7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

13 maja 2022

„Solidarni z Ukrainą”

„Solidarni z Ukrainą”

7 dni
Politechnika Częstochowska

Już pod koniec lutego Politechnika Częstochowska zaangażowała się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jako pierwsza ruszyła zbiórka rzeczowa na Wydziałach Politechniki Częstochowskiej skierowana dla mam z dziećmi, które uciekły z Ukrainy i znalazły schronienie w Fundacji EuroHelp w Częstochowie. Z uwagi na szeroki odzew darczyńców, Uczelnia wsparła również takie inicjatywy, jak pomoc Urzędu Miasta Częstochowy dla miast partnerskich, przygotowanie pakietów w ramach pomocy humanitarnej z Towarzystwem Patriotycznym Kresy w Częstochowie i Shar Trans czy akcje organizowane przez Fundacje: Adullam oraz Jest Lepiej. 

Politechnika Częstochowska wsparła również Ośrodek Caritas „Dom Zawierzenia” w Firleju oraz uchodźców, którzy zatrzymali się w Częstochowie i okolicach. Pomoc nie skończyła się jedynie na zbiórce rzeczowej. Studenci Politechniki Częstochowskiej pomagali jako wolontariusze w tłumaczeniu dokumentów i wypełnianiu formularzy w Fundacji EuroHelp oraz Gminie Popów, gdzie przebywało ponad 200 uchodźców z Ukrainy. Studenci również, jako tłumacze, pomagali w punkcie recepcyjnym w Przemyślu, angażowali się w opiekę nad dziećmi przygotowując animację w gminach Popów i Janowie. Nie można również zapomnieć o pomocy w sprowadzeniu z granicy rodzin studentów pochodzących z Ukrainy. 

Politechnika Częstochowska wspólnie z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym imienia Jana Długosza podjęły współpracę z Fundacją Akademicką „Na progu” działającą przy Duszpasterstwie Akademickim działającym na rzecz obu uczelni. W rezultacie od dnia 15 marca 2022 trwa akcja charytatywna wsparcia i pomocy dla potrzebujących studentów, doktorantów, stażystów, pracowników z Ukrainy. Pozyskane środki przeznaczone zostaną między innymi na: zakup środków spożywczych, leków oraz niezbędnych artykułów pierwszej potrzeby.

Wpłat można dokonywać za pomocą zrzutki:

POMOC CZĘSTOCHOWSKIM STUDENTOM Z UKRAINY - zrzutka.pl/jzfcjp. 

Jedną z inicjatyw studentów Politechniki Częstochowskiej, był także „Charytatywny mecz studencki Polska-Ukraina”, który odbył się 5 kwietnia w hali sportowej „Politechnik”. Zakończył się wygraną drużyny z Ukrainy wynikiem 11:6. Impreza została zorganizowana pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka oraz JM Rektora Politechniki Częstochowskiej prof. dr. hab. inż. Norberta Sczygiola. Podczas meczu udało się zebrać środki, które zostały przeznaczone na pomoc Ukrainie. 

www.pcz.pl


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama