7 dni
(21. czerwca 2017)
Z nami poradzisz sobie ze wszystkim.
7 dni
(21. czerwca 2017)
„Zajrzyj w siebie! W Twoim wnętrzu jest źródło, które nigdy nie wyschnie, jeśli potrafisz je odszukać.”
Marek Aureliusz
7 dni
WFOŚiGW w Katowiach
Gmina Dąbrowa Zielona, nie tylko z nazwy jest „zielona”. Aż 31 proc. powierzchni gminy stanowią lasy. Na przestrzeni ostatnich 7 lat w miejscowościach: Św. Anna, Ulesie, Olbrachcice, Dąbek, Raczkowice, Cielętniki, Soborzyce,Borowce, Zaleszczyny i Dąbrowa Zielona powstały zielone skwery z altanami oraz place zabaw dla najmłodszych. Najbardziej reprezentacyjnym obiektem tego typu jest Ogród Bajek w Dąbrowie Zielonej, wyposażony w scenę widowiskową, altanę z paleniskiem do grilla i postaciami bajkowymi wkomponowanymi w architekturę zieleni i alejek spacerowych. W miejscach tych dominują krzewy i drzewa, ozdobne kwiaty, tworząc oazę ciszy i spokoju.
7 dni
Nie od dziś wiadomo, że najlepszą inwestycją jest inwestycja w samego siebie. Dlatego tak istotne jest umiejętne pokierowanie swoją drogą zawodową, a ta zaczyna się już na etapie studiów. Jeżeli marzymy o ciekawej pracy, idącej w parze z satysfakcjonującymi zarobkami, powinniśmy pomyśleć o wybraniu właściwej szkoły wyższej.
7 dni
Czy kajak może puścić liście? Te które powstały w gminie Mstów mogą, zrobione bowiem zostały z wierzbowych pędów częściowo wbitych w grunt nad Wartą. W taki nietypowy sposób promowany jest jeden z najbardziej atrakcyjnych odcinków rzeki Warty – Przełom Mirowsko-Mstowski.
7 dni
Wszechobecna reklama zachęca nas do kupowania coraz to bardziej wymyślnych przedmiotów codziennego użytku. Dopiero po wydaniu często niemałej kwoty, okazuje się czy urządzenie warte jest swojej ceny i czy rzeczywiście się sprawdza. Dwa razy w miesiącu przetestujemy wybrane gadżety i przedstawimy ich słabe i mocne strony. Zanim wydasz krocie na być może nieużyteczną rzecz, sprawdź u nas opinię o niej.
Oceniamy, testujemy, opisujemy
7 dni
W tym roku z inicjatywy Michała Śnioszka nowego prezesa Koła, reaktywowała się szkółka wędkarska przy kole PZW Częstochowa Miasto. Opiekę na młodzieżą, jak za dawnych lat, objął Andrzej Konowalski. To spod jego ręki wyszli kiedyś doskonali wędkarze tacy jak: Estera Tracz, Arkadiusz Pawlak, Mariusz Konowalski, Łukasz Gajdek, Arkadiusz Klamka, Kuba Kaczmarczyk, Artur Kropielnicki czy wspomniany wcześniej Michał Śnioszek.
7 dni
Cała prawda o biurach poselskich
Zasadniczo posłowie nie mają powodów do narzekań. Prócz kilkunastu tysięcy uposażenia i diety, czyli własnych „pensji”, dostają osobno pieniądze na prowadzenie biur poselskich.
Kancelaria Sejmu przekazuje posłowi pieniądze z góry do piątego dnia każdego miesiąca. Z wydanych pieniędzy na biura parlamentarzyści muszą się rozliczyć, przedstawiając rachunki lub faktury VAT. Niewydane środki trafiają z powrotem do sejmowej kasy.
Po zakończonym roku posłowie muszą przekazać sprawozdania z wydatkowania pieniędzy na biura za rok miniony. Dokumenty te są publikowane w formie elektronicznej na stronie internetowej Sejmu po ich zatwierdzeniu przez Prezydium Sejmu oraz Komisję Regulaminową i Spraw Poselskich.
Tegoroczne sprawozdania (za 2016) zostały rozszerzone o dwa ostatnie miesiące roku 2015, czyli od momentu, gdy rozpoczęła się nowa kadencja Sejmu. I tu nieco pogubiła się posłanka Lidia Burzyńska (PiS), bo z jej sprawozdania wynika, że pieniądze dostała jakby wcześniej.
Sejm w ciągu jednego roku na biura posłów ziemi częstochowskiej wydał ponad 1 milion złotych. Cała kadencja to prawie 5 milionów, a mówimy tylko o 7 posłach z naszego terenu. Aż strach pomyśleć, ile kosztują biura wszystkich posłów (460), zasiadających w Sejmie.
7 dni
Ostatni, przed wakacjami, czerwcowy Podziemny Salon Prasowy 7 dni zgromadził sporą grupę mieszkańców Częstochowy. W ogóle było to jedno z bardziej żywiołowych spotkań. Uczestnicy tematami sypali niczym z rękawa.
7 dni
Zarówno położenie, jak i struktura miasta, sprzyjają zmianie części codziennych podróży odbywanych prywatnymi samochodami na te, odbywane rowerem. Podróże krótkie, czyli te
nieprzekraczające 5 km, stanowią znaczącą część podróży miejskich. Jednocześnie, jak wykazały badania, rower jest najbardziej efektywnym środkiem transportu na takie odległości - czytamy w Planie Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miasta Częstochowy sporządzonym przez firmę Star ITS.
![]() |