7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

08 lutego 2021

7 dni
Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika 7 dni będziemy przypominać nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.

Nr 21 (263) 2009
* „Cała prawda o wodzie” - autorstwa Renaty R. Klucznej

Plotki i niedomówienia krążą po Kłobucku, a sprawa dotyczy opłat za wodę - metr sześcienny 3,14 zł. Podobno mieszkańcy mają najdroższą wodę w powiecie, co nie do końca jest zgodne z prawdą. Pogłoski nie uwzględniły kosztów rozbudowy sieci kanalizacyjnej oraz jej utrzymania. Dla przykładu w Lipiu za metr sześcienny trzeba zapłacić 2,20 zł – można by rzec, że niewiele, ale  z kolei Lipie ma własną oczyszczalnię, której funkcjonowanie kosztuje gminę ponad 340 tys. złotych rocznie. Kłobuck wybrał inne rozwiązanie. Wraz z innymi gminami tworzy Związek Komunalny Gmin do spraw Wodociągów i Kanalizacji. Wszystkimi sprawami dotyczącymi wody zajmować się musi więc Związek.

Nr 22-23 (264-265) 2009
* „Konflikt o III Aleję” - autorstwa Renaty R. Klucznej

Po nowej III Alei częstochowianie chodzą już drugi rok, ale w dalszym ciągu nieprawidłowości przy remoncie zajmują czas częstochowskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Przed sądem trwa spór o pieniądze. Wykonawca przedłożył miastu (Miejski Zarząd Dróg) fakturę końcową wykonania inwestycji w wysokości 2.431.829 zł. MZD uważa natomiast, że wykonawca winien zapłacić 2.411.798 zł za nieterminowość oraz usterki plus 677.471 zł kar umownych. Z prostej matematyki wynika, że wykonawca żąda ponad 2 milionów zł od miasta, a miasto nie chce zapłacić nic, wręcz domaga się ponad 600 tys. zł od wykonawcy. Sprawa pozostaje w rękach sędziów i raczej rychłego  zakończenia nie należy się spodziewać. 

Nr 24 (266) 2009

* „Ustanawiamy nowe Święto...” - autorstwa redakcji

W zasadzie nie ma dnia w kalendarzu, w którym nie wypadałoby jakieś święto. A jednak. Mimo poważnych poszukiwań, nie do znalezienia jest… kioskarz. Wielokrotnie zastanawiano się już nad ustanowieniem takiego dnia, zwłaszcza, że RUCH istnieje od 91 lat. (…) Tym bardziej Tygodnik 7 dni uważa, iż wszystkim kioskarzom należy się oddzielne święto, zwłaszcza, że w całej Polsce nikt przed nami tego nie zrobił. 12 czerwca ustanawiamy zatem Dniem Kioskarza! Drodzy Kioskarze: Wszystkiego najlepszego!

Nr 25-26 (267-268) 2009
* „Parking? Nie, dziękuję!” - autorstwa Msz

„- Nie zgadzamy się na budowę parkingu – protestują mieszkańcy ul. Szymanowskiego w Częstochowie. Na potrzeby innych chcą nam zafundować miejsca do parkowania centralnie pod oknami. To stanowczo pogorszy nasze warunki mieszkalne. A co z drzewami? Nasze ogródki, o które dbamy, wszystko zostanie zniszczone.” Tak przynajmniej zakładają plany budowy. Wg nich wyciętych w pień ma zostać 70 drzew. Ponadto pomysłodawcy chcą tam przenieść miejski szalet z Placu Biegańskiego i utworzyć postój taksówek. Mieszkańcy poprzysięgli, że zrobią wszystko, aby do remontu drogi nie doszło. Projekt parkingu powstał głównie z myślą o pielgrzymach i turystach. Co na to Miejski Zarząd Dróg? Liczy na kompromis.

Nr 27-28 (269-270) 2009
* „2 miliony dla lodowiska” - autorstwa Msz

Placówka sportowa przy ulicy Boya-Żeleńskiego już wkrótce zostanie zmodernizowana. Zadecydował o tym Zarząd Województwa Śląskiego, stawiając go na 3 miejscu listy obiektów, które otrzymają dofinansowanie. Na remont przekazano 2 mln dotacji z unijnego skarbca. Budowa ruszy w przyszłym roku.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama