7 dni
Część 1.
Urząd miasta Częstochowy od lat przekonuje mieszkańców, że na wiele działań nie ma pieniędzy. Budżet obywatelski jest co roku napięty jak struna, a i tak spora część wniosków pozostaje bez realizacji. To prawda, że z pustego i Salomon nie naleje, ale może problem braku pieniędzy niekoniecznie wynika z ich... braku. Magistrat lekką ręką rozbudowuje miejskie wydziały i jednostki mu podległe, aż pękają w szwach. Co i rusz w mieście pojawiają się nowe filie, by pomieścić rosnącą kadrę. Nie dziwota więc, że na potrzeby mieszkańców środków już nie starcza, skoro niemałą kwotę urząd miasta przeznacza na własne zasoby. Utrzymanie kilku budynków miasta w ciągu zaledwie jednego roku pochłonęło kwotę prawie 3 milionów złotych, a przecież to nie wszystko.
7 dni
Powracamy do tematu pomiarów mieszkań komunalnych, których właścicielem jest miasto Częstochowa.
Przypomnijmy. Mieszkanie wynajmowane od miasta przez panią Jadwigę, od 1961 do 2013 roku sukcesywnie zmniejszało się, by podczas ostatnich pomiarów osiągnąć wielkość o prawie 2,5 metra kwadratowego mniej niż na początku.
7 dni
Rada miasta Częstochowy przyjęła uchwałę w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej oraz wymogów formalnych projektu uchwały składanej w ramach takiej inicjatywy. Teraz wniesienie projektu uchwały będzie możliwe po zawiązaniu minimum 7-osobowego komitetu i zebraniu co najmniej 300 podpisów.
Mówiąc prostym językiem: każdy, kto uważa, że lokalne prawodawstwo jest niedoskonałe i chciałby je uzupełnić, będzie mógł to zrobić, składając własny projekt uchwały. Oczywiście – o czym już urzędnicy w komunikacie nie wspominają – taki projekt uchwały jest głosowany przez radnych miasta Częstochowy. I tu już może być różnie, zwłaszcza że układ sił politycznych w radzie miasta jest ugruntowany (SLD ma 12 radnych, PiS – 8, Wspólnie dla Częstochowy – 5, KO – 3). Jeśli więc projekt uchwały obywatelskiej nie będzie po myśli rządzących miastem, to i tak nie znajdzie się w lokalnym prawodawstwie.
7 dni
„Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz być w ciągłym ruchu.”
Albert Einstein
7 dni
Federacja Konsumentów opublikowała raport o wykluczeniu cyfrowym. Pandemia COVID-19 pogłębiła wykluczenie cyfrowe najbardziej zagrożonych grup. Prawie 5 mln Polaków w wieku wciąż nie posługuje się komputerem, a jedną z istotnych barier są ceny sprzętu elektronicznego. Aż 50-70 tys. uczniów nie posiada w domu żadnego komputera lub tabletu, a co czwarty musi współdzielić urządzenia z rodzeństwem lub pracującymi zdalnie rodzicami, co realnie uniemożliwia edukację zdalną. Według Federacji Konsumentów planowane wprowadzenie opłaty reprograficznej na urządzenia elektroniczne pogłębi cyfrowe wykluczenie najuboższych konsumentów.
7 dni
Pyza i Hipuś
7 dni
Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika 7 dni będziemy przypominać nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.
7 dni
Rząd szykuje zmiany w sposobie wypłat rent i emerytur. Skończy się czekanie na listonosza, bo pieniądze będą trafiać na konta seniorów. Dlatego każdy nowy senior – jeśli jeszcze nie ma – musi założyć indywidualne konto bankowe.
7 dni
Pandemia mocno zmieniła rynek pracy. Obecnie na znaczeniu zyskują branże umożliwiające skuteczniejsze działania w kwestii narzucanych ograniczeń. W czołówce najbardziej poszukiwanych zawodów znaleźli się przedstawiciele takich profesji jak m.in. specjalista ds. BHP i ekspert ds. handlu elektronicznego. Ponadto eksperci przewidują, że informatyka i telekomunikacja zaczną coraz mocniej wkraczać do wszystkich dziedzin, co przełoży się na kolejne zmiany. Już teraz mamy do czynienia z przenikaniem się niektórych profesji. Zjawisko to zyska jeszcze na popularności, podobnie jak automatyzacja produkcji.
7 dni
W Polsce żyje ponad 21 gatunków kleszczy. Krótkie i ciepłe zimy z jakimi mamy do czynienia w ostatnich latach sprzyjają ich rozwojowi i bytowaniu w listopadzie, grudniu, a nawet styczniu. Dotychczas uważaliśmy, że wraz z jesienią problem ochrony przed tymi pajęczakami tracił na znaczeniu. Tymczasem dziś kleszcze, które jeszcze kilka lat temu zwykły spać o tej porze roku stanowią cały czas realne zagrożenie i przenoszą groźne choroby, zagrażające zdrowiu i życiu zwierząt domowych i ich właścicieli.
![]() |