcze skoki cen paliw na stacjach benzynowych. Więcej wydamy na usługi, kredyty, też wynajem mieszkania. W górę pójdą nawet ceny papieru toaletowego. Już jest źle, a będzie jeszcze gorzej.
7 dni
Częstochowskie Centrum Świadczeń przyjmuje już wnioski o przyznanie dodatku osłonowego. Jest to jednorazowe świadczenie, które będzie wypłacane w dwóch równych ratach. Wnioski można składać do końca października. Dodatek będzie wypłacany przez gminy, które otrzymają dotacje z budżetu państwa.
7 dni
Ruch Polska 2050 w Częstochowie wyraźnie przyspiesza i zwiększa swoją aktywność na terenie subregionu częstochowskiego. Podsumowanie działań ekologicznych w roku 2021 to mistrzowski pokaz realnej troski o otaczającą nas przyrodę. Członkowie i sympatycy Ruchu Polska 2050 w Częstochowie, mimo że rok 2022 dopiero się rozpoczął przeprowadzili już brawurową akcję kontroli stanu segregacji bioodpadów w zabudowie wysokiej.
7 dni
Nie śliń się, bo się poślizgniesz! Rada niewątpliwie mądra, zwłaszcza, gdy COVID ograniczył zdolności przerobowe szpitali w składaniu kości do kupy. Zresztą, kto by miał głowę, do składania, gdy tematem nr 1 zrobił się gaz, a nr 2 – energia. I nie o to chodzi, że na gazie energia większa, ale o te prześwity pokazujące rosnące pustki w kieszeniach.
Pan Czarnek dla szkół to abstrakcyjne zagrożenie, realne to rachunki z PGNiG i Tauronu.
7 dni
„Czerp z innych, ale nie kopiuj ich. Bądź sobą.”
Michel Quoist
7 dni
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla klientów indywidualnych w związku z wzrostami na unijnym rynku uprawnień do emisji CO2. O podwyżkach cen energii rozmawiam z prezesem Grupy Enea, jednej z największych firm energetycznych w Polsce, Pawłem Szczeszkiem.
7 dni
Zarząd powiatu częstochowskiego rozstrzygnął XI Konkurs Fotograficzny „Piękno Ziemi Częstochowskiej”. Celem konkursu było propagowanie czynnego wypoczynku i szerzenie wiedzy o ciekawych zakątkach naszej ziemi.
Dla Tygodnika 7 dni jest to szczególne święto, bowiem tegorocznym zwycięzcą został nasz redakcyjny kolega Robert Amborski.
7 dni
Fugerta i Sonia
7 dni
Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika 7 dni będziemy przypominać nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.
7 dni
Jubileusz 30-lecia firmy Computer Center to wydarzenie szczególne zarówno dla założycieli firmy, jej pracowników, jak i partnerów biznesowych. Rocznica założenia biznesu to świetna okazja do podkreślenia pozycji na rynku oraz też idealna chwila na wspomnienia.
O tym, co przez 30 lat sprawiało radość, ale także o tym, co przysparzało trosk, opowiada nam założyciel i właściciel firmy Computer Center, Marek Domagała.
![]() |