7 dni
Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika 7 dni będziemy przypominać nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.
7 dni
- Teraz czujemy się oszukani, wykorzystani i wmieszani w jakąś politykę. Mimo, że mieszkamy w tym miesicie, tu prowadzimy działalności, tu płacimy podatki – dla władz Częstochowy jesteśmy niechcianymi intruzami – stwierdzają kupcy z Ryneczku.
Konflikt władz miasta Częstochowy z kupcami z Ryneczku nabiera tempa. Można by rzec - żarty się skończyły. Kupcy przymierzają się do zaostrzenia protestu, chyba że dwa spotkania ostatniej szansy – z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem (SLD) w czwartek oraz z radnymi podczas nadzwyczajnej sesji w piątek – przyniosą oczekiwany przez nich skutek. Kupcy oświadczają: „Informujemy, że nie zrezygnujemy z naszych praw do Ryneczku. Jesteśmy tutaj od 60 lat. Tu handlowały nasze prababcie, babcie, rodzice, a teraz my. Przez ponad pół wieku płaciliśmy podatki, za które (w jakimś stopniu) radni zdobyli swoje wykształcenie i teraz właśnie powinni się odwdzięczyć i wydawać mądre decyzje, chroniąc polskich kupców i lokalny handel. Jeszcze pana Matyjaszczyka nie było na świecie, jak Ryneczek już działał.”
O planach kupców opowiada prezes Stowarzyszenia Kupców Targowiska „Wały Dwernickiego” w Częstochowie, Waldemar Ziaja.
7 dni
Specjalnie dla Czytelników 7 dni publikujemy dokument w sprawie niesprawnych autobusów hybrydowych: rozwiązanie umowy NFOŚiGW z MPK Częstochowa wraz z przedsądowym wezwaniem do zapłaty na bagatela... 83 miliony złotych.
Zazwyczaj koniec roku to czas zadumy i podsumowań, a że częstochowskie autobusy hybrydowe obchodzą właśnie 5 urodziny to poświęćmy im – po raz kolejny – krótką chwilę. Los 40 cacuszek, ups... 39 (jedno spłonęło), nie zależy już ani od MPK ani urzędu miasta Częstochowy, a od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz po trosze od Ministerstwa Środowiska. Niestety NFOŚiGW zakałapućkał się w sprawie autobusów do tego stopnia, że już sam nie rozumie, iż osiągnięcie dzięki hybrydom efektu ekologicznego w latach 2015-2019 jest niemożliwe, no... chyba że Fundusz nie zawaha się użyć wehikułu czasu.
Specjalnie dla Czytelników 7 dni publikujemy - dotąd nieznany opinii publicznej dokument rozwiązania umowy NFOŚiGW z MPK Częstochowa wraz z przedsądowym wezwaniem do zapłaty.
7 dni
„Szanowny Panie Prezydencie,
Piszemy do Pana list otwarty, ponieważ nasza droga negocjacji powoli się wyczerpuje, a impreza, którą przez prawie 20 lat budowaliśmy i zaczęła tworzyć wspaniały klimat umiera na oczach miasta.
Do wielu z nas wciąż nie dociera, że w grudniu nie będzie targu staroci, a wielu z nas traci możliwość zarobkowania.
7 dni
Czekali 18 lat na terapie ratującą ich życie, by wreszcie po otrzymaniu refundacji dowiedzieć się, że szpital w Częstochowy nie chce podjąć się ich leczenia.
Mimo, że od 1 września 2019 enzymatyczna terapia zastępcza znajduje się w wykazie leków refundowanych i teoretycznie powinna być dostępna dla wszystkich pacjentów z chorobą Fabry’ego, to pacjenci z Częstochowy i okolic, nadal nie są leczeni. Dlaczego?
- Powód jest prosty. Specjalistycznemu Szpitalowi Wojewódzkiemu w Częstochowie nie opłaca się leczyć i kwalifikować do leczenia pacjenta z chorobą tak rzadką, jaką jest Fabry. Pacjenci są zbywani i odsyłani z oddziału na oddział, by na koniec dnia dowiedzieć się, że nie mogą uzyskać świadczenia, o które tak długo walczyli, w miejscu swojego zamieszkania – podkreśla Anna Moskal, prezes Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Fabry’ego.
7 dni
Dla innych może hasło z „Misia” Barei „bo wszystkie Ryśki to porządne chłopaki ” jest kultowe i prześmiewcze, dla mnie było to oczywiste skojarzenie z Ryśkiem Baranowskim. Bo jak inaczej określić człowieka, który z przyjemnością obdzielał innych swoim talentem i z tą samą przyjemnością potrafił podzielić się ostatnim piwem i karbinadlem.
7 dni
„Nie biegnij za szybko przez życie bo najlepsze rzeczy zdarzają się nam wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy.”
Gabriel García Márquez
7 dni
W czwartek wieczorem dotarła do naszej redakcji wiadomość, że zmienił się skład dyrekcji Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego (CzPK). Do "starego" prezesa Roberta Kalinowskiego, kojarzonego z SLD, dołączył przestawiciel PO - Przemysław Wrona. To pokłosie zawartej w 2014 roku umowy koalicyjnej pomiędzy Sojuszem a Platformą. Nie wszyscy częstochowianie zdają sobie sprawę, że częstochowskie PO współrządzi z lewicą i fakt, iż przez lata całe Platforma nie wychylała się i ogólnie była mało aktywnym członkiem władz nie oznacza, że nie ponosi współodpowiedzialności za to, co dzieje się w naszym mieście.
7 dni
Jeśli wierzyć pogłoskom, pomysł władz Częstochowy w sprawie uniknięcia odpowiedzialności za, najpierw zakup wadliwych autobusów hybrydowych, a ostatecznie nierozliczone 66 milionów złotych otrzymanych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – jest dosłownie genialny. Aż trudno uwierzyć, by opowiastka mogła być prawdą, chociaż z drugiej strony opiekuńcza rola NFOŚ wobec władz miasta, daje do myślenia. Pomysłodawca najnowszej koncepcji obejścia zobowiązań względem Funduszu to - geniusz, po prostu geniusz!
7 dni
Coraz częściej oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ostatnim czasie do takiej sytuacji doszło także w naszym województwie, gdzie oszust podał się za pracownika ZUS i został wpuszczony do mieszkania pod pretekstem wypłaty świadczenia. Musimy pamiętać, że Zakład nie wysyła swoich pracowników do domów klientów i nie organizuje spotkań w ich domach.
![]() |