7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

27 stycznia 2012

Szybciej do Warszawy?

7 dni
Z inicjatywy poseł Haliny Rozpondek w czwartek (19 stycznia) odbyło się spotkanie parlamentarzystów ziemi częstochowskiej  z zastępcą dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Częstochowie PLK PKP, Helmutem Klabisem,  poświęcone planowanym pracom remontowym odcinka linii kolejowej nr 61 (od dworca Częstochowa-Stradom do Żelisławic).

W spotkaniu uczestniczyli posłowie:  Izabela Leszczyna, Jadwiga Wiśniewska, Marek Balt, Artur Bramora, Szymon Giżyński, Grzegorz Sztolcman oraz przedstawiciele senatorów Andrzeja Szewińskiego i Jarosława Laseckiego. Posłowie  wchodzą także w skład zespołu parlamentarnego związanym z tą inwestycją.
Wykonanie tego remontu umożliwi połączenie miasta Częstochowy z Centralną Magistralą Kolejową, czyli ekspresową linią kolejową do Warszawy. Obecnie na tym odcinku linii kolejowej średnia prędkość pociągów nie przekracza 40 km/h. Sam profil linii umożliwia osiąganie prędkości 100-120 km/h, zatem problemem jest wyłącznie stan torowiska i sieci.  Wykonanie remontu linii nr 61 jest więc konieczne nie tylko z punktu widzenia lokalnej społeczności, ale i mieszkańców dwóch bardzo ważnych  aglomeracji - Wrocławia i Opola. Inwestycja sprawiłby doskonałe, najkrótsze i najszybsze połączenie na trasie Wrocław - Warszawa.
Czas przejazdu najszybszym obecnie połączeniem z Częstochowy do Warszawy, wykorzystującym odcinek linii nr 61 przez Koniecpol do linii nr 4 CMK, zajmuje ponad 3 godziny. Po analizie możliwości prowadzenia ruchu pociągów pośpiesznych pasażerskich stwierdzono, że po przeprowadzeniu remontu nawierzchni na powyższym odcinku, przy założeniu prędkości rozkładowej 120 km/h, można uzyskać znaczne skrócenie czasu jazdy pociągów. Po remoncie odcinek Warszawa - Częstochowa będzie można pokonać w  2 godziny 10minut.
 -  Konieczne jest szybkie podjęcie decyzji odnośnie remontu odcinka Koniecpol - Częstochowa Stradom , który ma być finansowany z Funduszu Kolejowego - mówił dyrektor Klabis. - Pozwoli to na realizację  tego zadania jeszcze w roku bieżącym . Jest możliwe wykonanie remontu jednego
toru, co spowoduje skrócenie czasu przejazdu i ujęcie go w nowym rozkładzie  jazdy.
- W obliczu powstania Parlamentarnego Zespołu ds. połączenia kolejowego Wrocław-Opole-Częstochowa-Koniecpol- Warszawa uważam, że aktywność naszych parlamentarzystów w tej sprawie jest szczególnie istotna, dlatego liczę na Państwa wsparcie - mówiła Poseł Halina Rozpondek.  Uzgodniono, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu zespół parlamentarny spotka się z ministrem transportu w celu pilnego uruchomienia środków finansowych na inwestycję.


Red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama