7 dni
Od 5 do 8,5 tysiąca złotych na rękę. Tyle może zarobić kierowca ciężarówki w polskim przedsiębiorstwie transportowym. Jak to możliwe, skoro będzie zatrudniony na najniższą krajową, która w 2019 roku wynosi 2250 złotych brutto miesięcznie?
7 dni
Aldo
Pies urodzony w 2010 r., rasa - owczarek kaukaski, umaszczenie wilczaste, bardzo duży.
Historia Aldo jest bardzo długa. Pewna rodzina kupiła go przypadkowo jako słodkiego, wesołego, puchatego szczeniaczka. Z czasem z maleńkiego szczeniaczka wyrósł ogromny owczarek kaukaski... Nowi właściciele na domiar złego byli osobami niepełnosprawnymi. Aldo spędził u nich kilka lat, a jak to pies w typie kaukaza wybrał sobie jednego pana i bronił go przed całym światem, nawet przed innymi członkami rodziny czy sąsiadami. Sytuacja zaczęła być tragiczna w momencie, gdy rozpoczęły się kłopoty finansowe, a Aldo pogryzł na swoim terenie znajomego opiekunów, który wbrew ostrzeżeniom zbliżył się do psa.
7 dni
Parasol to dla współczesnego człowieka rzecz bardzo zwykła. A jednak kiedyś go nie było i starożytni Grecy czy Rzymianie mokli na deszczu bez żadnego ratunku. W starożytnym Egipcie i w Chinach używano różnych daszków (najczęściej niesionych przez służbę nad władcą) dla osłony przed słońcem. Funkcja ta zachowała się w polskiej nazwie parasola, gdyż pochodzi ona od włoskiego parasole, czyli „ochrona przed słońcem”. Angielskie umbrella pochodzi od łacińskiego słowa umbra, czyli cień. Tylko po francusku nazwa parasola pochodzi od słowa „deszcz” – parapluie (od pluie). Nigdzie w tych nazwach nie ma wzmianki o ochronie przed deszczem.
7 dni
Od 10 lat Fundacja CEMEX „Budujemy Przyszłość” dzięki konkursowi „Fabryka Pomysłów” wspiera organizacje pozarządowe i szkoły w realizowaniu projektów społecznych w miejscowościach, w których CEMEX prowadzi działalność biznesową. Kolejny nabór projektów potrwa do 1 marca.
7 dni
Dudi
Pies urodzony w roku 2010, rasy mix, umaszczenie piaskowe, średniej wielkości, po sterylizacji i kastracji. Dudi to pies zazdrośnik, zawsze musi być brany na spacer jako pierwszy i nieustannie głaskany. Został przywiązany do drzewa w okolicy Schroniska 15 stycznia 2015 r.
7 dni
Z archiwum 7 dni
Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika 7 dni przypominamy nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.
7 dni
O tym, że listonosze nie mają łatwej pracy wiedzą raczej wszyscy. Gdy dodamy do tego, nie bardzo wysokie zarobki - to w ogóle nie ma czego listonoszom zazdrościć. Oni natomiast pozazdrościli protestującym co chwilę kolejnym grupom zawodowym - policjantom, nauczycielom, rolnikom, sędziom - które masowo udają się na L4 z powodu różnych odmian grypy: ptasiej, świńskiej, psiej etc. Teraz i listonosze zachorowali, na nową mutację popularnej choroby... - grypę gołębi pocztowych. Tym razem więc paraliż grozi Poczcie Polskiej.
O tym, jak sytuację w swoim miejscu pracy oceniają pocztowcy, opowiada jedna z częstochowskich listonoszek, która zwróciła się do naszej Redakcji z prośbą o nagłośnienie ich walki m.in. o podwyżkę płac.
7 dni
Mimo ewidentnych błędów magistratu i MOPS-u mieszkańcy bloku przy ulicy Słowackiego w Częstochowie doprowadzili do demontażu platformy przyschodowej dla osób niepełnosprawnych, zamontowanej na jednej z klatek schodowych z pogwałceniem prawa. O sprawie informowaliśmy naszych Czytelników w październiku i listopadzie ubiegłego roku. Teraz pozostaje kwestia odpowiedzialności i... pieniędzy publicznych, które zostały wydane niezgodnie z prawem.
7 dni
Okręg PZW Częstochowa zawarł na 2019 rok porozumienia z 24 innymi okręgami. Parę słów wyjaśnienia, dotyczących braku porozumienia między okręgiem PZW Częstochowa, a okręgami PZW Opole i PZW Katowice.
7 dni
Gdy ułana ferwor walki ogarnia, stary wachmistrz studzi emocje: daj se, synu, spokój a koniowi siana. Można odwrotnie: daj se siana, a koniowi spokój. W każdym brzmieniu, jest to godne Arystotelesa wezwania do roztropnej rozwagi.
![]() |