7 dni
„Najtrudniejsze jest zdecydowanie się na działanie. Reszta to już tylko kwestia wytrwałości.”
Amelia Earhart
7 dni
...pojawiła się w II w. p.n.e. w Rzymie, nazywana była sudarium i służyła do ocierania potu z twarzy i prawdopodobnie do zasłaniania ust. W II w.n.e. w Rzymie zaczęto używać nieco większych chusteczek zwanych orarium, często wykonanych z drogich materiałów; potem stosowano je jako sygnał podczas walk gladiatorów - publiczność dawała za ich pomocą znak zabicia bądź ułaskawienia gladiatora. Chusteczkę znano też w starożytnym Egipcie. Noszona na szyi pełniła rolę amuletu posiadającego moc odczyniania uroków, a nawet leczenia chorych na umyśle. Maurowie obdarowywali się chusteczkami na znak miłości i dozgonnej przyjaźni - jej wręczenie niemal całkowicie zastępowało słowa gorących wyznań czy przysiąg. W starożytnej Grecji pełniły rolę dekoracyjnego drobiazgu, którym chętnie bawiły się panie nie wiedzące niekiedy, co począć z rękami podczas towarzyskiej konwersacji. To właśnie w Grecji po raz pierwszy używano chusteczki do wycierania twarzy. Przez długi czas nos wycierało się po prostu dłonią.
7 dni
Misia
Samica urodzona w 2013 r., rasy europ, umaszczenie bure pręgowane, po sterylizacji i kastracji. Misia, we wrześniu tego roku już po raz drugi trafiła do Schroniska. Misia to sympatyczna i urodziwa kotka, która czeka z niecierpliwością na nowy kochający i odpowiedzialny dom.
7 dni
Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika 7 dni będziemy przypominać nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.
7 dni
Odpady zgromadzone w centrum Częstochowy trują mieszkańców, o czym ci nawet nie wiedzą, a chemikalia powodują nowotwory, bezpłodność i zmiany genetyczne, a do tego są wybuchowe... hm, w sąsiedztwie I Urzędu Skarbowego
„Odpady zawierają szereg związków organicznych o właściwościach wywołujących nowotwory; mogą powodować mutacje tj. trwałą zmianę w ilości lub strukturze materiału genetycznego w ludzkich komórkach, działające szkodliwie na funkcje rozrodcze i płodność u dorosłych osobników płci męskiej i żeńskiej oraz powodujące toksyczność rozwojową u potomstwa, a także mogą zaburzać czynności hormonalne człowieka.” - tak składowane w Częstochowie przy ulicy Filomatów odpady klasyfikuje Prokuratura Regionalna w Katowicach.
7 dni
„Znany Ryneczek „Na Wałach” stał się ostatnio popularny medialnie za sprawą nagłej zmiany decyzji urzędu miasta Częstochowy dalece nas krzywdzącej, co do naszego losu na tym targowisku. Decyzja urzędników z prezydentem miasta Krzysztofem Matyjaszczykiem na czele o przetargu na dzierżawę terenu Ryneczku, była dla wszystkich kupców wielkim szokiem.
7 dni
Ruszyła pierwsza edycja marszałkowskiego budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy śląskiego mogą decydować, które ze zgłoszonych zadań powinny być zrealizowane w 2020 roku. Część z nich dotyczy także Częstochowy.
7 dni
Andrzej Zembik, prócz wszelkich innych cech tworzących z niego Andrzeja Zembika, jest także artystą fotografikiem. Artyzm jego polega na wydobywaniu z banalnej rzeczywistości treści nieoczywistych. I taka nieoczywistość jest wartością wystawy przygotowanej wspólnie z Romanem Timofiejukiem pt „Biało-Czerwona”. Wystawę prezentowano na 100 lecie Niepodległości w Gdyni, teraz na 101 – lecie trafiła do częstochowskiego Ośrodka „Gaude Mater”. Trafiła poważnie okrojona, bo u nas nie ma czasu, miejsca i woli robienia kultury, zwłaszcza innej niż kulturystyczna.
7 dni
„Czym dla ptaka są skrzydła, tym dla człowieka jest przyjaźń: wznosi go ponad proch ziemi.”
Zenta Maurina Raudive
7 dni
Straż Miejska w Częstochowie przypomina wszystkim właścicielom psów o obowiązku sprzątania po swoich pupilach w miejscach ogólnodostępnych. Należy przypomnieć, że zaśmiecanie miejsc publicznych jest wykroczeniem.
![]() |