7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

23 czerwca 2021

Mieszkanie komunalne na „święte nigdy”

7 dni
Zmiana zasad gry w trakcie jej trwania – to nic nowego w wykonaniu prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka (SLD) i jego ekipy. W polityce mieszkaniowej stało się to już normą. Przekonali się o tym mieszkańcy zasobów komunalnych, którzy na długo przed wejściem w życie nowej uchwały, obowiązującej od 12 lipca 2019 roku złożyli wnioski o wykup mieszkania na własność. Nie inaczej urzędnicy - przy akompaniamencie rady miasta Częstochowy i oczywiście samego prezydenta - postąpili z częstochowianami, oczekującymi na „przydział” mieszkania komunalnego. Swoją historią podzielił się z nami pan Rafał.

- Byłem w biurze PiS, rozmawiałem o moim problemie z radnym Piotrem Wroną, ale on skierował mnie do pani redaktor – tak rozmowę rozpoczął pan Rafał, co rzecz jasna mocno połechtało naszą próżność, ale nie wpłynęło na sprawczość.
- Wraz z żoną od lat ubiegamy się o mieszkanie komunalne. Dotychczas spełnialiśmy wszystkie kryteria, wyznaczone przez urząd miasta Częstochowy: mamy niskie dochody, bo tylko ja pracuję, a żona jest bezrobotna (zajmuje się wychowywaniem dzieci). Mamy dwie córki, w wieku 11 i 2 lat.
Nie mogliśmy mieszkać ani u rodziny żony, ani u mojej. Teraz wynajmujemy mieszkanie po znajomości, grzecznościowo, za niewielkie pieniądze. Ktoś z dobrego serca pozwolił nam tam mieszkać. Wynajmujemy pokoik z kuchnią, razem to są 34 mkw. Starsza córka śpi w kuchni, a młodsza śpi z nami w pokoju. Starsza córka wymaga przestrzeni, by się spokojnie i normalnie uczyć. Poza tym jest trochę schorowana i potrzebuje wyciszenia. Dwulatka z kolei potrzebuje przestrzeni do zabawy. Teraz w tym mieszkaniu nie możemy im tego zapewnić.
W grudniu 2020 roku dostaliśmy pismo z pozytywną odpowiedzią, a dwa tygodnie wcześniej dzwoniono do mnie z urzędu i powiedziano mi, że uzyskamy mieszkanie jeszcze w tym roku, w 2021. Na tej do niedawna obowiązującej liście, ubiegających się o mieszkanie z miasta, byliśmy już na 26 miejscu, na 81 wszystkich chętnych. Mieliśmy dostać mieszkanie w IV kwartale tego roku, czyli w okolicach miesiąca września lub października. 
Lista osób oczekujących nagle została zdjęta, bo urząd miasta wprowadził nowe przepisy [nowa uchwała w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Częstochowa weszła w życie 27. kwietnia 2021 – przyp. red.]. 
I nagle zmiana frontu, całą procedurę musimy zacząć od nowa. Trzeba wszystkie wnioski składać ponownie, a przecież całą dokumentację urzędnicy mają u siebie od lat. I w kółko Macieju to samo. Jak można z dnia na dzień zlikwidować listę, wprowadzić nową uchwałę i zarządzić jakieś nowe zasady? Chyba pod siebie te uchwałę zrobili...? Teraz już nie według listy przydzielają mieszkania, tylko wedle punktacji. Trzeba mieć minimum 99 punktów, żeby mieszkanie dostać. W dodatku na jedno mieszkanie przypada 100 chętnych. To znaczy, że my to mieszkanie dostaniemy na „święte nigdy”.
W urzędzie powiedziano mi, że jak tak bardzo mi zależy na mieszkaniu, to powinienem się starać o mieszkanie na wolnym rynku. Tylko, że nie powiedziano mi, skąd mam wziąć na to pieniądze, bo na opłacanie czynszu mieszkania komunalnego zarobię, ale na wynajem od prywatnej osoby już nie.
A gdzie są te mieszkania, które miały być już rozdane w tym roku? To znaczy, że zrobili jakieś roszady i te lokale będą wynajmować nie wiadomo komu. To nie jest w porządku... Chcemy jakiekolwiek lokum mieszkaniowe, żeby chociaż nasze dzieci miały normalne życie, przyszłość.

Problem, który przedstawił pan Rafał, to kolejny przykład wprowadzania przepisów prawa lokalnego – wstecz, przez ekipę rządzącą miastem z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem (SLD) na czele. Ktoś kiedyś złożył wniosek, dawno temu przeszedł już całą procedurę urzędniczą, a tu nagle łup... jego wcześniejsze starania stają się bez znaczenia, bo wprowadzono nowe przepisy.

O stanowisko w tej sprawie Tygodnik 7 dni zapytał magistrat: czy jednak osoby, które złożyły wniosek przed wejściem w życie nowej uchwały, będą rozpatrywane na starych zasadach i czy rzeczywiście będą od nowa przechodzić całą procedurę?

„W związku z nowelizacją ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego Rady Gmin zobligowane były do opracowania nowych zasad wynajmu lokali stanowiących ich zasób.
W kwietniu br. Rada Miasta Częstochowy uchwaliła nowe przepisy regulujące wynajem lokali mieszkalnych z zasobów gminy.
W związku z odgórną zmianą przepisów wszystkie osoby oczekujące na wynajem lokalu komunalnego zostały poinformowane o zmianach i konieczności do złożenia nowego wniosku o wynajem mieszkania.
Wykaz wnioskodawców zakwalifikowanych do wynajmu lokalu z zasobu gminy sporządzany był alfabetycznie i numer na wykazie był liczbą porządkową, która nie miała wpływu na kolejność wynajmu lokalu.
Z chwilą zmiany trybu najmu lokali należących do mieszkaniowego zasobu gminy wykaz osób zakwalifikowanych do wynajmu mieszkania komunalnego w bieżącym roku nie obowiązuje.
Nowa uchwała nie zmniejsza szansy na wynajem mieszkania w bieżącym roku wnioskodawcom umieszczonym na wykazie stworzonym w oparciu o opinię Społecznej Komisji Mieszkaniowej.”


Renata R. Kluczna

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama