7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

06 maja 2022

Sokołowski nie jest już prezesem spółek Skarbu Państwa - RFG i JAFP

7 dni
Szok, zaskoczenie, wręcz odrętwienie – tak w skrócie o swoim samopoczuciu mówią dziś pracownicy spółki Skarbu Państwa Regionalnego Funduszu Gospodarczego (RFG), a także spółek zależnych: Centrum Medycznego „AMICUS”, Hutmaru, Częstochowy Wiolinowej oraz Jurajskiego Agro Fresh Parku (JAFP).
Powód: odwołanie Artura Sokołowskiego ze wszystkich piastowanych przez niego w częstochowskich spółkach funkcji.

Sokołowski wiceprezesem RFG został w 2016 roku. Wcześniej przez niespełna 2 lata był radnym miasta Częstochowy z listy Prawa i Sprawiedliwości. Jeszcze wcześniej – pomijając epizod w Rędzinach  - w latach 2008-2011 za czasach rządów PO–PSL pełnił funkcję wiceprezesa spółki Skarbu Państwa Operator ARP z siedzibą w Warszawie. Sokołowski stracił jednak to stanowisko po decyzji rady nadzorczej Operatora, która odwołała go z funkcji członka zarządu. W okresie, gdy w Polsce rządy sprawowała koalicja PO-PSL Sokołowski był kojarzony z posłanką Haliną Rozpondek z Platformy Obywatelskiej.
Od 2014 roku Artur Sokołowski łączony jest już z partią Jarosława Kaczyńskiego. To dzięki PiS-owi Sokołowski dostał się do rady miasta, a potem na fotel wiceprezesa RFG. Kilka tygodni temu, po nagłej śmierci prezesa RFG Mirosława Matyszczaka, w spółce która wcześniej liczyła dwóch członków zarządu, pozostał sam Sokołowski. Od tego momentu pełnił nie tylko funkcję wiceprezesa RFG, ale również powierzono mu funkcję „głównego” prezesa spółki, po zmarłym Matyszczaku.
Odejście prezesa Mirosława Matyszczaka skomplikowało też sytuację spółki zależnej od RFG – Jurajskiego Agro Fresh Parku, w którym Matyszczak był prezesem (podobnie jak w RFG). Sokołowski został więc przesunięty z funkcji wiceprezesa, na stanowisko prezesa JAFP. Od wielu miesięcy członkiem zarządu w randze wiceprezesa JAFP jest Monika Pohorecka (radna miasta Częstochowy – PiS), a kilka dni temu powołano trzeciego członka zarządu - wiceprezesa Piotra Wronę (radnego miasta Częstochowy – PiS), który przeszedł w rady nadzorczej spółki Skarbu Państwa Częstochowa Wiolinowa (podobnie jak JAFP, Wiolinowa jest spółką „córką” RFG)..

Najświeższe wieści o odwołaniu Sokołowskiego, zarówno z RFG, jak i JAFP zaskoczyły wszystkich. A stało się tak dlatego, że w trybie nadzwyczajnym zwołano posiedzenie rady nadzorczej RFG, która jednogłośnie (5-osobowy skład rady) pojęła decyzję o pożegnaniu się z Sokołowskim. Oficjalny powód brzmi: odwołany wolą akcjonariusza, którym jest Minister Aktywów Państwowych. Podobnie jak odwołanie kiedyś Sokołowskiego z funkcji wiceprezesa spółki Operator, tak i teraz odwołanie go z zarządów RFG i JAFP, wywołuje lawinę komentarzy. Dziś huczy od plotek i domysłów. 
Najważniejsza w regionie częstochowskim spółka Skarbu Państwa – RFG, nie po raz pierwszy boryka się z kryzysem kadrowym. Na początku bieżącego roku, RFG wstrząsnęła nieplanowana wymiana 3 spośród 5 członków rady nadzorczej. W nietypowych okolicznościach doszło do usunięcia: Janusza Kuli, Piotra Nowaka i Zdzisława Radeckiego, których zastąpili: Marzena Kusio, Magdalena Drewniak i Robert Salecki. W radzie nadzorczej RFG są jeszcze Krzysztof Janus i Tomasz Szwejkowski.
Dziś na stronie internetowej RFG można już przeczytać o rozpoczęciu procedury konkursowej na stanowisko prezesa RFG. Nieoficjalne źródła podają, że nowy prezes powinien się w spółce pojawić w ciągu około 3 tygodni.  
Do czasu wyboru nowego członka zarządu funkcję prezesa pełniła będzie przewodnicząca rady nadzorczej Marzena Kusio (z ramienia Ministra Aktywów Państwowych).


Renata R. Kluczna

Komentarze (10)

10 maja 2022

Dlaczego zostal odwołanyyyyyyyyyyyyyy ???


09 maja 2022

Prosimy Redakcję 7 Dni o zbadanie sprawy.


09 maja 2022

Wyjątkowo nieciekawa postać. Bufon.


07 maja 2022

Lampka szlachetnego Sergio Zenato Amarone della Valpolicella Classico Riserva 2016 za zdrowie dzielnej pani dyrektor wypita


07 maja 2022

A szwagier jeszcze został czy też na wylotce ? Hmm.


07 maja 2022

Tryb nadzwyczajny, 5 głosów za odwołaniem, wola akcjonariusza - czyli wywalony. Ciekawe jakie są prawdziwe powody. Liczę na rzetelne dziennikarskie śledztwo. Warto też zapytać wysokiego patrona tego menadżerskiego duetu czy znane są mu "sukcesy" finansowe ?


06 maja 2022

Elyty dojnej zmiany wycinają? Wot sziok!


06 maja 2022

O rany boskie, to już drugi minister się nie poznał na tej gazeli biznesu ?:)


06 maja 2022

Żegnam was już dziś to koniec, nie załatwię wszystkich ważnych spraw:)


06 maja 2022

"A taki był ładny, amerykański, szkoda..." oczywiście koń Kargula bo tutaj ani urody ani formatu ....


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama