7 dni
Chyba każdy z nas słyszał powiedzenie, że jesteśmy tym, co jemy. Warto zatem pomyśleć nad tym, jak się odżywiamy i wprowadzić do swojego codziennego jadłospisu zdrowe jedzenie. Nikt tutaj nie ma na myśli żadnej diety. Chodzi o produkty bogate w cenne składniki odżywcze. Sprawdźmy, co powinno się znaleźć w naszej lodówce oraz szafkach kuchennych.
7 dni
Choć mamy środek lata, czas leci nieubłaganie i z pewnością niebawem potrzebna będzie solidna odzież narciarska. Co więcej, nawet podczas naszego polskiego lata istnieje wiele miejsc, w których panuje zima. Możesz się tam śmiało wybrać, aby pojeździć na nartach. Jeśli pragniesz z takiego wypadu przywieźć jedynie miłe, przyjemne wspomnienia, koniecznie poświęć nieco uwagi na wybór odzieży narciarskiej oraz niezbędnych akcesoriów. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę i jak dokonać zakupu!
7 dni
Wielu Polakom wydaje się, że zmiany wprowadzane przez rząd w nierozumianych przez obywateli przepisach, nigdy nie będą ich dotyczyć. Polecenie, które 11 lipca bieżącego roku wydał miastom i gminom Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach jest idealnym przykładem na to, jak bardzo większość Polaków jest w błędzie. Sprawa dotyczy kosztów obsługi dwóch programów: „Opieka wytchnieniowa” oraz „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. W piśmie z urzędu wojewódzkiego czytamy: „środki na obsługę programów nie mogą być przekazywane organizacjom pozarządowym”. Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Każdy, kto korzysta z pomocy społecznej bezpośrednio, bo jest osobą niepełnosprawną lub starszą bądź pośrednio – dla kogoś z rodziny, może zostać pozbawiony dotychczasowego wsparcia. Organizacje pozarządowe, które w trybie konkursu podjęły się realizacji programów mają - zdaniem urzędu wojewódzkiego - przestać otrzymywać z samorządów pieniądzy na m.in. obsługę, czyli na własną księgowość, kadry, prąd, czynsz etc. Częstochowskie organizacje już zapowiedziały, że zastanawiają się nad rezygnacją z pełnionych obowiązków wynikających z programów. Dlatego rodzina osoby niedołężnej lub niepełnosprawnej nie będzie już mogła korzystać z programu „Opieka wytchnieniowa” ani też osoby starsze i schorowane nie będą miały dostępu do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. A wszystko za sprawą nowej interpretacji przepisów autorstwa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, dotyczącej trwających od kilku miesięcy programów.
7 dni
Sejm przyjął przepisy o dodatku węglowym. Wyniesie on 3.000 zł i według założeń, ma zasilić budżety gospodarstw domowych, których źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne. O dodatek ubiegać się mogą ci, którzy do końca czerwca 2022 roku zgłosili się do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Pozostali, którzy nie ogrzewają swoich mieszkań i domów węglem – przynajmniej na razie – są pominięci w systemie dopłat.
7 dni
12 maja pisaliśmy o tym, że jedyna na terenie regionu częstochowskiego spółka Skarbu Państwa - Regionalny Fundusz Gospodarczy (RFG) została pozbawiona kierownictwa. Po nagłej śmierci prezesa RFG Mirosława Matyszczaka w marcu bieżącego roku, w spółce, która wcześniej liczyła dwóch członków zarządu, pozostał sam wiceprezes Artur Sokołowski. To jemu powierzono funkcję „głównego” prezesa RFG, po zmarłym Matyszczaku oraz stanowisko prezesa Jurajskiego Agro Fresh Parku (JAFP), spółki „córki” RFG. Jednak nieoczekiwanie na początku maja, Sokołowski został odwołany ze wszystkich piastowanych w spółkach funkcji.
Do czasu wyboru w trybie konkursowym nowego członka zarządu, Minister Aktywów Państwowych obowiązki „tymczasowego” prezesa RFG powierzył przewodniczącej rady nadzorczej tejże spółki, Marzenie Kusio.
7 dni
Są problemy istotne, którymi powinien zajmować się rząd (inflacja, bezpieczeństwo) oraz sprawy nieistotne, którymi rząd się zajmuje. Do tych drugich należy gorliwość w ochronie zdrowia i życia rowerzystów.
7 dni
„Życie jest jak echo: jeśli nie podoba ci się to, co ci odsyła, musisz zmienić wiadomość, którą wysyłasz.”
James Joyce
7 dni
„Chcę Wam dzisiaj opowiedzieć o Polsce równej. O Polsce, w której kod pocztowy nie określa szans na lepsze lub gorsze życie” - tak Szymon Hołownia zaczynał swoje przemówienie podczas Forum Samorządu Otwartego.
7 dni
Jedną z form organizacji pracy był zakładowy system współzawodnictwa między kopalniami i zespołami górników, organizowany przez związki zawodowe we współpracy ze Związkiem Młodzieży Socjalistycznej.
7 dni
Stowarzyszenie „Gruszka” z Rzerzęczyc, Koło PZW Wykromet, Ochotnicza Straż Pożarna Rzerzęczyce i Koło Gospodyń Wiejskich z Rzerzęczyc zorganizowało 26 czerwca w Dolinie Dwóch Stawów - „Piknik wędkarski dla dzieci". Tradycyjnie pieczę medialną nad całością sprawował Tygodnik Regionalny 7 dni z Częstochowy.
![]() |