7 dni
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przypomina, że zgodnie z ustawą z dnia 19 lipca 2019 roku o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności (Dz. U z 2020 r. poz. 1645) istnieje obowiązek składania do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pisemnego rocznego sprawozdania o marnowanej żywności przez sprzedawców żywności, w terminie do 31 marca roku kalendarzowego następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie.
7 dni
Od 1 marca pracujący renciści i emeryci, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego mogą więcej dorobić do swoich świadczeń. Zmieniły się tzw. limity przychodów. Niższy, bezpieczny próg osiąganych zarobków zwiększył się o 177 złotych brutto, a wyższy o 328,70 złotych brutto.
7 dni
W siedzibie Starostwa Powiatu Częstochowskiego przy ul. Sobieskiego 9, funkcjonuje nowe pomieszczenie, które ma znacząco ułatwić mieszkańcom naszego powiatu załatwianie swoich spraw. Jak zapewnia starostwo, w nowoczesnej sali możemy liczyć na bezpośredni kontakt z urzędnikiem i kompleksową informację. Koszt przebudowy wyniósł 835.133 złotych.
7 dni
Kto nie chciałby posiadać superluksusowego auta, niech pierwszy rzuci… kluczykami. Nie da się ukryć, że może nie każdy, ale wielu zdecydowanie z nas chciałby mieć limuzynę, linię GT, czy inne cudo w garażu. Jeżeli można sobie na nie pozwolić, to dlaczego nie zrobić sobie tej przyjemności? Tym bardziej że luksusowe modele, które oferuje salon samochodów luksusowych to nie tylko ciekawy design, ale często wiele wartych swojej ceny ulepszeń.
7 dni
W obecnych czasach posiadanie dobrej pracy jest bardzo ważne. Może ona zapewnić nie tylko stały przychód i stabilność finansową, ale też być źródłem zawodowej satysfakcji. Niestety, niektóre zawody są lepiej płatne od innych. Co więcej, w niektórych o pracę bardzo łatwo, podczas gdy inne są bardzo niszowe. Warto wiedzieć, jak wygląda sytuacja na rynku pracy, szczególnie jeżeli myślisz o przebranżowieniu lub wyborze szkoły czy też uczelni.
W tym artykule znajdziesz informacje na temat śląskiego rynku pracy i tego, jakie zawody są poszukiwane.
7 dni
Zawirowania polityczne w urzędzie marszałkowskim, do których doszło pod koniec listopada 2022 roku mają wpływ także na... Częstochowę. Raptem 3 miesiące temu marszałek Jakub Chełstowski, szef PiS w Katowicach opuścił rodzimą partię i przeszedł do nowego koła Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”. To doprowadziło, w instytucji zarządzającej całym Śląskiem, do zmiany dotychczasowego frontu politycznego w województwie - z PiS na opozycyjny. Wraz ze zmianami ideologicznymi idą zmiany personalne, nie tylko w Katowicach, ale także w Częstochowie. Od dwóch dni mamy nowego dyrektora szpitala na Parkitce.
7 dni
Badamy aktywność posłów regionu częstochowskiego, bo przecież to nasze głosy sprawiły, że znaleźli się w Sejmie
IX kadencja polskiego parlamentu dobiega końca, a przed nami jesienne wybory. Sprawdzamy więc, z jakich to osiągnięć dla naszego regionu dali się zapamiętać posłowie ziemi częstochowskiej po 4 latach działalności. Na nasz okręg (28 Częstochowa) przypada tylko 7 mandatów – pod tym względem jesteśmy jednym z najmniejszych okręgów w Polsce.
Który z parlamentarzystów się sprawdził, a komu powinniśmy podziękować?
W każdym numerze Tygodnika 7 dni przedstawimy osiągnięcia jednego posła.
7 dni
Na zapłacenie bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski rodzice mają czas tylko do końca marca 2023 roku. Warto o tym pamiętać, by nie stracić świadczenia. To 500 złotych na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1.000 złotych.
7 dni
Częstochowa ogłosiła kolejny – czwarty już - przetarg na dostawę energii elektrycznej dla miejskich podmiotów na trzy kwartały 2023 roku. Poprzednie przetargi (3) przeprowadzone w 2022 roku zakończyły się fiaskiem, bowiem żaden podmiot nie był zainteresowany sprzedażą Częstochowie energii elektrycznej. Nikt do przetargów nie przystąpił. Obecnie mamy w mieście prąd, dzięki zawartej z Tauron Sprzedaż umowie rezerwowej. Najwyraźniej mało kto zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, bo nie o budynek urzędu miasta i urzędników chodzi. Brak prądu w mieście to całkowite wyłączenie sygnalizacji świetlnej na ulicach Częstochowy oraz oświetlenia ulicznego (674 ulice). Przestanie działać biurowiec MPK, a w nim wszystkie kasy biletowe, zajezdnia, stacje trakcyjne. Bez prądu nie mogą funkcjonować szkoły, przedszkola i żłobki. Możemy zapomnieć o basenach, teatrze, stadionie Rakowa czy lekkoatletycznym. Bez prądu nie będzie pracować pogotowie ratunkowe, straż miejska, w tym kamery monitoringu miejskiego i wszystkie spółki miejskie, m.in. Warta (oczyszczalnia ścieków), CzPK (wysypisko śmieci), ZGM (zarządca nieruchomości miejskich) czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Czy teraz sytuacja jest już wystarczająco poważna?
7 dni
Mniej więcej za rok mieszkańcy Częstochowy będą wybierać swoich reprezentantów do rady miasta. Wielu radnych obecnej kadencji chce ponownie zasiąść w wydzielonej strefie dla radnych w sali sesyjnej urzędu miasta.
Czy jednak zasługują na zaszczyt reprezentowania mieszkańców poszczególnych dzielnic – pozostawiamy ocenie Czytelników.
![]() |