7 dni
(23. marca 2017)
Z nami poradzisz sobie ze wszystkim.
7 dni
(23. marca 2017)
"Przyjaciół nie pozyskuj lekkomyślnie, a tych, których pozyskasz, lekkomyślnie nie porzucaj."
Solon
7 dni
WFOŚiGW w Katowiach
Już dziś nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której nagle zabrakłoby inwestycji realizowanych przez gminy, a dotyczących ochrony środowiska. Po pierwsze dlatego, że działania proekologiczne, np. dostarczanie wody czy odbiór odpadów, należą do podstawowych zadań gmin, także subregionu częstochowskiego, służących zaspokojeniu zbiorowych potrzeb społeczności lokalnych, wymienionych w ustawie o samorządzie gminnym.
7 dni
Już wkrótce Sebastianowi M., znanemu w Częstochowie właścicielowi firmy od systemów wentylacyjnych oraz firmy zajmującej się budową domów pasywnych oraz hojnemu sponsorowi kampanii prezydenckiej (2010 rok) Krzysztofa Matyjaszczyka (SLD) - mimo odsiadki na Wyspach Brytyjskich - przyjdzie zmierzyć się z polskim wymiarem sprawiedliwości. Lada dzień częstochowski sąd powinien wydać europejski nakaz aresztowania (uproszczona forma ekstradycji, istniejąca pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej), umożliwiający aresztowanie osoby podejrzanej lub oskarżonej o popełnienie przestępstwa. Częstochowska prokuratura wniosek o tymczasowe aresztowanie Sebastiana M. złożyła do sądu już w styczniu, decyzja ma zapaść pod koniec marca. Ostatecznie jednak o wydaniu Sebastiana M. zdecyduje organ sądowy Wielkiej Brytanii, gdyż to tam przebywa częstochowianin, odsiadując wyrok ponad 6 lat więzienia.
7 dni
„Jestem miezkańcem Blachowni i nijak nie mogę zrozumieć, jak ta miejscowość moze nazywać się miastem, jeśli nie dba o zaspokojenie podstawowych potrzeb swoich mieszkańców?
7 dni
Podziemny Salon Prasowy 7 dni zgromadził sporą grupę uczestników. Wielu przybyłych na spotkanie wzięło w nim udział po raz pierwszy.
Tematem, który dominował w dyskusji był fatalny stan chodników i dróg w dzielnicy Stradom. Zwłaszcza krytykowano postawę władz miasta w sprawie remontu ul. Oficerskiej.
7 dni
Na Puchar Polski w taekwon-do organizowanym w Mykanowie zgłosiło się 174 seniorów z 36 klubów i 142 juniorów z 35 klubów. Wszyscy walczyli o prawo startu na Mistrzostwach Polski, które odbędą się w maju w Ciechanowie.
7 dni
Kama
Suka urodzona w 2012 roku o czarnym umaszczeniu, po sterylizacji i kastracji. Kama jest jeszcze bardzo przestraszona. Pracownicy schroniska pracują, aby mogła przełamać swoje lęki i zaufać ludziom. Kama spędziła wiele tygodni w boksie, praktycznie nie wychodząc z budy. Po przeniesieniu do innego boksu i pracy wolontariuszy, pomału zaczyna się oswajać. Kama nie wychodzi jeszcze na spacery - smycz jest dla niej za dużym stresem. Na wybiegu chętnie przebywa z innymi psami, dotyku człowieka niestety jeszcze bardzo się boi. - Czekamy cierpliwie, aż Kama sama podejdzie, jednak wymaga to jeszcze dużo pracy. Kamę polecamy tylko odpowiedzialnym ludziom z doświadczeniem. To piesek, któremu trzeba poświęcić bardzo dużo czasu i uwagi. Zdecydowanie w nowym otoczeniu szybciej poczyni postępy, ale nie polecamy osobom, które oczekują natychmiastowych efektów i nie liczą się z problemami jakie mogą napotkać po drodze z tak nieufnym pieskiem – mówią pracownicy schroniska.
7 dni
Kto zapłaci 2 miliony złotych?
Sprawy tak dużego kalibru w regionie częstochowskim jeszcze nie było, a i ze świecą szukać w Polsce. Firma z Wrocławia złożyła pozew przeciwko aż 16 gminom naszego regionu i domaga się zapłaty około 2 milionów złotych za wybudowanie infrastruktury światłowodowej na ich terenie. Projekt „E-region częstochowski” w 85 proc. sfinansowała Unia Europejska, a całość inwestycji kosztowała blisko 30 milionów złotych. Teraz gminy żądają od lidera projektu, którym jest miasto Częstochowa jasnej deklaracji, co dalej. Pytają wprost: kto ma ponieść te koszty? W protokole ze spotkania przedstawicieli pozwanych gmin czytamy: „Gmina Poczesna - zaufaliśmy liderowi. My wywiązaliśmy się z zobowiązań. Czy miasto Częstochowa nie mogłoby oświadczyć, że jest jedyną stroną w tej sprawie bez angażowania pozostałych gmin?” Sprawa dotyczy gmin: Czestochowa, Myszków, Blachownia, Koniecpol, Koziegłowy, Żarki, Dąbrowa Zielona, Janów, Kamienica Polska, Konopiska, Lelów, Olsztyn, Poczesna, Poraj, Przyrów, Starcza.
7 dni
Wielu włodarzy otrzymuje nie tylko wynagrodzenie z jednego urzędu, ale mają znacznie więcej – drugą pensję.
Gdy chodzi o pieniądze, wszelkie spory polityczne milkną, zwłaszcza w przypadku prowincjonalnych polityków, od działaczy SLD, po teoretycznie niezależnych, kończąc na ludziach PiS-u. Mieszane towarzystwo skupione w Związku Komunalnym Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji w Częstochowie (ZKGWiK) wie, jak ponad podziałami partyjnymi zadbać o własny portfel. Jeśli więc mieszkańcy Częstochowy, Kłobucka, Blachowni, Mykanowa, Olsztyna, Mstowa, Konopisk, Poczesnej, Rędzin i Miedźna mieliby pytanie, z czego prócz pensji urzędniczej utrzymują się ich reprezentanci we władzach miast i gmin, to wystarczy sięgnąć po uchwały Zgromadzenia Związku. Takie dokumenty podpisał przewodniczący Przemysław Wrona (PO), radny miasta Częstochowy w 2016 roku. Stoi w nich jak wół, że wszyscy członkowie Zarządu Związku przyznali sobie pół etatu, ba... prezes nawet cały. A w Zarządzie zasiadają: prezes Zbigniew Niesmaczny (SLD), radny miasta Częstochowy; zastępca prezesa Tomasz Kucharski, wójt gminy Olsztyn oraz członkowie Zarządu: Jarosław Marszałek (SLD), zastępca prezydenta miasta Częstochowy; Jerzy Zakrzewski, burmistrz Kłobucka; Dariusz Pomada, wójt Mykanowa; Krzysztof Ujma, wójt Poczesnej i Paweł Militowski, wójt Rędzin.
![]() |