7 dni
Pomniki to nie problem dziki, to rodzaj świadectwa historycznego obrazującego w przestrzeni uczucia grup społecznych w danym czasie i miejscu. Chcąc zrozumieć przeszłość nie wystarczy odczytać, kto na pomniku stoi, warto wiedzieć kto, kiedy i dlaczego go ustawił. Świadectwem historii są także pomniki już nie istniejące, też ważne wiedzieć kto, kiedy i dlaczego je burzył.
Sierpień, mimo głośnych i tromtadrackich obchodów okrągłych rocznic – 100-lecia Bitwy nad Wisłą i 40-lecia powstania „Solidarności” - nie przyniósł krajobrazowi nowych pomników. Ale też, mimo upowszechniającej się od Ameryki mody „black burzymurków”, żaden pomnik wyburzony nie został.
7 dni
„Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko te, które wymagają innego podejścia.”
Aleksander Wielki
7 dni
Częstochowianie mogą już składać wnioski o dofinansowanie inwestycji związanych z ochroną środowiska. Chodzi o montaż kolektorów słonecznych, modernizację systemów grzewczych oraz usuwanie elementów budowlanych zawierających azbest. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną zostają uproszczone procedury przyznania dotacji.
7 dni
Fundacja CEMEX „Budujemy Przyszłość” już 11 rok z rzędu przyznała granty finansowe organizacjom pozarządowym i placówkom edukacyjnym w ramach Konkursu „Fabryka Pomysłów”. W tegorocznym konkursie laureaci musieli uwzględnić dodatkowe działania związane z niwelowaniem negatywnych skutków pandemii COVID-19 w swoich społecznościach.
7 dni
Od kilku lat Okręg PZW w Częstochowie prowadzi akcję zwiększenia populacji brzany i świnki w wodach regionu. Zwiększone zarybienie różnorodnym materiałem zarybieniowym prowadzi się z założeniami przedmiotowych operatów rybackich. Właśnie do naszych wód trafili przedstawiciele wymienionych gatunków ryb. Tak jak co roku, właśnie w okolicach lipca odbywa się zarybienie tymi rybami.
7 dni
Nadciśnienie tętnicze już za czasów Faraonów było poważnym problemem zdrowotnym, o czym świadczą wyniki badań prowadzonych na egipskich mumiach. Od tego czasu musiało upłynąć blisko 3.000 lat, nim po raz pierwszy zdiagnozowano tę chorobę.
7 dni
Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika 7 dni będziemy przypominać nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.
7 dni
„Przygotowaliśmy wspólny pakiet rozwiązań przeciwdziałania skutkom suszy, który jest aktualnie wpisany do wykazu prac Rady Ministrów... Projekt ustawy przewiduje znaczące i istotne zmiany”. Właśnie te działania, zainicjowane przez Ministra Michała Wosia pod auspicjami Prezydenta Andrzeja Dudy, Grupy Roboczej ds. przeciwdziałania skutkom suszy, przybliża Czytelnikom 7 dni przewodniczący grupy oraz pełnomocnik Ministra Środowiska, Łukasz Lange.
7 dni
Rolnicy, podobnie zresztą jak przedstawiciele innych zawodów, nie są wolni od utarty zdrowia, o co na roli nie trudno. I wówczas, podobnie jak pozostałe grupy zawodowe, mogą ubiegać się o rentę. Droga jednak prosta nie jest, bowiem na straży dobra KRUS-u stoją lekarze rzeczoznawcy oraz komisje lekarskie. Na rzecz schorowanego rolnika nie działa nikt. KRUS zapytany przez Tygodnik 7 dni o to, ile skarg na orzecznictwo lekarskie, uznano za zasadne, odpowiedział: „W roku 2019 do KRUS (Centrali i Oddziałów Regionalnych) na postępowanie orzecznicze wpłynęło 16 skarg - wszystkie zostały uznane za niezasadne. W 2020 roku natomiast [do 02. września br.] wpłynęło 5 skarg – również wszystkie zostały uznane za niezasadne.” Te dane świadczą o tym, że schorowani rolnicy po kontakcie z lekarzem wyznaczonym przez KRUS – bez mała w cudowny sposób odzyskują zdrowie.
7 dni
Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 12 - 30 września 2020 r. na terenie województwa śląskiego prowadzona będzie akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących.
![]() |