7 dni
Powracamy do tematu konfliktu pomiędzy rolnikami spod Częstochowy a spółką Skarbu Państwa Jurajskim Agro Fresh Parkiem (JAFP). Okoliczni rolnicy mają pretensje do JAFP-u (o czym pisaliśmy w poprzednim numerze 7 dni - „Zrobieni w... pszenicę i rzepak”), że ten oddał dzierżawione przez nich wcześniej grunty innemu dzierżawcy, gdy na polach wciąż rosły posiane przez nich rzepak i pszenica. Spółka odebrała rolnikom dzierżawione pola, nim lokalni farmerzy zdążyli zebrać plony. Nowy dzierżawca spod Wielunia rzepak zaorał i zasadził kukurydzę, na użyźnionej przez poprzednika glebie. Po roku ponownie doszło do zmiany dzierżawcy. Obecnie jest nim przedsiębiorca z Częstochowy, który ma firmę handlującą zbożem, nieprzetworzonym tytoniem, nasionami, paszą dla zwierząt oraz wynajmuje i zarządza nieruchomościami.
Od wielu miesięcy lokalni rolnicy domagają się od JAFP-u zwrotu wydatkowanych przez nich nakładów pieniężnych. Farmerzy ponieśli koszty czynszu dzierżawnego, nawozów, materiałów siewnych, ochrony i oczywiście robocizny oraz paliwa. Nikt do dziś nie wypłacił rekompensaty, której żądają rolnicy.
Czas na stanowisko instytucji państwowych. Zaczynamy od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
7 dni
Kilka tygodni temu pracownicy szpitala na Parkitce w Częstochowie wystosowali list protestacyjny do marszałek województwa śląskiego, Jakuba Chełstowskiego. W treści Listu Otwartego czytamy: „personel Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie wyraża głębokie zaniepokojenie jednocześnie zdecydowany sprzeciw wobec planowanych decyzji nowej Dyrekcji WSS. Deklarowane obietnice nowych inwestycji oraz kontynuowania już wprowadzonych zmian w sposobie zarządzania placówką, a także kontynuowania rozpoczętych już inwestycji nie mają żadnego poparcia w rzeczywistości. (…)”
7 dni
Starsi panowie..., włos siwieje, a w sercu ciągle maj... I tego się trzymajmy. A maj, jak to mile wspominam, był czasem, gdy kultura wkraczała na częstochowską główną ulicę. Nazywało się to Dzień Książki, choć nie miało nic wspólnego z uchwalonym w 1995 r. przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich, obchodzonym w krajach nieanalfabetycznych 23 kwietnia.
7 dni
„Bądź wdzięczny za to, co masz, a będziesz miał tego więcej. Jeśli koncentrujesz się na tym, czego nie masz, nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo.”
Oprah Winfrey
7 dni
Ponad 1,5 mln GJ ciepła dostarczyła w zakończonym sezonie jesienno-zimowym firma Fortum, będąca właścicielem miejskiej sieci ciepłowniczej i elektrociepłowni w Częstochowie. Na inwestycje sieciowe w formie nowych przyłączeń oraz modernizację sieci i węzłów ciepłowniczych Fortum przeznaczyło 6,4 mln zł w 2022 r. W tym czasie nakłady inwestycyjne w częstochowskiej elektrociepłowni wyniosły 17 mln zł. W 2023 r. Fortum na inwestycje sieciowe oraz utrzymanie elektrociepłowni w Częstochowie przeznaczy kwotę co najmniej porównywalną w nakładami inwestycyjnymi w tej lokalizacji w roku poprzednim. W połowie roku ruszy nowa inwestycja Fortum w szczytowy kocioł biomasowy o mocy 40 MWt, która zapoczątkuje proces dekarbonizacji aktywów ciepłowniczych w mieście.
7 dni
Ciepło, przytulność i niepowtarzalny klimat – takie skojarzenia wiążą się z kominkami, które od lat cieszą się niezmienną popularnością. W dzisiejszych czasach kominek to nie tylko element wystroju wnętrza, ale także coraz bardziej ekologiczne i efektywne źródło ciepła.
7 dni
Sąd Okręgowy w Częstochowie wydał komunikat o braku mozliwości dokonywania wpłat w kasie sądu.
7 dni
Pod Pierwszym Urzędem Skarbowym w Częstochowie Polska 2050 Szymona Hołowni zorganizowała 16. kwietnia konferencję prasową, dotyczącą spraw gospodarczych. Na spotkaniu z mediami liderzy partii omawiali problemy przedsiębiorców, również na poziomie lokalnym.
7 dni
Ika i Solo
7 dni
Kilka tygodni temu opublikowaliśmy list częstochowskich seniorów, którzy są wielkimi miłośnikami kina, zwłaszcza OKF-u w I Alei NMP. Drugie wyjście z kina na piętrze (poza głównym), to bariera architektoniczna, stwarzająca zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi – na co w liście zwrócili uwagę seniorzy. Wskazują oni, że zejście po schodach na chodnik, które są kompletnie nieoświetlone i pozbawione poręczy, to prawdziwy koszmar. Seniorzy domagają się, by władze miasta jak najszybciej zamontowały tam oświetlenie i poręcze, a tym samym zadbały o bezpieczeństwo mieszkańców Częstochowy. „Nic z tego” - odpowiada wiceprezydent Jarosław Marszałek.
![]() |