7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

08 marca 2012

Miesiąc kobiet

7 dni
Dzień kobiet bywa dla placówek artystycznych doskonałym impulsem do ożywienia swojej oferty kulturalnej. W tym roku skorzystało z tej szansy przede wszystkim kino. Częstochowski teatr natomiast, jak i miejscowa filharmonia, nie zaskoczy nas niczym specjalnym.

Portrety wyjątkowych kobiet na szklanym ekranie 
Najciekawiej zapowiadającą się propozycją kulturalną miasta, poruszającą temat kobiecości, jest  różnorodny repertuar Kina Studyjnego ILUZJA, w którym na bieżący miesiąc utworzono specjalny blok tematyczny „Co ty wiesz o kobiecie?”. Jest to cykliczny przegląd filmowy, a w jego programie znalazły się polskie, zagraniczne oraz międzynarodowe produkcje kinematograficzne z dwóch ostatnich lat. W założeniu organizatorów mają one stanowić studium kobiecej osobowości. Proponowane pozycje filmowe to często dramaty ciężkiego kalibru, dotykające problematyki historycznej, społecznej i politycznej. Ich bohaterkami są kobiety silne, niezależne, często walczące samotnie z destrukcyjnym, agresywnym światem, czasem milcząco, choć z zacięciem lwicy, czasem władczo –  na scenie politycznej. W ciągu najbliższych dwóch tygodni kinomani mają do wyboru:
„Obcą” reż. F. Aladag (Niemcy 2010) – film traktujący o sytuacji kobiety w patriarchalnej kulturze muzułmańskiej. 8 marca, godz.18.00.
„Różę” reż. W. Smarzowski (Polska 2011) – w którym kobieta staje się symbolem podwójnego wykluczenia politycznego w czasach powojennych. Film ze znakomitą kreacją Agaty Kuleszy. 9-15 marca, 16.30 i 18.30.
„Code Blue” reż. U. Antoniak (Hol./Dania 2011) – bohaterką filmu jest pielęgniarka na oddziale hospicyjnym i w założeniu reżyserki stanowi swoistą personifikację śmierci. 9-15 marca, 16.30.
„Żelazną damę” reż. F. Lloyd (Wlk. Bryt./Fr. 2011) – filmową biografię kontrowersyjnej kobiety polityk – Margaret Thatcher, w której rolę wcieliła się nagrodzona Oscarem Meryl Streep. 16-21 marca, 16.30 i 20.30.
„Amadora” reż. F.L. De Aranoa (Hiszpania 2010) – imigrantka z Ameryki Południowej próbuje wydrzeć dla siebie i męża trochę szczęścia w kraju flamenco i corridy. 16-21 marca, 18.30)
Ladies Nights w Cinema City
Przeciwwagą dla dramatycznej tematyki filmów Kina ILUZJA jest rozrywkowy repertuar Cinema City, w którym z okazji święta kobiet stworzono specjalną ofertę skierowaną dla pań w każdy trzeci czwartek miesiąca. Cykl wieczornych seansów rozpoczyna się 8 marca przedpremierowym pokazem filmu „Jak upolować faceta?” – amerykańskiej komedii kryminalnej w reż. J.A. Robinson. Rzecz stanowi o kobiecie, która z desperacji finansowej po stracie pracy próbuje swoich sił jako łowczyni nagród. Jest to adaptacja amerykańskiego bestsellera „Po pierwsze dla pieniędzy” Janet Evanovich. Seans zostanie poprzedzony atrakcjami przygotowanymi z okazji Dnia Kobiet.
Kobieton kabaretowy
Rozrywkowo i intrygująco zapowiada się wieczór w Teatrze Muzycznym „Parking”, podczas którego będzie można doświadczyć różnorodności form sztuki. Krzysztof Niedźwiecki, częstochowski gitarzysta, zabawi nas muzycznie, a Kabaret Króls rozbawi skeczami o kobietach. Na koniec imprezy organizatorzy zaplanowali pokaz filmów kabaretowych wytwórni A'YOY oraz częstochowskiego studia EKSON (8 marca, godz.20.00. Bilety: 15 PLN).


I.M.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama