7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

23 stycznia 2012

Zbiornik Zakrzówek Szlachecki. Nr łowiska C – 27

7 dni
Ten liczący 8 hektarów lustra wody zbiornik o nazwie Zakrzówek Szlachecki powstał przez spiętrzenie rzeki Warty. Wybudowano go jako ujęcie wody, która z przepompowni znajdującej się nad zalewem transportuje ją w miarę potrzeb rurociągiem do Elektrowni Bełchatów.

W pierwszych planach zalew ten miał być trzy razy większy, ale niestety władze elektrowni stwierdziły, że taka wielkość dla potrzeb przemysłowych w zupełności im wystarcza. Średnia głębokość tego akwenu to około dwóch metrów, z tym, że prawy brzeg jest zdecydowanie głębszy – tu bez problemu można łowić na spławik i to na wędkę bez kołowrotka. Lewą stronę, tą od plaży, poleciłbym wędkarzom preferującym metodę gruntową. Przy czym w sezonie letnim trzeba liczyć się z amatorami kąpieli i tak naprawdę już o godzinie ósmej trzeba się zwijać. W zbiorniku występują praktycznie wszystkie gatunki ryb żyjących w Warcie, ale również te, które są wpuszczane do wody przez Okręg Częstochowski. Można tam złowić: karpie, liny, karasie, płocie, jazie, okonie, szczupaki, bolenie, sandacze, węgorze i oczywiście największą rybę naszych wód, czyli suma. Widziałem tam też złowione przez wędkarzy klenie i świnki, które wpłynęły do zbiornika najprawdopodobniej na zimowisko. Oprócz walorów wędkarskich zbiornik spełnia również rolę akwenu rekreacyjnego, bo można tam się wykąpać lub popływać kajakiem czy rowerkiem wodnym, który możemy wypożyczyć na miejscu. Wędkarze w razie słabych brań ryb mają alternatywę w postaci rzeki Warty, która w tym rejonie jest bardzo atrakcyjna.

Na koniec parę słów jak tam trafić. Najprościej będzie jechać przez miejscowość Brzeźnica, kierując się na Radomsko - w Jedlnie skręcamy w prawo na Zakrzówek Szlachecki. Droga asfaltowa doprowadzi nas do samego zbiornika, który jest między Zakrzówkiem a Jankowicami.

   


Robert Amborski

Komentarze (3)

02 lipca 2014

ten zbiornik nazywa sie ZAKRZOWEK SZLACHECKI redakcjaco za dupek nazwal to Jankowice


30 czerwca 2013

W wakacje widać tam tylko okoliczne grube baby, za to można nurkować do wraku...


05 lipca 2012

kocham to miejsce !


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama