7 dni
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego odniósł się do zaskakujących faktów w sprawie utraty władzy przez PiS na terenie Śląska. A dodać należy, że nasze województwo to rodzimy teren premiera Mateusza Morawieckiego, bo z okręgu nr 31 (Katowice) został wybrany na posła w wyborach parlamentarnych w 2019 roku.
7 dni
Sprzęty Apple cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Użytkownicy cenią je za stabilność działania i możliwość korzystania z wielu praktycznych funkcji. Sklep Apple oferuje wyłącznie urządzenia najwyższej jakości, dlatego można wybrać pośród nich wysokiej klasy telefon, komputer lub tablet. Sprawdź, jakie zalety mają urządzenia, które oferują autoryzowani sprzedawcy Apple.
7 dni
Aura nie ułatwia poruszania się po drogach. Pogarszające się warunki atmosferyczne, szybko zapadający zmrok i coraz niższe temperatury potęgują zagrożenia, z jakimi muszą mierzyć się użytkownicy dróg. Kiedy droga jest mokra i pada deszcz, dostosowanie prędkości do takich warunków jest kluczowe dla bezpieczeństwa. Nawet nieznaczne przekroczenie prędkości może doprowadzić do wypadku drogowego.
7 dni
Przedstawiciele CEMEX Polska oraz reprezentanci instytucji oświatowych, kulturalnych, samorządu oraz rudnickiej cementowni po raz kolejny zasiedli do rozmów w ramach Dialogu z Interesariuszami. O najważniejszych dla lokalnej społeczności kwestiach dyskutowano 27 października.
7 dni
- Miasto Częstochowa nie figuruje w rządowym systemie sprzedaży taniego węgla dla swoich mieszkańców – informuje Wydział Rejestracji przy Ministerstwie Aktywów Państwowych. Zaskoczeni dopytujemy: dlaczego?
- Bo urząd miasta Częstochowy nie zgłosił się do programu dystrybucji węgla po preferencyjnych cenach – dodaje ministerstwo i dopowiada: - Zaledwie 8 procent wszystkich gmin w Polsce nie bierze udziału w programie i jest wśród nich Częstochowa.
Chaos energetyczny, który zafundował Polakom rząd Prawa i Sprawiedliwości, teraz podwoił mieszkańcom Częstochowy prezydent Krzysztof Matyjaszczyk (SLD).
Tygodnik 7 dni jako pierwszy sprawdził, jakie są szanse zakupu węgla przez osoby potrzebujące go na zimę, co na to lokalne składy węglowe, na które w swoich komunikatach powołuje się magistrat i o ile w Częstochowie węgiel będzie droższy niż w innych gminach w Polsce?
7 dni
„Mieszkańcy Błeszna i Wrzosowiaka, informowali radnych PiS Piotra Kaliszewskiego oraz – podobno za pośrednictwem radnego – Monikę Pohorecką o zamiarze likwidacji jednej z kładek nad al. Wojska Polskiego. Głosowałem na tych radnych, więc uznałem, że to do nich powinienem się zwrócić. Ale niestety, jak dotąd, nic to nie dało.
7 dni
Nie ulega wątpliwości, że częstochowianie chcą zieleni i drzew, skwerów i parków, i że ekologia jest dla nich bardzo ważna. Niestety władze miasta nie nadążają za tym, jakie są oczekiwania społeczne. Lekką ręką CUK [Centrum Usług Komunalnych] wydaje 1 milion 400 tysięcy złotych na zazielenienie kawałka terenu, sprowadzając z Holandii zaledwie kilkanaście platanów na plac Pamięci Narodowej w Częstochowie. - Można się zastanowić, czy to jest sensowne, czy rzeczywiście tego typu zieleniec jest tego wart, bo efekt ekologiczny nie będzie tak dobry, jak gdybyśmy posadzili zwykłe drzewa w setkach czy tysiącach. Ekologia to nie jest uciążliwość, wyrzeczenie - wręcz przeciwnie - ona wpływa na dobre zdrowie i komfort życia mieszkańców, sprzyja relaksowi, uprawianiu sporów itd. To dobra inwestycja w nasze zdrowie fizyczne i psychiczne – tak temat ekologii postrzega nasz rozmówca Piotr Strach (Polska 2050).
7 dni
Tylko do 30 listopada przyjmowane są wnioski do programu „Dobry Start”. Złożenie wniosku po tej dacie będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy uczeń powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada.
7 dni
Na ostatniej sesji miejscy radni przyjęli stawki podatku od nieruchomości i środków transportu na 2023 rok. Wzrosną one niestety znacznie i jak twierdzi magistrat o wskaźnik inflacji (11,8 proc.).
7 dni
Zmiany w organizacji ruchu paraliżują miasto
Po miesiącach ciszy, na przebudowywaną „gierkówkę”, wróciły roboty budowlane. Ponieważ zakres prac do wykonania jest bardzo duży, a czasu na całkowite wykonanie i zakończenie inwestycji niewiele, Miejski Zarząd Dróg zdecydował o wprowadzeniu sporych zmian w organizacji ruchu w mieście. Zmieniona – tymczasowa - organizacja ruchu, z ewentualnymi późniejszymi modyfikacjami, ma obowiązywać do późnej jesieni 2023 roku.
Mieszkańcy Zawodzia czy Alei Pokoju szukają objazdów, by uniknąć gigantycznych korków, co i tak oznacza dla nich dużo wyższe koszty, chociażby ze względu na ceny paliw.
![]() |