7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

22 marca 2012

PRAWNIK RADZI: Zdarzenie drogowe a konsekwencje prawne

7 dni


Miałam drobną stłuczkę nie z mojej winy. Nie spisałam jednak protokołu wypadkowego i teraz osoba, która spowodowała wypadek wypiera się, że jakoby to było z jego winy. Co powinnam zrobić? Czy zawsze należy spisywać protokół? Czy lepiej wezwać policję?
Zgodnie z art. 44 ust.1 pkt.4 kodeksu drogowego kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku. Przepisy nie warunkują możliwości uzyskania odszkodowania od sporządzenia notatki przez Policję, którą kierujący pojazdem jest obowiązany wezwać tylko w sytuacji, gdy w wypadku jest zabity lub ranny.
W praktyce, w celu uzyskania odszkodowania należy ustalić między sobą sprawcę kolizji i po spisaniu wszelkich danych udać się do firmy ubezpieczeniowej sprawcy w celu złożenia wyjaśnień. Takie postępowania spowoduje szybszą wypłatę odszkodowania oraz unikniemy problemów, jakie mogą powstać, w przypadku sporządzenia oświadczenia przez sprawcę szkody, który następnie nie potwierdza swojej winy lub nie zgłasza się dobrowolnie do firmy ubezpieczeniowej w celu potwierdzenia oświadczenia.
Należy dodać, że w przypadku podejrzenia, że kierujący jest w stanie po użyciu alkoholu zawsze należy wezwać na miejsce zdarzenia Policję.
Pamiętajmy również, aby w każdym przypadku spisać dane świadków, umożliwi to dokładne wyjaśnienie sprawy w przypadku rozbieżności w zeznaniach uczestników kolizji.



Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama