7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

22 grudnia 2011

Nie ma porozumienia ws. prohibicji

7 dni
Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zniesienia prohibicji na ul. Dekabrystów. W ubiegłą środę (14 grudnia) spotkali się  przedstawiciele wszystkich zainteresowanych grup. W spotkaniu uczestniczył również prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, radni, pracownicy Biura Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych, eksperci oraz członkowie zespołu z Centrum Deliberacji Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Konsultacje w sprawie prohibicji rozpoczęły się 3 września. W pierwszym etapie przeprowadzono szeroką akcję informacyjną i zorganizowano mobilne punkty konsultacyjne, w których mieszkańcy wypełniali ankiety. Swoją opinię można było wyrazić także drogą elektroniczną. Za zniesieniem opowiedziało się 1890 mieszkańców, za utrzymaniem -  481. W drugim etapie przeprowadzonym w październiku odbyła się seria spotkań z przedstawicielami poszczególnych grup bezpośrednio zaangażowanych w sprawę – z mieszkańcami osiedla, studentami, przedsiębiorcami. Zdaniem pracowników biura konsultacji społecznych udało się wypracować porozumienie między tymi ostatnimi a lokatorami pobliskich bloków. Ci jednak zdecydowanie mówią „nie” propozycji zniesienia prohibicji. Podczas ubiegłotygodniowego spotkania dr Anna Przybylska z Centrum Deliberacji Uniwersytetu Warszawskiego przedstawiła tzw. obszary zgody, wypracowane przez obie strony: montaż monitoringu w rejonie ul. Dekabrystów, zwiększenie liczby patroli i organizacja spotkań konsultacyjnych. Przedsiębiorcy zobowiązali się również, że nie będą organizować imprez na zewnątrz lokali po godzinie 22. Ale i te - „wypracowane” przez obie strony płaszczyzny porozumienia spotkały się z protestem mieszkańców ul. Dekabrystów.  - Nie chcemy tutaj alkoholu. Teraz mamy tutaj spokój. I tak studenci siedzą pod akademikami, piją, grillują, nieprzyzwoicie się zachowują – oburzali się lokatorzy. - My też płacimy podatki, mamy takie same prawa jak mieszkańcy. Dlaczego chcecie państwo ograniczać nasze prawa – pytali przedsiębiorcy.
Obecni na spotkaniu prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i przewodniczący rady miasta Zdzisław Wolski podkreślali, że Częstochowa jest miastem akademickim i musi dbać o to, by być dla nich atrakcyjnym. Tętniąca niegdyś życiem ul. Dekabrystów – poza okresem wiosenno-letnim – w niczym nie przypomina miasteczka akademickiego. W związku z brakiem porozumienia do 14 stycznia powstać ma robocza  wersja raportu na temat konsultacji społecznych. Przez kolejne dwa tygodnie  zainteresowani będą mogli zgłaszać poprawki do raportu. Ostateczną decyzję w sprawie zniesienia prohibicji na ul. Dekabrystów podejmą radni.


AK

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama