7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

17 czerwca 2021

Kierowco, noga z gazu! Będzie więcej fotoradarów

7 dni
Z roku na rok na polskich drogach przybywa uczestników ruchu. Wraz z nimi wciąż modernizowana jest infrastruktura drogowa, a co za tym idzie – regularnie coraz większe środki przeznaczane są na kontrole kierowców i ich pojazdów. A te już od 10 lat leżą w gestii nie tylko „drogówki”, ale także Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD).

Każdy kierowca oraz jego auto może być skontrolowane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Warto wiedzieć, że dokonując zatrzymania, inspektorom przysługują takie same uprawnienia, jak Policji. Mogą oni wylegitymować kierującego, sprawdzić dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC), trzeźwość kierującego oraz stan techniczny pojazdu. Arsenał jakim dysponuje GITD jest zróżnicowany, a wkrótce wzbogaci się o kolejne urządzenia.

Plaga fotoradarów

GITD zakupił łącznie 358 urządzeń rejestrujących, z czego 100 pojawi się w nowych lokalizacjach - 39 sprzętów do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 26 fotoradarów stacjonarnych, 30 urządzeń służących do monitorowania wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, a także 5 sprzętów rejestrujących niestosowanie się do sygnalizacji
świetlnej na przejazdach kolejowych. Dojdzie również do zakupu 11 przenośnych urządzeń rejestrujących, które będą wykorzystywane w miejscach niebezpiecznych, gdzie nie można zamontować ich stacjonarnie. 247 fotoradarów przeznaczonych będzie do zainstalowania w dotychczasowych lokalizacjach. Wszystkie zakupione sprzęty mają zostać zamontowane lub zmodernizowane do końca lutego 2022 r.

Po pierwsze - bezpieczeństwo

Pamiętajmy, że nowo powstające fotoradary mają zapewnić większe bezpieczeństwo na drogach i z założenia montowane są w miejscach, w których dochodzi do największej liczby wypadków. 

Mandaty spadające z nieba

Modernizowany jest też regularnie eksploatowany sprzęt, infrastruktura teleinformatyczna czy chociażby wagi do sprawdzania masy całkowitej pojazdu. To proces, który ma na celu podnoszenie skuteczności organów kontroli ruchu drogowego, w tym także GITD. Obecnie fotoradary mogą wykrywać nawet kilkanaście wykroczeń na raz. Potrafią już nie tylko mierzyć prędkość, ale także rejestrować wykroczenia w obu kierunkach ruchu, „sprawdzać” czy kierowca ma zapięte pasy i czy trzyma telefon w ręku podczas jazdy. Nowinką technologiczną są także drony, które znajdują się już na wyposażeniu polskiej „drogówki”. Obecnie nie ma oficjalnych informacji, ale niewykluczone, że w przyszłości również i inspektorzy GITD będą „patrzyli na kierowców z góry”.


red.

Komentarze (2)

22 czerwca 2021

Potrzebuję prostych wyjaśnień;na podstawie jakich przepisów na placu budowy jakim jest 10 letnia realizacji autostrady A1 zostały zainstalowane odcinkowe pomiary prędkości.Najbardziej obciążona ruchem droga w Polsce jako ostatnia ma budowaną autostradę.Nie zrobiła tego przez 8lat PO i przez 6 PiS.Wiele ofiar,nerwów ,straconego czasu za które nikt nie odpowie a jeszcze żeby do końca upokorzyć ludzi zakłada się pomiar prędkości na budowie/Tablice przy drodze informują,że jesteśmy na placu budowy/Proszę o wskazanie przepisów prawa o ruchu drogowym które to stanowią .


18 czerwca 2021

Żeby jeszcze nowych lepszych dróg przybywało w takim tempie jak radarów i głupich przepisów


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama