7 dni
W wakacje przeprowadzono prace porządkowe nad zbiornikiem „Ciepłym” Wodociągów Częstochowskich. Kilkunastu wędkarzy (członków koła PZW Hutmar, przedstawicieli Okręgowego Kapitanatu Sportowego i pracowników biura) przez kilka godzin sprzątało i wykaszało brzegi zbiornika, w celu ułatwienia dostępu do wody wędkarzom.
7 dni
Klemens
Pies urodzony w 2012 roku, rasy mix, wielkość średni, umaszczenie brązowe, wysterylizowany i wykastrowany. To już drugi pobyt Klemensa w schronisku, po raz drugi trafił tu 4 lipca 2020 r. Klemens to nieduży, kudłaty piesek. Jest sympatyczny i przyjazny, chociaż nadal jeszcze nieśmiały wobec nieznanych sobie osób. W stosunku do innych zwierząt bywa zaborczy i dominujący, dlatego najlepiej by było, gdyby był jedynym zwierzakiem w domu.
Pies trafił do schroniska z przepukliną, która została zoperowana. Jednak Klemens ma problemy z trzymaniem moczu, z czym będzie trzeba się liczyć. Przed adopcją konieczny jest kontakt ze schroniskowym lekarzem weterynarii.
7 dni
Około 1500 r. p.n.e w starożytnym Egipcie dentyści wykonywali pierwsze zastępniki brakujących zębów. Do tego celu służyły im złote druty, do których mocowano ludzkie zęby – najprawdopodobniej niewolników. Złotych mostków i innych elementów mocujących sztuczne zęby używali także Etruskowie. Złotnik wykonywał na zamówienie klienta specjalny pasek o szerokości pięciu i grubości jednego milimetra, ze szczerego złota. Był on podstawą, do której mocowano zęby zwierząt (zazwyczaj cieląt). Przed noszeniem należało je doszlifować tak, by właściciel protezy czuł się w niej swobodnie, mógł jeść i zamykać usta. Zadaniem złotych pasków było także przytrzymywanie naturalnych zębów, przemieszczonych lub obluzowanych. Złoto doskonale nadawało się na materiał dentystyczny, gdyż nie reagowało ani ze śliną, ani z wodą czy powietrzem. Ponadto złote zęby dla Etrusków były świadectwem bogactwa właścicieli takich protez. Pierwsze złote etruskie mostki pojawiły się około 630 r. p.n.e., ale najwięcej pochodzi z V—III w. p.n.e. Również Hipokrates, 400 lat przed naszą erą, zalecał wstawianie zębów w miejsce utraconych. Nowe zęby miały być robione przede wszystkim z kości słoniowej, rogów i zębów rekina.
7 dni
W dobie koronawirusa zdarza się, że lekarz rozpoznaje zapalenie płuc u pacjenta podczas rozmowy telefonicznej – o pandemii dla Tygodnika 7 dni wypowiadają się: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Trudno nie zgodzić się z wypowiedzią naszego Czytelnika:
„Nie rozumiem braku spójności w narzucanych nam przez rządzących zakazach związanych z epidemią COVID-19. Niech mi to ktoś wyjaśni, dlaczego nie mogę iść do lekarza i dlaczego nie mogę załatwić swojej sprawy w urzędzie? Co z tym koronawirusem...?
7 dni
W XXI wieku, w którym „bogiem” jest pieniądz, nie ma miejsca na bezmyślność, nieuwagę, czy nawet drobne wyrachowanie. Zawsze znajdzie się ktoś cwańszy, sprytniejszy od nas, który opanował sztukę... kontroli i egzekucji. Nie inaczej było i jest w przypadku – zdawać by się mogło banalnej sprawy – płatnych parkingów przed marketami. I nawet jeśli bohaterka naszego materiału nie miała złych intencji, to – jak to w życiu bywa – znalazł się ktoś, kto owe intencje jej przypisał. A kara – być może niewspółmierna do winy - okazała się bolesną nauką, bo za 10 minutowy postój częstochowianka zapłaciła ponad 400 złotych. By nie popaść w manierę hołubienia wyłącznie jednej strony o zdanie spytaliśmy kierownictwo Auchan przy ulicy Focha w Częstochowie, właściciela parkingu. I już wiemy: kto nie przestrzega reguł – niezależnie od intencji – musi płacić.
7 dni
„W nawiązaniu do informacji sprzed kilkunastu dni stanowiącej o zawarciu ugody pomiędzy NFOŚIGW a MPK w Częstochowie i jej sądowemu zatwierdzeniu, należy doprecyzować zagadnienia będące jej przedmiotem” – tak swój komunikat rozpoczyna rzecznik prasowy MPK w Częstochowie Maciej Hasik. Jednak wbrew temu, co wydaje się częstochowskim urzędnikom – temat niesprawnych autobusów hybrydowych – nie jest wcale nie zakończony, a wręcz rozwojowy.
7 dni
Polityczni przedsiębiorcy uważają, że ludzie wierzą, w to w co chcą wierzyć i czynią wszystko, by ta wiara ludzka była zgodna z ich propagandą. Tak było od czasów greckich i jest to trwały element demokracji. Przypomina się czasami, że w drodze głosowania, nawet najbardziej demokratycznego, nie da się ustalić prawdy… Ale lud wie swoje.
7 dni
„Denerwować się to znaczy mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych.”
Ernest Hemigway
7 dni
Na przybywających do Częstochowy pielgrzymów czekają maseczki, płyn do dezynfekcji, odkażone ławki i toalety oraz naklejki informujące o potrzebie dbania o siebie i innych. Wszystko po to, by okres pielgrzymkowy był bezpieczny zarówno dla pątników jak i mieszkańców Częstochowy.
7 dni
Służy do przenoszenia cieczy (zazwyczaj napoju) z jednego miejsca do innego (np. ze szklanki do ust). Słomki są długimi, cienkimi, wydrążonymi walcami o cienkich ściankach. Mogą być pomarszczone na pewnym odcinku, co umożliwia zginanie słomki. Ruch mięśni powoduje obniżenie ciśnienia w jamie ustnej, co wywołuje podniesienie poziomu cieczy w słomce i transport płynu do ust.
![]() |