7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

08 lutego 2012

Adam Klocek nowym dyrektorem artystycznym Filharmonii

Adam Klocek nowym dyrektorem artystycznym Filharmonii

7 dni
Od 1 lutego Filharmonia Częstochowska ma nowego szefa artystycznego. Dyrektor Ireneusz Kozera, po zasięgnięciu opinii urzędu miasta i po uzyskaniu od prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka zgody, powołał na stanowisko dyrektora artystycznego Adama Klocka.

ADAM KLOCEK – określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji” dyrygent i wiolonczelista należy do grona wyróżniających się artystów swej generacji.   
W roku 2004 artysta wygrał konkurs na stanowisko dyrygenta-asystenta Maestro Jana Lathama-Koeniga, dyrektora artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i festiwalu „Vratislavia Cantans”.
Od 2006 r. pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej a od roku 2011 także stanowisko dyrektora artystycznego orkiestry Młoda Polska Filharmonia.
Występ artysty na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Ermitage” w Petersburgu, podczas którego dyrygował on Państwową Orkiestrą Ermitażu został określony przez czołowy ogólnorosyjski dziennik „Niezawisimaja Gazeta” jako „dar niebios”.
Zainteresowania i zdolności dyrygenckie Adama Klocka zauważył Jerzy Maksymiuk mianując swoim „asystentem”. Jako dziesięciolatek zadyrygował po raz pierwszy orkiestrą warszawskiej szkoły muzycznej z Miodowej. Zaraz potem wystąpił obok mistrza Maksymiuka dyrygując orkiestrami filharmonicznymi i studenckimi (m.in. w Filharmonii Bałtyckiej oraz Filharmonii Krakowskiej).
Głównym nurtem rozwoju artysty stała się jednak kariera wiolonczelowa. Jako laureat licznych konkursów wiolonczelowych m.in. w Poznaniu, Kolonii, Monachium i Nowym Jorku oraz nagród i stypendiów (C.M. von Webera, Interlochen Center for Arts, Europejskiej Unii Radiowo-Telewizyjnej EBU), występuje w liczących się ośrodkach muzycznych. Gra na instrumencie Antonio Stadivariego z roku 1717.
Artysta otrzymał rekomendacje dyrygenckie od Jerzego Maksymiuka, Krzysztofa Pendereckiego, Janosa Fursta czy Volkera Schmidt-Gertenbacha .
Dyrygował większością orkiestr symfonicznych w Polsce w tym Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Bałtyckiej, Podlaskiej czy Wrocławskiej. W latach 2007-2009 był także  dyrygentem gościnnym orkiestry symfonicznej w Arizonie (USA). 

Co by nie powiedzieć, nasz nowy dyrektor ma spore osiągnięcia artystyczne. Filharmonia Częstochowska może się mimo wszystko okazać najpoważniejszym z dotychczasowych wyzwań. Nie mniej jednak życzymy nowemu dyrektorowi wielu sukcesów!


red.

Komentarze (1)

21 lutego 2012

Uwagi dosyc celne. Dorzucilbym jezscze odpowiedni stan zdrowia. Nie wiem, jak tam corpore, ale psyche dyrektora wydaje sie byc pod zdechlym mna, a dobry stan zdrowia tez byl warunkiem wymaganym.


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama