7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

31 marca 2021

Rusza Spis Powszechny - obowiązkowy

7 dni
Od 1 kwietnia do 30 czerwca br. Główny Urząd Statystyczny będzie przeprowadzał Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Udział w nim jest obowiązkowy i dotyczy wszystkich - zarówno Polaków, jak i cudzoziemców.

Przed udziałem w spisie zapoznaj się z podstawowymi informacjami

* Dozwoloną metodą jest samospis internetowy. Wystarczy wejść na stronę www.spis.gov.pl i wypełnić formularz spisowy. Jeżeli ktoś nie może tego zrobić we własnym zakresie, to na czas trwania spisu urzędy gmin przygotują specjalne miejsca, gdzie można wykonać samospis. 
Osoby, chętne do samospisu w Częstochowie mogą to zrobić w godzinach pracy urzędu w Urzędzie Miasta, ul. Śląska 11/13.

* Jeśli nie możesz wykonać samospisu internetowego, zadzwoń na infolinię 22 / 279 99 99 i spisz się przez telefon.

* Jeśli nie spiszesz się przez internet ani przez telefon, skontaktuje się z Tobą rachmistrz telefonicznie lub bezpośrednio. Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 roku nie możesz odmówić mu przekazania danych.

* Nie obawiaj się o swoje dane. Są bezpieczne, ponieważ chroni je tajemnica statystyczna. Dane jednostkowe zbierane i gromadzone w badaniach przeprowadzanych w ramach statystyki publicznej są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Pracownicy statystyki publicznej są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy statystycznej.

* Chcesz sprawdzić, o co zostaniesz zapytany w spisie? Zapoznać się z ustawą spisową? Chcesz zweryfikować rachmistrza? Wejdź na www.spis.gov.pl. Jeśli nie jesteś pewien czy osoba podająca się za rachmistrza nim jest – możesz to zweryfikować pod nr tel. 22 / 279 99 99.

* W trakcie spisu zostaniemy zapytani m.in. o nasze dane, adres zamieszkania, dane osoby w mieszkaniu, relacje rodzinne. Więcej informacji o pytaniach znajduje się na stronie https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/.

* Gminne Biuro Spisowe w Częstochowie pełni dyżur telefoniczny pod nr tel. 34 / 370 76 49 w godzinach pracy urzędu oraz pod nr tel. 780 031 219 w godzinach 8-20 w dni robocze oraz w soboty.

WAŻNE!

* Udział w spisie jest obowiązkowy – tak stanowi ustawa spisowa. Odmowa udziału w spisie powszechnym grozi karą grzywny na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej.


red.

Komentarze (1)

13 kwietnia 2021

Dobrze że mozna to zrobic przez internet. Ciekawe co z tego spisu wyniknie, i na ile Polacy będą uczciwie i zgodnie z prawda odpowiadać na pytania. Juz niektorzy wieszczą że taki spis przez internet nie bedzie oddawal stanu faktycznego


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama