7 dni
Organa ścigania zawsze budziły w ludziach respekt, choć nie zawsze szacunek. Niezależnie jednak od naszej oceny odwołujemy się w sprawach spornych do przedstawicieli prawa licząc, że sumiennie, na podstawie wiedzy i doświadczenia zbadają, a potem osądzą naszą sprawę. Nie inaczej myślał jeden z Czytelników 7 dni. Życie jednakże mocno zweryfikowało jego poglądy na temat częstochowskich organów ścigania, a to z uwagi na ciągnącą się od połowy 2021 roku – wydawałoby się prostą – sprawę o dewastację wynajmowanego mieszkania. Niby wszystko wiadomo: kto był najemcą i jak długo mieszkanie użytkował, jakie szkody w mieszkaniu poczyniono, ile kosztowała będzie naprawa zniszczeń. A mimo to Prokuratura Rejonowa w Częstochowie trzykrotnie postępowanie w tej sprawie umarzała – i co ciekawe – za każdym razem z innego powodu.
7 dni
„Nic dziwnego, że Częstochowa nie jest miastem wojewódzkim. Po prostu nie zasługuje, by nim być. Z racji zawodu dużo podróżuję po Polsce i takiego zachowania urzędników nie ma nigdzie. W Częstochowie petent to wręcz wróg, intruz... Wchodzę do urzędu, a tam obcesowy człowieczek do mnie: „a pan do kogo?!”. Miałem powiedzieć, że dla... wyszukanej rozrywki, ale ugryzłem się w język.
Urzędnicy nadal są pozamykani, mimo że stan pandemii COVID-19 został zniesiony w maju 2022 roku. Na to, czy miasto jest europejską aglomeracją nie wpływa liczba mieszkańców tylko... stan świadomości.”
7 dni
Coś, czego dotychczas zazdrościli mieszkańcom bloków właściciele budynków jednorodzinnych nazywa się – ciepło sieciowe (oczywiście dotyczy to tych domów, które mają własne piece). Niezależnie od pory dnia czy nocy w pomieszczeniach zawsze jest ciepło, bez żadnego wysiłki po stronie lokatora. Niestety za luksus trzeba płacić, a teraz wręcz astronomiczne kwoty. Przykładem są protesty mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego, którzy tłumnie wyszli na ulice miasta po tym, gdy ich rachunki za ciepło wzrosły o ponad 100 proc. Tamtejsza ciepłownia zapowiedziała, że na tym nie koniec podwyżek. Ostatecznie za ciepło mieszkańcy Piotrkowa będą płacić o co najmniej 200 proc. więcej.
Czy takie podwyżki grożą też mieszkańcom Częstochowy?
Jakie działania zamierza podjąć polski rząd w przypadku odbiorców ciepła systemowego?
7 dni
Jeśli by przyjąć, że miasto jest własnością wszystkich jego mieszkańców, a prezydent wynajętym przez nich menadżerem - to każdy mieszkaniec Częstochowy, od niemowlaka po starca, ma obecnie 4 tysiące złotych długu do spłacenia, na rzecz instytucji kredytowych, jako współwłaściciel zadłużonego na ponad 800 milionów złotych miasta. Zobrazujmy tę kwotę - za 800 milionów można wybudować 16 częstochowskich aquaparków, 3 stadiony Rakowa lub wyremontować co najmniej 2 odcinki częstochowskiej trasy DK1 bądź zatrudnić na najniższą krajową (3.600 złotych brutto) ponad 223 tysiące osób, czyli więcej niż Częstochowa liczy mieszkańców.
Trudne do wyjaśnienia meandry finansów publicznych próbuje przybliżyć, częstochowski przedsiębiorca Piotr Strach.
7 dni
Temat węgla nieco przycichł, bo ostatecznie – choć z wielkim opóźnieniem – czarne złoto do Częstochowy dotarło (w ramach rządowego programu dystrybucji węgla przez samorządy). Co prawda w naszym mieście, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk (SLD) zdecydował, że częstochowski samorząd nie będzie sprzedawać mieszkańcom taniego węgla, a prawo do zaopatrzenia częstochowian w cenny zimą kruszec przekazał prywatnej firmie z województwa kujawsko-pomorskiego. Dziś pytamy nie tyle o dostępność węgla dla osób indywidualnych, co o osiągalność opału przez instytucje miejskie.
7 dni
Dola „dziaderstwa” polega na niemożności zrozumienia języka używanego powszechnie, a w ślad za tym na utracie komunikacji z otoczeniem. Użycie powszechne idzie za postępem, daje się terroryzować młodości, ogałacać fejsbukiem i tłiterem. Już wkrótce stołem nie będzie to, co się własnym okiem widzi jako stół, lecz to, co w fejsie i tik-toku taką nazwę uzyska.
7 dni
„Najcenniejszych rzeczy w życiu nie nabywa się za pieniądze.”
Albert Einstein
7 dni
Osoby ogrzewające mieszkanie lub dom energią elektryczną mogą starać się od grudnia o jednorazowy dodatek. Nie dostaną go jednak ci, którzy mają fotowoltaikę, korzystają z dodatku węglowego lub energetycznego. W Częstochowie o dodatek wystąpiło na razie niespełna 300 osób.
7 dni
Na nadzwyczajnej – ostatniej w 2022 roku- sesji, częstochowscy radni zdecydowali o darowiźnie dla Policji. W myśl przyjętej uchwały - na potrzeby budowy komisariatu na Zawodziu - miasto przekazało działkę u zbiegu ul. Dzielnej i Mirowskiej.
7 dni
Nutek i Manga
![]() |