7 dni
Mister
Pies urodzony w roku 2010, rasy mix, umaszczenie wilczaste, średniej wielkości. Mister trafił do schroniska 10.11.2015 r. na wniosek Urzędu Miasta po śmierci swojego właściciela. Pomimo traumy, jaką przeszedł, jest radosnym i bardzo kontaktowym psem. Bardzo tęskni za prawdziwym domem...
7 dni
Idą zmiany w służbie zdrowia
Od 1 października czekają nas, pacjentów poważne zmiany. Jeśli będziemy zmuszeni skorzystać z porady lekarza w nocy, niedziele lub święta, to już za kilka dni nie przyjmie nas żadna przychodnia w Częstochowie, lecz tylko punkty działające przy szpitalach.
7 dni
„Chciałam się poskarżyć na likwidację bezpłatności miejsc parkingowych pod bezpośrednim wejściem do głównego budynku Urzędu Miasta Częstochowy. Przy samym wejściu, wzdłuż ul. Waszyngtona, jest kilka stanowisk do parkowania, które nie były objęte strefą parkowania. Było to szczególne ułatwienie dla niepełnosprawnych interesantów z problemami narządów ruchu.
7 dni
Wracamy do tematu pani Marzeny G., po tym gdy Częstochowskie Centrum Świadczeń wyraziło w jej sprawie opinię, a w zasadzie... nie wyraziło.
Przypomnijmy. Marzena G. w czerwcu ubiegłego roku, wystąpiła do częstochowskiego MOPS-u z wnioskiem o przyznanie jej 500 + na jedynego syna Oskara. Kobieta była przekonana, że świadczenie jej się należy – nie przekraczała, jako osoba bezrobotna, kryteriów dochodowych, a po drugie jest matką samotnie wychowującą dziecko. W połowie 2016 roku kobieta wróciła z zagranicy, gdzie pracowała przy sortowaniu owoców i warzyw. Wyjechała nie tylko z tego powodu, że w Holandii płacą więcej niż w Polsce, ale przede wszystkim dlatego, iż w Częstochowie nie mogła znaleźć pracy. Od czerwca 2016 do września 2017 roku Marzena G. dzięki urzędnikom przeszła „ścieżkę zdrowia” – poczynając od częstochowskiego MOPS-u, przez katowicki ROPS, by ponownie na częstochowskim urzędzie zakończyć. Ostatecznie dopiero po interwencji redakcji „7 dni” kobieta otrzymała pozytywną decyzję o przyznaniu świadczenia.
7 dni
(28. września 2017)
Z nami poradzisz sobie ze wszystkim.
7 dni
(28. września 2017)
„Tak naprawdę samotni jesteśmy wtedy, kiedy sami od ludzi odchodzimy.”
Jan Jakub Twardowski
7 dni
WFOŚiGW w Katowiach
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach skutecznie – od wielu już lat – realizuje politykę ekologiczną państwa, w połączeniu ze spełnieniem oczekiwań regionalnej społeczności, uczestnicząc w rozwiązywaniu problemów związanych z ochroną środowiska na poziomie lokalnym, regionalnym, a także ponadregionalnym. Działaniom tym przyświeca generalny cel, którym jest zapewnienie systematycznej i trwałej poprawy stanu środowiska w województwie śląskim oraz zachowanie i przywracanie na jego obszarze terenów o wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Fundusz wspiera działania na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu, poprzez preferencyjne dofinansowanie przedsięwzięć.
A o jakie długoterminowe cele środowiskowe chodzi?
7 dni
Blisko 50 gatunków ptaków, dziki, sarny i borsuki – m.in. takie zwierzęta można spotkać w pobliżu Żwirowni Bierawa (woj. opolskie). Na co dzień kopalnia jest czynnym zakładem wydobywczym, od teraz będzie także miejscem edukacji ekologicznej. Niezwykłe walory przyrodnicze tego miejsca mamy szansę poznać dzięki nowo otwartej ścieżce edukacyjnej, przygotowanej przez CEMEX Polska – właściciela Żwirowni – we współpracy z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie i stowarzyszeniem Ruch Inicjatyw Społeczno-Ekologicznych Przytulia.
7 dni
Tegoroczna, wrześniowa Akcja Sprzątanie świata odbywała się pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”. O tym, że wiele przedmiotów można powtórnie wykorzystać, wie polska branża cementowa. Należąca do CEMEX Polska Cementownia Chełm to branżowy lider w stosowaniu paliw alternatywnych, pochodzących w dużej mierze z odpadów komunalnych. W kolejnych latach wspomniane paliwa mają zapewniać chełmskiemu zakładowi nawet 86 proc. ciepła potrzebnego do wypalania klinkieru – półproduktu do produkcji cementu.
7 dni
Jeden z naszych Czytelników zwrócił nam uwagę, że nie opublikowaliśmy wszystkich oświadczeń majątkowych, a mianowicie brakuje dwóch radnych. Chodzi o przewodniczącego rady Zdzisława Wolskiego oraz o radnego Ryszarda Szczukę. I rzeczywiście, w artykule z maja zapowiedzieliśmy, że do tematu powrócimy. Na życzenie Czytelnika, robimy to teraz.
![]() |