7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

19 kwietnia 2010

SOKiS w nowym miejscu

7 dni
W Janowie uroczyście otwarto nową siedzibę Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu.  Przy tej okazji też podsumowano rok 2009 w dziedzinie kultury i sportu.

Nowa siedziba SOKiS w Janowie została przygotowana w ramach projektu „Wzmocnienie roli regionalnych ośrodków kultury”. Koszt przedsięwzięcia wyniósł prawie 870 tys. zł, przy czym prawie 732 tys. zł stanowiło dofinansowanie unijne. Za te pieniądze dawny stropodach urzędu gminy w Janowie zastąpiono nowym dachem. W rezultacie powstało poddasze z przestronnymi pomieszczeniami, które przystosowano dla potrzeb ośrodka. SOKiS dysponuje więc teraz pracowniami: muzyczną, artystyczną, komputerową, sztuki ludowej oraz „Galerią Na Wieży”.
Wszystkie sale zostały też wyposażone w nowy sprzęt. - Pracownia muzyczna dysponuje takimi instrumentami, jak pianino, saksofony altowe, gitary klasyczne, gitary akustyczne, akordeony, sprzęt nagłaśniający. W pracowni artystycznej znajdują się prasa drukarska, sztalugi malarskie, krosna tkackie, a także koło garncarskie, kawalety, dłuta i piecyk ceramiczny, które składają się na kącik rzeźbiarski. Pracownia ludowa wyposażona jest w nową maszynę do szycia wraz z różnymi akcesoriami potrzebnymi w pracach krawieckich, tkackich itp. W pracowni komputerowej znajdują się 3 nowoczesne komputery wyposażone w specjalistyczne oprogramowanie graficzne – wymienia Karolina Baran, rzecznik prasowy urzędu gminy w Janowie. Jak widać więc, w ośrodku czas miło i pożytecznie spędzą osoby o bardzo różnych zainteresowaniach.
Uroczyste otwarcie nowej siedziby ośrodka stworzyło okazję do podsumowań. Dyrektor SOKiS w Janowie, Anna Tarczyńska-Stęplowska, przedstawiła najważniejsze wydarzenia kulturalne i sportowe roku 2009 organizowane przez ośrodek. Oprawę artystyczną imprezy zapewniły dwa zespoły folklorystyczne – „Janowianie” oraz dziecięcy „Kołacz”. Wrażeń estetycznych dostarczyły także prezentacje artystyczne, z którymi można było się zapoznać, zwiedzając kolejne pracownie nowej siedziby oraz wystawa fotografii nietoperzy autorstwa Krzysztofa Pierzgalskiego, którą przedstawił w „Galerii Na Wieży”.
Obecnie więc SOKiS prezentuje bardzo bogatą ofertę zagospodarowania wolnego czasu. Jego działalność może pomóc w rozbudzaniu zainteresowań różnymi dziedzinami aktywności artystycznej wśród dzieci i młodzieży, a także w rozwijaniu talentów.


Karina Gradzik

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama