7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

17 maja 2012

KULTURA: SensiMilion obok legendy reggae

KULTURA: SensiMilion obok legendy reggae

7 dni
Częstochowski skład SensiMilion wniósł pozytywnego ducha w Festiwal Reggae On.

Festiwal Reggae On trwał cztery dni, ale to piątek (11 maja) był dla imprezy dniem kluczowym. Wtedy właśnie pod częstochowskim ratuszem swoją niesamowitą energię rozsiała jamajska legenda reggae – 76-letni Lee „Scratch” Perry. Przed nią wystąpiło jednak sześć innych składów „pozytywnych wibracji”. Wśród nich znaleźli się Nasi – częstochowska formacja SensiMilion.
Obecnie jest ich sześciu: Łukasz “MistaTi” Langier (wokal i teksty), Tomasz Szejka(gitara), Kacper Gawroński (bass), Michał Gawroński (perkusja), Michał Majer (puzon) i Damian Socha (trąbka). Grają razem od początku 2011 roku, ale mają już na koncie całkiem sporo koncertów i wyróżnień na przeglądach muzycznych (m.in. I miejsce na XXIV Międzywojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Muzycznych i Solistów „Interpretacje”). Występowali obok takich zespołów jak: Habakuk, Pajujo, Majestic, BongoStan, a ostatnio obok plejady muzyki rastamanów, wśród których znaleźli się: Bakshish, Konopians, Ragana i oczywiście Lee Perry – forpoczta reggae, można by rzec.
Jak powstali? Pierwsza próba zespołu odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury z inicjatywy Tomasza Szejki, a z pomocą Grzegorza Leonarcika z MDK-u. Po krótkim czasie skład się ustabilizował i w maju ubiegłego roku wystąpili pierwszy raz w w częstochowskim MDK’u . Kolejne próby i koncerty pozwoliły im nabrać doświadczenia. Rozkręciło się szybko. Na razie są zespołem koncertowym, ale płyta demo ukaże się wkrótce – przy pomyślnych wiatrach jeszcze przed wakacjami. W internecie promują się kawałkiem „Legalna Sensi”, ale w swoim dorobku mają już kilka kompozycji. Większość z nich można było usłyszeć podczas ich 40-minutowego występu w piątek na „Bieganie”, kiedy to SensiMilion jako jeden z pierwszych zespołów rozgrzewał publiczność pozytywnymi wibracjami. O swojej muzyce mówią, że jest to „połączenie reggae'owych rytmów i wesołego ska, któremu specyficzny klimat nadaje sekcja dęta”. Choć w Częstochowie popyt na muzykę reggae jest spory, na lokalnym rynku są niejako rodzynkiem. A kalendarz wypełniają im kolejne koncerty: w częstochowskim MDK-u zagrają 21 maja. Potem Koniecpol, Praszka, Tarnowskie Góry i... przerwa. Następny raz usłyszymy ich dopiero po wakacjach...
A jak chłopaki komentują swój udział w festiwalu Reggae On? Słowami niewątpliwego zadowolenia - Cała impreza obfitowała w masę dobrej muzyki, ale niekwestionowaną gwiazdą wydarzenia był oczywiście Lee Perry. Było to dla nas duże przeżycie i miłe zaskoczenie wywołane zarówno rozmachem imprezy, jak i stroną organizacyjną festiwalu. Zapraszamy na nasze koncerty i do zapoznania się z naszą muzyką - podsumowuje gitarzysta zespołu, Tomek Szejka.

Na zdjęcu: Tomasz Szejka

Foto: Marek Dziurkowski

 


Ilona Matuszczak

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama