7 dni
Miasto zmieniło zasady sprzedaży mieszkań komunalnych. Bonifikaty są znacznie mniejsze, dlatego wielu częstochowian będzie musiało zrezygnować z marzeń o własnym M.
Mieszkańcy pytają: czy prawo może działać wstecz? Czy urzędnik może łamać dane ludziom obietnice, również te na piśmie? Gdzie tu jest troska o mieszkańców?
Z tymi i wieloma innymi pytaniami zwróciliśmy się do urzędu miasta Częstochowy. Prócz odpowiedzi, magistrat uraczył nas kąśliwym dopiskiem: „W kontekście opisywanego problemu zwracamy redakcji uwagę na dwa oczywiste fakty:
- mieszkania komunalne mają być formą wsparcia dla ludzi potrzebujących, niezamożnych, poszkodowanych przez los, a nie drogą do zdobycia mieszkania na własność, dzięki bonifikacie; i temu służy w ostatnich latach polityka mieszkaniowa prowadzona przez miasto;
- jeżeli miasto zbywałoby mieszkania komunalne w takim tempie, jak w latach minionych, wkrótce nie miałoby najmniejszych szans na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych ludzi, dla których przydział lokalu komunalnego jest realną pomocą w trudnej sytuacji życiowej, nie mówiąc już o dużo większej dużej grupy osób z wyrokami eksmisyjnymi, którym miasto powinno zapewnić lokalne socjalne (w tym drugim przypadku kolejka jest nadal dosyć długa).
Rozumiemy, że pokusa pisania, iż interweniujący mieszkaniec/mieszkańcy mają zawsze rację, jest silna, ale może warto czasami złapać szerszy kontekst i zastanowić się obiektywnie nad tzw. interesem społecznym...”
7 dni
„Od teraz tak wygląda życie mieszkańców ul. Poselskiej. Mieszcząca się naprzeciwko domów prywatna firma (betoniarnia) postawiła silosy cementowe, w skandalicznej - naszym zdaniem - odległości od zabudowań.
7 dni
Starsi ludzie (no, powiedzmy, tacy w moim wieku) obawiają się, że ich latorośle zejść mogą na złą drogę. Malkontenci złośliwie ich uspokajają: i tak w Częstochowie dobrych dróg nie znajdą, wszędzie dziura na dziurze. Sam na ten temat nie mam zdania. Jako krajoznawca-amator wałęsając się po Polsce z pomocą rowera lub buta, często zbaczałem w złe drogi, pasałem się na manowcach, omijałem wydeptane szlaki i opisane w przewodnikach atrakcje. Po prostu: to co znane, mniej mnie interesowało, od tego co nieznane.
7 dni
„Skoro można pomyśleć, że może być lepiej, to znaczy, że już jest lepiej.”
Olga Tokarczuk
7 dni
NASZ TEMAT
To wręcz jakaś „epidemia śmieciowa”. Kolejny przedsiębiorca zainteresowany jest tym, by uszczęśliwić częstochowian na siłę składowiskiem odpadów. Tym razem chodzi o spalarnię – elektrownię hybrydową. Radna Krystyna Stefańska (Wspólnie dla Częstochowy) pyta wprost: w jakim celu pan Marek Frydrych zamierza kupić Hutę ISD w Częstochowie?
Radna Stefańska dzieli się swoimi wątpliwościami w sprawie nowej inwestycji z Czytelnikami Tygodnika 7 dni.
7 dni
NASZ TEMAT
Po bulwersującej informacji o składowisku niebezpiecznych odpadów przy ulicy Filomatów w Częstochowie czas na kolejny temat śmieciowy. Dzięki czujności Częstochowskiego Alarmu Smogowego, informujemy o tej sprawie. Natychmiastowe działania zostały podjęte również przez szefa klubu radnych PiS Piotra Wronę. Wypowiada się prezes CzAS Hubert Pietrzak.
7 dni
Częstochowa przystąpiła do rządowego programu, mającego na celu wsparcie w codziennym funkcjonowaniu pełnoletnich osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Odpowiednią uchwałę podjęła Rada Miasta.
7 dni
W Katowicach zakończyła się międzynarodowa konferencja „W kierunku zielonej gospodarki” poświęcona Funduszowi na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Polska była pierwszym krajem UE, w którym komisarz ds. spójności i reform, Elisa Ferreira, oficjalnie zaprezentowała założenia Funduszu. Inicjator wydarzenia, marszałek Jakub Chełstowski, wyraził przekonanie, że dodatkowe środki na transformację powinny być zarządzane na poziomie regionalnym, np. w ramach oddzielnej tzw. osi priorytetowej Regionalnego Programu Operacyjnego, jednak bez uszczuplania funduszy spójności.
7 dni
W kolejnych numerach Tygodnika 7 dni przedstawimy naszym Czytelnikom przepisy dotyczące amatorskiego połowu ryb, jakie będą obowiązywały w 2020 roku na wodach Okręgu PZW w Częstochowie.
W związku z tym, że od 2020 roku obowiązuje nowy Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb, w którym zawarte są tylko ogólne założenia zasad wędkowania, Okręg musiał wprowadzić wszystkie zasady wędkowania do Zezwolenia Uprawnionego do rybactwa. Komisja Ochrony i Zagospodarowania postanowiła ujednolicić przepisy, obowiązujące w całym Okręgu w zgodności z Ustawą o Rybactwie Śródlądowym. Dotyczy to szczególnie wymiarów, limitów, okresów ochronnych i metod wędkowania.
7 dni
Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika 7 dni będziemy przypominać nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.
![]() |