7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

22 marca 2012

51. Międzynarodowy Dzień Teatru

7 dni
27 marca jest międzynarodowym świętem teatru, które zostało ustanowione w 1961 roku. Uczestniczy w niej także częstochowski Teatr im. A. Mickiewicza. Jaką ucztę przygotował on dla miejscowych „spektaklozjadaczy”?

27 marca jest międzynarodowym świętem teatru, które zostało ustanowione w 1961 roku. Jest to upamiętnienie otwarcia paryskiego Teatru Narodów. Tegorocznym obchodom, podobnie jak  w 2011 roku, towarzyszy ogólnokrajowa akcja „Dotknij teatru” zainicjowana przez łódzkich artystów i animatorów kultury. Uczestniczy w niej także częstochowski Teatr im. A. Mickiewicza. Jaką ucztę przygotował on dla miejscowych „spektaklozjadaczy”?

Już o godz. 9.00 teatr podnosi swe podwoje dla tych, którzy chcą zwiedzić kulisy i inne niedostępne na co dzień zakamarki budynku. Szansa „podglądania od kuchni” pomieszczeń aktorów powtórzy się o 14.00. Z tej okazji można jednak skorzystać po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym (tel. 34 372 33 22), ponieważ ilość miejsc jest ograniczona.
Częstochowski teatr za patrona święta teatru obrał Williama Szekspira. Adaptacja jego komedii pomyłek „Wieczór Trzech Króli” zostanie wystawiona w ten dzień dwukrotnie: o 11.00 i 19.00. Po pierwsze inscenizacji odbędzie się wykład poświęcony twórczości mistrza ze Stratford, a po drugiej – degustacja wina. Spektakl miał swoją premierę na wiosnę ubiegłego roku i jest efektem polsko-rosyjskiej współpracy teatralnej. Za jego realizację na poziomie reżyserii ruchu i scenografii odpowiedzialni byli twórcy rosyjscy z reżyserem Gennadyem  Trostyanetskiym na czele, a wykonaniem scenicznym zajął się polski zespół aktorski. Motorem akcji komediowej są perypetie zakochanych, które obnażają pożądliwą naturę ludzką – trochę serio, a ciut z przymrużeniem oka. Klasyka światowej literatury – oto propozycja częstochowskiego teatru na Międzynarodowy Dzień Teatru.


I.M.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama