7 dni
Jeśli wierzyć pogłoskom, pomysł władz Częstochowy w sprawie uniknięcia odpowiedzialności za, najpierw zakup wadliwych autobusów hybrydowych, a ostatecznie nierozliczone 66 milionów złotych otrzymanych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – jest dosłownie genialny. Aż trudno uwierzyć, by opowiastka mogła być prawdą, chociaż z drugiej strony opiekuńcza rola NFOŚ wobec władz miasta, daje do myślenia. Pomysłodawca najnowszej koncepcji obejścia zobowiązań względem Funduszu to - geniusz, po prostu geniusz!
7 dni
Coraz częściej oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ostatnim czasie do takiej sytuacji doszło także w naszym województwie, gdzie oszust podał się za pracownika ZUS i został wpuszczony do mieszkania pod pretekstem wypłaty świadczenia. Musimy pamiętać, że Zakład nie wysyła swoich pracowników do domów klientów i nie organizuje spotkań w ich domach.
7 dni
- Dziś rano dowiedziałem się, że leki na cukrzycę, które przyjmuję mogą być rakotwórcze. Kto rządzi naszym krajem? Gdzie ja żyję? Od lat walczę z rakiem, a tu okazuje się, że lecząc się pogłębia się moja choroba. Chce wiedzieć: kto za to odpowiada? - pyta mieszkaniec Częstochowy.
Bardzo popularny lek metformina bierze w Polsce prawie 2 miliony ludzi, na bez mała 3 miliony chorych, u których zdiagnozowano cukrzycę. Lek podawany jest pacjentom z cukrzycą typu II. Jak informują już prawie wszystkie media krajowe i zagraniczne, medykamenty zawiera niebezpieczne dla zdrowia i życia substancje, których obecność stwierdzono w dwóch miejscach - w Azji oraz w Niemczech. Ustalono, że leki z zabronionym specyfikiem produkowano w Chinach, które z kolei zaopatrują prawie całą Europę. Zanieczyszczenie wykrył singapurski Urząd do spraw Nauk o Zdrowiu (HSA). W rezultacie w Singapurze, zapobiegawczo rozpoczęto wycofywanie leków zawierających metforminę. A w Polsce? Nie!
7 dni
Z jednej strony postęp, jak cholera, bogacimy się nieprzytomnie, goniąc Niemca i Francuza. Z drugiej zaś bida, zwłaszcza wśród tych, którzy są szkieletem państwa, czyli w „budżetówce”.
7 dni
„W życiu jest coś więcej do zrobienia niż tylko zwiększyć jego tempo.”
Mahatma Ganhdi
7 dni
Po naszym artykule, na sytuację w Rębielicach Szlacheckich zareagowało Kuratorium Oświaty w Katowicach. Chodzi o skandaliczne wydarzenie, do którego doszło w gminie Lipie, gdzie bez wcześniejszej zapowiedzi zawieszono zajęcia lekcyjne w Szkole Podstawowej w Rębielicach.
7 dni
O historii częstochowskich autobusów hybrydowych napisano już chyba wszystko. Ale jak to bywa, życie nierzadko pisze ciąg dalszy. Nie inaczej jest w przypadku hybryd.
Niebawem prezydent Krzysztof Matyjaszczyk (SLD) obchodził będzie 5 rocznicę swojej fety na placu Biegańskiego w Częstochowie z okazji zakupu 40 autobusów hybrydowych. Nie wiadomo, jak sprawa się zakończy, bowiem darczyńcy 66 milionów złotych (Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie) nie spieszno rozliczyć zadanie, które od dawno powinno być zamknięte. Najwyraźniej „dobra zmiana” nie dotarła do NFOŚiGW, mimo że Prawo i Sprawiedliwość rządzi już od 4 lat. Czy jednak efekt ekologiczny nie został osiągnięty - można się spierać. Autobusy nie jeżdżą, a więc nie kopcą i nie hałasują. Dla wielu instytucji, w tym NFOŚiGW wszystko gra, chyba że Hiszpanie powiedzą: „devolver algo con creces” (oddawać pieniądze z procentem).
A dlaczego Hiszpanie? Ot zagadka...
7 dni
Do skandalicznej sytuacji doszło w gminie Lipie, gdzie bez wcześniejszej zapowiedzi zawieszono zajęcia lekcyjne w Szkole Podstawowej w Rębielicach Szlacheckich. Dzieci jak co dzień przyszły do szkoły, a tu... „kłódka”. Na miejsce przybyli oburzeni rodzice, dyrekcja szkoły oraz przedstawiciele kuratorium oświaty w Częstochowie.
7 dni
...wykonana może być z różnych materiałów, np. gumy, tekstyliów, z włókien naturalnych lub syntetycznych, rzadziej mosiężna lub z innych materiałów. Położona niemal przed każdymi drzwiami wejściowymi na świecie ma za zadanie ochronę pomieszczeń przed zabrudzeniem.
7 dni
W 1928 r. przyłączono Częstochowę do Rakowa i z tej okazji, z rocznym opóźnieniem wobec okrągłej rocznicy, uczczono ten fakt wystawą w Muzeum, wydawnictwem muzealnego ODDC, a na koniec 2-tomową, bardzo ciekawą książką kronikarza „starego Rakowa” Romana Sitkowskiego. Polecam to wszystko wszystkim, a szczególnie zagłębienie się w tomy zapisków Sitkowskiego.
![]() |