7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

02 lipca 2012

Nagroda Industriady dla Częstochowy!

Nagroda Industriady dla Częstochowy!

7 dni
Częstochowa wygrała Złotego Kwanta w tegorocznej Industriadzie. Stała się tym samym miastem – źródłem najlepszej Pozytywnej Energii na Śląsku.

Za nami Industriada 2012. W sobotę (30 czerwca) w Częstochowie, Gliwicach, Zabrzu i Chorzowie można było za darmo zwiedzać obiekty związane z techniką oraz zobaczyć wiele doświadczeń i tajemniczych zjawisk fizycznych. Na terenie naszego miasta znajdują się trzy atrakcje włączone do Szlaku Zabytków Techniki: Muzeum Zapałek, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza oraz Muzeum Historii Kolei. Tegoroczny program częstochowskich obchodów Industriady został wzbogacony o Galerię Sztuki Odlewniczej im. prof. W. Sakwy oraz atrakcje naukowe przygotowane pod ratuszem.
Największym zainteresowaniem w Częstochowie cieszył się Plac Biegańskiego, na którym swoje stanowiska mieli naukowcy z Politechniki Częstochowskiej oraz miasteczko Discovery Channel. Każdy przybyły mógł poznać tajniki iluzji, fizyki, techniki oraz poobserwować i wykonać doświadczenia oraz eksperymenty naukowe, dotąd widziane tylko w telewizji – choćby chodzenie po wodzie, bo taką atrakcję przygotowali studenci Politechniki Śląskiej:  do basenu wlano ciecz przypominającą wodę, ale o właściwościach ciała stałego, które aktywują się pod wpływem nacisku. W efekcie eksperymentu jego uczestnicy mogli nawet skakać „po wodzie” [na zdjęciu]. Ponadto na Placu Biegańskiego była specjalna bramka, przez którą mógł przejść każdy, kto uważał, że Częstochowa zasługuje na miano miasta-źródła Pozytywnej Energii. Rok temu ten tytuł zdobyło Zabrze, jednak tym razem Częstochowa pokonała wszystkie miasta i zdobyła nagrodę – Złotego Kwanta.

fot. W. Sambor


KD

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama