7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

06 maja 2021

Owocny początek roku

7 dni
Od początku tego roku, mimo trudnej sytuacji pandemicznej związanej z epidemią COVID-19, członkowie Stowarzyszenia Polska 2050 Szymona Hołowni podjęli wiele pożytecznych akcji w różnych zakątkach naszego regionu częstochowskiego.

Eko-działania Polski 2050

Ostatnio, w pierwszy dzień wiosny, jego członkowie zorganizowali szereg akcji ekologicznych, w tym akcję sprzątania szlaków naszej Jury Krakowsko – Częstochowskiej koło Złotego Potoku w okolicy skałek: Brama Twardowskiego; Diabelskie Mosty; Skała Baba. Mimo niesprzyjającej pogody przybyło ponad 20 osób i zebrało 16 worków śmieci i 5 starych opon. 

Ten „Eko-spacer z Panią Twardowską” był elementem ogólnopolskiej akcji ekologicznej, odbywającej się w różnej formie w 100 powiatach całego kraju. Także w samej Częstochowie wolontariusze sprzątali swoje otoczenie w dzielnicy Lisiniec, gdzie również zebrano kilkanaście worków różnych odpadów. 

W Kochcicach w powiecie lublinieckim wspólnie z OTOZ Animals, członkowie Polski 2050 pomagali starszym samotnym ludziom w sprzątaniu okolicy ich gospodarsta – zapełniono cały duży kontener śmieci. Natomiast w tym dniu w Myszkowie członkowie i wolontariusze Polski 2050 wieszali budki lęgowe dla ptaków. Powieszono wiele drewnianych ptasich domków na drzewach m.in. na Dotyku Jury oraz w dzielnicy Nowa Wieś przy ul. Słowackiego. Podczas akcji wieszania budek dla ptaków obecny był również burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak. Oczywiście wszystkie wydarzenia odbyły się z zachowaniem reżimu sanitarnego, w niewielkich, odizolowanych grupach, z dbałością o zdrowie uczestników.

Z pomocą dla potrzebujących

Kilka tygodni wcześniej członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Polska 2050 Szymona Hołowni z regionu częstochowskiego zbierali dary dla częstochowskiego Hospicjum Dziecięcego przy ul. Krakowskiej. Pampersy, ubrania, środki czystości, pulsoksymetr, żywność dla niemowląt i wiele innych darów trafiło do najmłodszych potrzebujących pomocy.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję dzielenia się w tym trudnym okresie pandemii, zwłaszcza ekipie z powiatu lublinieckiego i myszkowskiego, które również mocno włączyły się w akcję pomocową dla naszego hospicjum.

W jedności siła

Poza własnymi inicjatywami Polska 2050 chętnie uczestniczy i pomaga również w akcjach przeprowadzanych przez inne organizacje i stowarzyszenia. W powiecie lublinieckim nasi wolontariusze dyżurują w Okienku życia dla królików i gryzoni, gdzie opiekują się zwierzętami i porządkują klatki albo przygotowują wypieki na charytatywne bazarki dla potrzebujących oraz szyją torby na pomocowe aukcje dla chorych dzieci. Ekipa Polski 2050 z Myszkowa przyłączyła się do akcji Fundacji Po Pierwsze, która prowadziła zbiórkę ubrań, a pieniądze ze sprzedaży tych ubrań zostaną przeznaczone na leczenie małej Oliwki, chorej na SMA. W powiecie myszkowskim zebrano 43 worki pełne ubrań, firan, prześcieradeł, kurtek. Firma, która rzeczy odkupuje, część z nich - te w bardzo dobrym stanie – przeznacza do ponownego użytku. Natomiast tekstylia gorszej jakości oddaje do recyklingu i powstają z nich szmatki, ściereczki, wycieraczki, podnóżki itd.

Znaleźli wytchnienie z Polską 2050

W ramach ogólnokrajowych akcji miały też miejsce wydarzenia wyjątkowe. 27. marca nasza wolontariuszka Małgosia odwiedziła niepełnosprawnego z powodu udaru Pana Arka z Koszęcina. W ramach pomocy osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom nasi wolontariusze przeprowadzają różne akcje np. w ramach pomocy wytchnieniowej. W czasie, gdy Arek gawędził i grał w gry z Małgosią, jego żona Agata mogła ze spokojną głową, bez pośpiechu zrobić przedświąteczne zakupy. Obciążeni codziennymi obowiązkami i troskami opiekunowie, nierzadko osamotnieni w swojej walce o godne życie ich bliskich, mogą tylko pomarzyć o tak prozaicznym zajęciu jak spokojny spacer, zakupy czy chociażby odpoczynek w ciszy.

Słodkości dla bezdomnych

W najbliższe Święta Wielkiej Nocy, Stowarzyszenie Polska 2050 Szymona Hołowni zamierza przeprowadzić kolejną akcję dla potrzebujących, tym razem pod hasłem: Mazurek dla bezdomnego. Bezdomni to ludzie, którzy potrzebują poczuć, że się o nich pamięta. Zwłaszcza okres Świąt jest dla nich trudny, ponieważ nie mogą spędzić go w ciepłym domu z najbliższymi. Dlatego w Częstochowie, powiatach myszkowskim i lublinieckim nasze Stowarzyszenie zamierza upiec dla nich ciasta i mazurki. Wypieki świąteczne przekażemy w okresie Wielkiego Tygodnia odpowiednim instytucjom, które opiekują się bezdomnymi i wydają im posiłki. 

Piotr Strach, Stowarzyszenie Polska 2050

materiał subsydiowany


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama