7 dni
Ponad 520 kolizji - takie żniwo w skali całego 2018 roku zebrało zaledwie 20 miejsc znajdujących się na terenie Śląska. A na jakich skrzyżowaniach Częstochowy kierowcy powinni szczególnie uważać? Sprawdzili to specjaliści z systemu Yanosik i sporządzili listę najbardziej kolizyjnych miejsc.
7 dni
Ustawodawca nie przewidział, że władze Częstochowy z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem (SLD) na czele, znajdą sposób na obejście wprowadzonych przepisów, a co więcej, wpadną na pomysł ich interpretacji. Czytając uchwałę rady miasta Częstochowy wzdłuż i wszerz, nie sposób znaleźć jednego słowa o możliwości jednorazowej wpłaty za przekształcenie gruntu z prawa użytkowania wieczystego na własność, nawet bez bonifikaty. To, z czego skorzystają mieszkańcy większości miast w Polsce, nie dane jest częstochowianom.
7 dni
„Gorzkie żale starego PKS-siarza
Ze wzruszeniem wspominam rok 1984, gdy z PKS-u w Zawierciu przyszedłem do PKS Częstochowa. Dziennie przewoziłem setki pasażerów. Prawie dla wszystkich, autobusy PKS były jedynym środkiem komunikacji. Dziś jesteśmy dumni, że z nami do szkół i na studia jeździły tak znane i szlachetne osobowości jak Pani poseł Lidia Burzyńska, Pani poseł Jadwiga Wiśniewska, czy też Pan starosta Smela.
Tak więc fakt, że mogli dojechać do uczelni i ukończyć je, jest też naszą zasługą. Dlatego jest nam bardzo przykro, że wspomniany Pan starosta z taką pogardą i lekceważeniem wypowiada się w mediach o naszej firmie.
7 dni
Przedstawiciele Stowarzyszenia Beskidzki Dom oraz innych organizacji z małopolskiej części województwa śląskiego proponują nową nazwę dla obecnego województwa śląskiego: województwo śląsko-małopolskie. Petycję podpisali także przedstawiciele Częstochowy.
7 dni
Czy ja jestem modernizacyjnie tolerancyjny? Ja? Skądże, gdzieżbym śmiał, chyba mnie z kimś pomylono. Patriotem też nie jestem, chroń mnie Panie, ja wiosną wiosnę, a nie Polskę chcę zobaczyć. To nie są moje frazy, to melanż, zbitka z polskich doświadczeń.
7 dni
„Bądź tym kim jesteś i mów to, co czujesz, ponieważ ci, którzy mają z tym problem nie są ważni, a ci, którzy są ważni nie mają z tym problemu.”
Fritz Perls
7 dni
Z archiwum 7 dni
Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika 7 dni przypominamy nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.
7 dni
Od 5 do 8,5 tysiąca złotych na rękę. Tyle może zarobić kierowca ciężarówki w polskim przedsiębiorstwie transportowym. Jak to możliwe, skoro będzie zatrudniony na najniższą krajową, która w 2019 roku wynosi 2250 złotych brutto miesięcznie?
7 dni
Aldo
Pies urodzony w 2010 r., rasa - owczarek kaukaski, umaszczenie wilczaste, bardzo duży.
Historia Aldo jest bardzo długa. Pewna rodzina kupiła go przypadkowo jako słodkiego, wesołego, puchatego szczeniaczka. Z czasem z maleńkiego szczeniaczka wyrósł ogromny owczarek kaukaski... Nowi właściciele na domiar złego byli osobami niepełnosprawnymi. Aldo spędził u nich kilka lat, a jak to pies w typie kaukaza wybrał sobie jednego pana i bronił go przed całym światem, nawet przed innymi członkami rodziny czy sąsiadami. Sytuacja zaczęła być tragiczna w momencie, gdy rozpoczęły się kłopoty finansowe, a Aldo pogryzł na swoim terenie znajomego opiekunów, który wbrew ostrzeżeniom zbliżył się do psa.
7 dni
Parasol to dla współczesnego człowieka rzecz bardzo zwykła. A jednak kiedyś go nie było i starożytni Grecy czy Rzymianie mokli na deszczu bez żadnego ratunku. W starożytnym Egipcie i w Chinach używano różnych daszków (najczęściej niesionych przez służbę nad władcą) dla osłony przed słońcem. Funkcja ta zachowała się w polskiej nazwie parasola, gdyż pochodzi ona od włoskiego parasole, czyli „ochrona przed słońcem”. Angielskie umbrella pochodzi od łacińskiego słowa umbra, czyli cień. Tylko po francusku nazwa parasola pochodzi od słowa „deszcz” – parapluie (od pluie). Nigdzie w tych nazwach nie ma wzmianki o ochronie przed deszczem.
![]() |