7 dni
Część 4
Przepisy szczegółowe dotyczące wędkowania na wszystkich wodach Okręgu PZW Częstochowa w 2022 roku
7 dni
Czym jest empatia, zrozumienie, współczucie? - człowieczeństwem. To prawda, Polacy nie są idealni, ale jak mało kto, w chwilach próby – jesteśmy najlepsi: charyzmatyczni, bezinteresowni, zaangażowani. Społeczeństwo obywatelskie, które niestety w czasach pokoju w Polsce nie istnieje, w czasie wojny powstało jakby znikąd. Już pierwszego dnia najazdu Rosji na Ukrainę, ktoś zrobił zbiórkę, ktoś dary posortował, ktoś je zawiózł na granicę, a inny rozdał – od żywności, po ubrania, leki, środki czystości, na zabawkach dla dzieci skończywszy. Ten heroiczny odruch serca wobec ludzi dotkniętych dramatem wojny nie wynikał z dekretów, rozporządzeń czy ustaw. Niestety – i musi to wybrzmieć - nie powstał dzięki sprawnej organizacji akcji pomocowej stworzonej i usystematyzowanej przez państwo polskie. Społeczeństwo naszego kraju zdało egzamin na szóstkę, natomiast rządzący i politycy - nie zaliczyli tego testu.
7 dni
Przed wybuchem wojny na Ukrainie wydawało się, że cywilizowany świat, który znamy i w którym żyjemy nie mógłby udawać, że nic się nie dzieje, gdy tuż obok bomby spadają na szpitale, szkoły, domy i bloki, gdy żołnierz strzela do nieuzbrojonego cywila, gdy za nierozumianą jeszcze tożsamość życie oddają dzieci. Ten cyberpostępowy, oświecony i wyedukowany świat właśnie ma okazje pokazać, co tak naprawdę jest wart. Ocierając łzy i uwalniając myśli od bolesnych obrazów tragedii milionów Ukraińców nie sposób nie spojrzeć głębiej, na gigantów światowych, w tym na wielki biznes. Już dziś prawie wszystkie największe koncerny światowe zerwały współpracę gospodarczą z Rosją i słusznie, bo za każdym rublem – także tym przewalutowanym - kryje się dramat narodu ukraińskiego.
7 dni
O wypowiedzeniu umów współpracy z Irkuckiem i Smoleńskiem zdecydowała Rada Miasta. Powód? Brutalny atak Rosji na demokratyczną Ukrainę.
7 dni
Co by człowiek nie napisał i tak będzie nieaktualne, gdy się drukiem ukaże. Przyjąć to trzeba z pokorą. Moje serce i głowa jest na Ukrainie, o niczym innym myśleć, a więc i pisać nie mogę. A tam sytuacja nieprzewidywalna, zależna od człowieka, zwanego Putinem, który daleko odjechał od rzeczywistości.
7 dni
„Łatwiej jest znieść osamotnienie zupełne niż samotność wśród tłumu.”
Józef Ignacy Kraszewski
7 dni
Mieszkańcy dzielnicy Stradom w Częstochowie ponieważ są wyjątkowo wyczuleni na punkcie ekologii, po raz kolejny interweniują w obronie środowiska naturalnego. W liście do naszej redakcji informują, że na terenach zalewowych przy rzece Konopce i przy ul. Mieszka Starego znajdują się niebezpieczne, toksyczne odpady.
7 dni
Czyli pomiar smogu (PM 10) w godzinach oraz dniach na przestrzeni lat
Częstochowski Alarm Smogowy, jak co roku publikuje informacje o zanieczyszczeniach w regionie. Najnowsze pomiary wskazują na znaczne zwiększenie poziomu toksycznego smogu w powiecie częstochowskim. Porównując rok 2020 do roku 2021 w kontekście przekroczeń PM10 odnotowaliśmy prawie dwukrotny wzrost zanieczyszczenia powietrza: 2020 – 36 dni, 2021 – 66 dni! W ciągu całego ubiegłego roku Częstochowianie narażeni byli na oddychanie bardzo szkodliwym powietrzem nawet powyżej 100 µg/m ³, gdy dobowa norma wynosi tylko 50 µg/m³ dla PM 10.
7 dni
1 marca 2022 r. rozpoczęło się zgłaszanie uczniów do klas I szkół podstawowych zamieszkałych w obwodzie danej szkoły oraz rekrutacja dla dzieci spoza obwodu, jeśli dana szkoła podstawowa nadal dysponuje wolnymi miejscami. Również zapisy dzieci do przedszkoli już trwają. Zarówno nabory do szkół podstawowych jak i przedszkoli, odbywają się z wykorzystaniem systemu elektronicznego.
7 dni
Zrujnowany budynek dawnego zakładu Polgal, tzw. „guziczarnia”, wkrótce zyska nowe życie. Z mapy Starego Miasta zniknie wreszcie budowlane straszydło, które „podziwiali” pasażerowie podróżujący pociągiem do i z Częstochowy. Na miejscu przemysłowego niegdyś budynku stanie apartamentowiec.
![]() |