7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

06 lipca 2012

Co z tym Uniwersytetem?

Co z tym Uniwersytetem?

7 dni
Już od jakiegoś czasu słyszy się o planach AJD o przekształceniu w Uniwersytet. - Plany robią się coraz bardziej realne – twierdzi rektor uczelni.

Na dzisiejszym (6 lipca) spotkaniu z prasą rektor AJD, prof. dr hab. Zygmunt Bąk, przybliżył nieco koncepcję stworzenia Uniwersytetu Częstochowskiego. Twierdzi, że może to nastąpić nawet za cztery lata, a więc osoby, które obecnie rekrutują się na AJD, skończyłyby edukację wyższą jako absolwenci Uniwersytetu.
Do przekształcenia akademii w uniwersytet potrzeba sześciu kierunków, na których można się doktoryzować. Jak na razie AJD ma takie trzy: Historię, Fizykę i Literaturoznawstwo. Warunki spełniają też Sztuki Piękne i Chemia. Rektor nie kryje więc entuzjazmu i optymistycznie patrzy w przyszłość. - Za około cztery lata będziemy mieli Uniwersytet - zapewnia.
Przeszkodą na drodze ku przemianowaniu uczelni są problemy z wybudowaniem osiedla z domkami dla przyszłej kadry wykładowców. Mająca ponad trzy hektary działka w dzielnicy Mirów (naprzeciwko stadniny koni) należy do Spółdzielni Mieszkaniowej „Campus”. Docelowo na działce mają stanąć 22 domki, z których 10 przeznaczonych będzie dla wykładowców z Uniwersytetu (ma to być mocna karta przetargowa, powstrzymująca wykładowców przed opuszczeniem Częstochowy na rzecz ewentualnych innych propozycji zawodowych). Pozostałe domki należałyby do Fundacji na Rzecz Utworzenia Uniwersytetu Częstochowskiego. Jej prezes, Szymon Giżyński, apeluje o wsparcie ze strony władz miasta: - Mówią nam, że nie możemy wybudować tam osiedla, bo to tereny o walorach przyrodniczych. Ale to, że budują się w okolicy prywatni mieszkańcy, nikomu nie przeszkadza - twierdzi. Słowa prezesa potwierdza prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Campus”, dr Urszula Cierniak: - Prowadzimy ciągłe rozmowy z władzami miasta. Ostatnie, co od nich usłyszeliśmy, to propozycja, żebyśmy zaczęli od budowy jednego domu, a potem sytuacja jakoś się ułoży. Ale to nie jest wyjście - mówi dr Cierniak. Spółdzielnia potwierdza, że całość działki nie nadaje się do zabudowy, czego była już świadoma na etapie zakupu ziemi od prywatnego sprzedawcy, ale spełnia wszystkie warunki, aby domki na działce (a przynajmniej na części) wybudować. Jednak, jak mówi dr Cierniak, w powstającym planie zagospodarowania terenów, osiedle nie zostało uwzględnione.
Problemy z powstaniem osiedla dla wykładowców ciągną się już parę lat. Raczej nie wstrzymają one ambicji AJD, aby stworzyć Uniwersytet, ale mogą spowodować pewne problemy w uzyskaniu odpowiedniej kadry. Czy więc faktycznie już za cztery lata będziemy mieli w Częstochowie Uniwersytet? Pożyjemy, zobaczymy...


KD

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama