7 dni
Świąteczny szał ogarnął większość polskich rodzin. Gotowanie, strojenie mieszkania, ostatnie zakupy – słowem czas intensywnego opróżniania portfeli. Nie we wszystkich rodzinach Święta Bożego Narodzenia zapowiadają się jednak wesoło.
Jarek, Marta i ich trójka małych dzieci mają tylko jedno marzenie – pod choinkę chcieliby dostać większe mieszkanie, bo w 35-metrowej kawalerce, pięcioosobowej rodzinie trudno jest żyć.
7 dni
Na co dzień z politykami bywa różnie, zwłaszcza w relacjach z przeciwnikami politycznymi. Co ich jednak łączy w czasie Świat Bożego Narodzenia? Jak spędzają tegoroczne, a jak wspominają najlepsze święta? Jakie znaczenie w celebrowaniu świat mają dla polityków religia, a jakie elementy tradycji? Zapytaliśmy o to niektórych polityków z Częstochowy.
7 dni
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który warto spędzić w spokoju domowego ogniska. W ferworze przedświątecznych przygotowań rzadko możemy odpocząć, czego efektem jest zmęczenie podczas wigilijnej kolacji. Jak tego uniknąć?
7 dni
Była kultywowana już w czasach pogańskich, zwyczaj jej przystrajania zawdzięczamy Niemcom, większość innowacji wymyślili natomiast Amerykanie – mowa o choince, bez której trudno wyobrazić nam sobie Święta Bożego Narodzenia.
7 dni
Jak pokazują wyniki sondy jednego z serwisów internetowych, obecnie większość z nas nie postrzega już Świąt Bożego Narodzenia jako święta religijnego. Tylko dla 11% respondentów są one świętem liturgicznym. Dla wielu z nas to po prostu czas odpoczynku. Więcej niż co trzeci Polak gwiazdkę postrzega jako święto związane z tradycją chrześcijańską (31%) i święto rodzinne (36%).
7 dni
Czy przy al. Niepodległości 14 powstanie kolejny market? Jakie plany ma miasto względem budynku likwidowanej spółdzielni Anka?
Sprawa likwidowanej obecnie Spółdzielni Inwalidów Przemysłu Dziewiarskiego Anka (pisaliśmy o tym kilka tygodni temu) z pozoru wydaje się zagmatwana, a niektórzy wręcz uważają, że mamy do czynienia z sytuacją bez wyjścia. Co do pierwszej tezy – zgoda, druga jest wynikiem rozgrywek sprzecznych grup interesu.
Niezmiennie jednak wiadomo, o co chodzi...
7 dni
Podczas ostatniej sesji rady miasta Częstochowy gorącym tematem były wybory do rad dzielnic. Sprawę szeroko komentowaliśmy w poprzednim numerze „7 dni”.
Radni przyznali, że sytuacje, które miały miejsce w czasie wyborów nie powinny się powtórzyć. Mieli na myśli konflikty, spory i kłótnie, do których dochodziło pomiędzy kandydatami na członków rad dzielnic oraz sami mieszkańcami, łączenie z wzywaniem policji. Poza tym radni zwrócili uwagę, że procedura wyborczy, w tym rejestracja wyborców, prezentacja kandydatów oraz „produkcja” naprędce kart do głosowania jest skomplikowana i pozostawia wiele do życzenia. Mają w tej kwestii nastąpić zmiany.
7 dni
Do protestu przeciwko budowie pawilonu handlowego na terenie Parku Tysiąclecia, który rozpoczęli mieszkańcy i rada dzielnicy przyłączyli się kupcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu PROMENADA. Społeczność lokalna dzielnicy Północ jest zaniepokojona nieobywatelskimi decyzjami prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka i w tej sprawie przesyła mu swoje stanowisko.
7 dni
Zasady wyłonienia laureatów wyglądały następująco. Każdy z Jurorów typował 5 prac przyznając punkty 1 miejsce 10 pkt., 2 miejsce 8 pkt., 3 miejsce 6 pkt., 4 miejsce 4 pkt., 5 miejsce 2 pkt. Typować można było tylko jedną pracę uczestnika. Zdjęcia z największą liczbą punktów zajęły miejsca od 1 do 3. Członkowie Jury oddali głosy na 15 prac z 47. 3 prace zostały zdyskwalifikowane ze względu na to, że przedstawiały akweny nie będące w jurysdykcji Okręgu Częstochowa.
7 dni
Pracownicy CzPK, w tym związki zawodowe nie chcą Balta w spółce
Były poseł Marek Balt (SLD) raczej wicemarszałkiem już nie będzie. Wprawdzie toczą się jeszcze rozmowy z Platformą Obywatelską – głównym koalicjantem w sejmiku województwa śląskiego, ale z wypowiedzi jej członków sprzed niespełna miesiąca należy przyjąć, że zmiany stanowiska raczej nie będzie. Balt o stanowisku wicemarszałka musi zapomnieć.
Zanim Marek Balt został posłem poprzedniej kadencji, był zatrudniony w Hucie Częstochowa, jednak z powodu kłopotów pracodawcy ówczesny poseł skorzystał z „porozumienia o odprawach za dobrowolne odejście z pracy”, pobrał kilkusettysięczną odprawę i z pracy zrezygnował. Skoro nie urząd marszałkowski, nie huta i nie posłowanie, to co? Marek Balt trafił do spółki miejskiej, do Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, potocznie nazywanego „wysypiskiem śmieci”, na doradcę zarządu. Pracownicy spółki nie są jednak z tego faktu zadowoleni i ślą do władz spółki i miasta noty protestacyjne (na razie przeciwko Baltowi, ale być może w przyszłości także przeciwko zatrudnionemu również w CzPK jego teściowi).
![]() |