7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

25 listopada 2011

Miasto mlekiem płynące...

7 dni
„Fitch potwierdza rating i stabilną perspektywę finansów miasta Częstochowy. Szansą na podniesienie ratingu jest dalsza racjonalizacja wydatków bieżących miasta” - czytamy w komunikacie urzędu miasta. Co to oznacza dla częstochowian?

„W sytuacji, gdy takim miastom, jak Bydgoszcz, Białystok, Łódź, Toruń czy Zabrze zmieniono perspektywę ze stabilnej na negatywną, to dla Częstochowy bardzo dobra wiadomość, dowodząca, że wprowadzane w zarządzaniu miastem i gospodarowaniu środkami publicznymi zmiany idą w dobrym kierunku. Oszczędności w wydatkach bieżących, zwiększenie bazy podatkowej, postawienie na inwestycje i poszukiwanie inwestorów – te działania zostały pozytywnie ocenione przez analityków Fitch Ratings. Dzięki prowadzonej i planowanej racjonalizacji wydatków m.in. w oświacie, pomocy społecznej i administracji Częstochowa utrzymała rating BBB z perspektywą stabilną. Międzynarodowa agencja Fitch Ratings dobrze oceniła płynność finansową miasta i politykę spłaty długu” - informuje biuro prasowe. Prezydent ma powody do zadowolenia, ale co z tego wynika dla mieszkańców? Oszczędności w bieżących wydatkach i wzrost podatków nie nastrajają już tak optymistycznie. Poszukiwania inwestorów - owszem, są, ale inwestycji jak nie było, tak nie ma. Ale trzeba się cieszyć, jest przecież „pozytywnie”.

FITCH RATINGS to niezależna i obiektywna ocena stanu wiarygodności finansowej oraz perspektyw ekonomicznego i gospodarczego rozwoju miasta. Określa możliwości obsługi zobowiązań płatniczych zaciąganych przez dany podmiot. Jest oceną zdolności do realizowania na czas i w terminie płatności odsetek i kapitału. Rating jest wyrażony w kategoriach i symbolach literowych od AAA do D.AK

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama