7 dni
* Nauka języka migowego – od kwietnia dofinansowanie online
* Obywatelski projekt w sprawie renty socjalnej
7 dni
Badamy aktywność posłów regionu częstochowskiego, bo przecież to nasze głosy sprawiły, że znaleźli się w Sejmie
Jesienne wybory do Parlamentu zbliżają się wielkimi krokami, co widać w mediach krajowych. Sprawdzamy więc, z jakich to osiągnięć dla naszego regionu dali się zapamiętać posłowie ziemi częstochowskiej po 4 latach działalności. Nasz okręg ma do dyspozycji 7 mandatów poselskich – pod tym względem jesteśmy jednym z najmniejszych okręgów w Polsce.
Który z parlamentarzystów się sprawdził, a komu powinniśmy podziękować?
W każdym numerze Tygodnika 7 dni przedstawimy osiągnięcia jednego posła.
7 dni
NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach, przeniósł nocną i świąteczną opiekę zdrowotną z gminy Kłomnice do gminy Rędziny. Lokalizacja zmieniła się w związku z rozstrzygnięciem konkursu na udzielanie tego rodzaju świadczeń na terenie czterech gmin (Kłomnice, Kruszyna, Mykanów i Rędziny), ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
7 dni
Co prawda Wielkanoc już za nami, ale warto zaznaczyć fakt, że co roku Fundacja Chrześcijańska Adullam organizuje wielkanocne śniadanie dla najuboższych z naszego miasta. Nie inaczej było i w tym roku. W Wielką Sobotę w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego przy ul. Targowej odbyło się świąteczne spotkanie dla osób w trudnej sytuacji materialnej.
7 dni
W niedzielę 2 kwietnia odbyły się spławikowe zawody wędkarskie „Otwarcie Sezonu” o Puchar Prezesa ZO PZW w Częstochowie. Zbiornik Pietrzyków w Pajęcznie przywitał 27 uczestników zawodów deszczem i wiatrem. Pogoda nie specjalna, ale za to ryby, jak na takie warunki, żerowały całkiem świetnie.
7 dni
Na Rakowie, przy Miejskim Domu Kultury (ul. Łukasińskiego w Częstochowie) odsłonięto tablicę upamiętniającą częstochowskie rodziny ratujące Żydów w czasie hitlerowskiej zagłady.
7 dni
Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) Oddział Częstochowa upubliczniło właśnie oświadczenie w sprawie przebudowy placu Biegańskiego w Częstochowie. Jest to już drugie stanowisko SARP w tym temacie. Deklaracja prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka (SLD) o rychłych zmianach w wyglądzie centralnego punktu miasta – jakim bez wątpienia jest plac Biegańskiego – budzi obawy i zaniepokojenie przedstawicieli SARP.
7 dni
- Wykorzystanie specjalistycznego urządzenia jak dron z kamerą termowizyjną o wysokiej rozdzielczości, pozwala na zlokalizowanie ubytków ciepła w każdej płaszczyźnie - mówi Hubert Pietrzak, prezes Częstochowskiego Alarmu Smogowego.
7 dni
Porzeczka i Nabu
7 dni
Dziś rolnicy z całej Polski protestują przeciwko polityce rządu, która doprowadziła do zapaści rodzimego rolnictwa. Polscy farmerzy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo na rynku jest w nadmiarze zboża z Ukrainy. To, z czym zmagają się polscy rolnicy to tylko ułamek problemów rolników spod Częstochowy. „Dostają po głowie” nie tylko z powodu polityki krajowej, ale też polityki lokalnej, bo równie mocno – ich zdaniem - „bije” tutejsza spółka Skarbu Państwa.
- Jak, od strony prawnej, ale też etycznej wygląda bezpodstawne wzbogacenie się na krwawicy chłopskiej przez spółkę Skarbu Państwa Jurajski Agro Fresh Park, która miała przecież chronić rolników? - pyta rolnik spod Częstochowy, jednocześnie dotychczasowy dzierżawca gruntów rolnych od JAFP.
Okoliczni rolnicy mają pretensje do JAFP-u, że ten oddał ich grunty kolejnemu dzierżawcy, gdy na polach wciąż rosły posiane wcześniej: rzepak i pszenica.
- Nowy dzierżawca nasz rzepak zaorał i zasadził kukurydzę. Piękna urosła na moich nawozach. To zarząd JAFP-u wprowadził nas w błąd. Mamiono nas obietnicami, że ten nowy dzierżawca zwróci nam poniesione nakłady pieniężne. Później mówiono, że nam JAFP wypłaci rekompensatę. W obsianie rzepakiem ponad 100 hektarów wydałem około 300 tysięcy złotych. Gdybym dokończył produkcję i zebrał rzepak to zarobiłbym około miliona złotych, ale zabrano mi dzierżawione pole przed zbiorem. Wydawało się, że w JAFP-ie rozmawiamy z poważnymi ludźmi, przedstawicielami państwa, więc nie zakładałem, że moje obsiewy przywłaszczy sobie państwowa spółka... Tylko, że w JAFP-ie nie znają się na rolnictwie, dlatego tak jest. Niby dla lokalnej społeczności to robią, a w pierwszej kolejności wykopali właśnie lokalnego rolnika – kontynuują wypowiedź rolnicy, dotychczasowi dzierżawcy gruntów od JAFP.
![]() |