7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

23 czerwca 2021

Otwórz drzwi rachmistrzowi - to twój obowiązek

7 dni
Od 23 czerwca rachmistrzowie spisowi rozpoczęli realizację wywiadów bezpośrednich. Zgodnie z ustawą nie można odmówić im przekazania danych. Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się przez internet, bądź infolinię oraz nie zadzwonił do nich rachmistrz spisowy.

Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający: imię i nazwisko wraz ze zdjęciem, numer identyfikatora oraz hologram, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,  podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora, okres, na jaki identyfikator został wystawiony. 

W razie wątpliwości, tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:

* poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/

* poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza

* w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję

Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem  standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

Osoby, które nie wzięły dotąd udziału w spisie, mogą to uczynić, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać można się na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.

Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama