7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

16 września 2020

„Urzędnicy będą mieli prawo jawnie łamać prawo”

„Urzędnicy będą mieli prawo jawnie łamać prawo”

7 dni
„Skandaliczny projekt ustawy Prawa i Sprawiedliwości „ Bezkarność+” - w takimi słowami członkowie Klubów Konfederacji Częstochowa rozpoczęli swoją poniedziałkową konferencję prasową.

Według lokalnych polityków Konfederacji projekt ustawy „o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywoływanych nimi sytuacji kryzysowych” jest szczególnie haniebny oraz antyobywatelski.

Konfederaci wypracowali własny komunikat, który przesłali m.in. do Tygodnika 7 dni:

„Jeśli do czasu wejścia projektu ustawy do głosowania w Sejmie, posłowie PiS-u, jak i inni posłowie nie nabiorą rozumu do głowy, nowelizacja ustawy wejdzie w życie i wszystkie służby oraz urzędnicy państwowi, będą mieli prawo jawnie łamać prawo, powołując się na przeciwdziałanie COVID-19 – powiedział rzecznik prasowy Klubu Konfederacji Częstochowa Adrian Gołdy.

Głos w tej sprawie zabrał również lider Klubu, Kuba Libera.
- Art.10d tej ustawy, brzmi jakby był żywcem wyrwany z dzieła Orwella. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości usprawiedliwiają ten zapis tłumacząc się, że walka z koronawirusem wymaga jakiś specjalnych rozwiązań. Już w kwietniu został uchwalony art.10c dokładnie tej samej specustawy, który znajduje zastosowanie jedynie w przypadku towarów oraz usług mających pomóc w walce z tą chorobą zakaźną. Dodatkowo wspomina, że jeśli jakiś czyn jest wykonywany w wyższym interesie społecznym to prezydent ma prawo ułaskawić taką osobę – dodaje Libera.

Działacze klubu twierdzą, że ustawa ma za zadanie chronić interesy posłów PiS-u oraz ich kolegów. Przytaczają tutaj sprawę byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który zmarnował kolejno 200 milionów złotych na respiratory, które w większości do nas nie dotarły oraz 5 milionów złotych na maseczki bez odpowiednich certyfikatów.

Kolejnym wymienionym przez działaczy przykładem jest minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który to wiosną wyznaczył sobie zadanie zorganizowania wyborów korespondencyjnych, które w efekcie finalnym nie odbyły się, a budżet państwa uszczuplił się o kolejne 70 milionów złotych.

- Jakimi przesłankami, argumentami kierowała się Pani [rzecznik pytanie adresował do posłanki ziemi częstochowskiej z Prawa i Sprawiedliwości Lidii Burzyńskiej – przyp. red.] podpisując się jako jedna z wnioskodawczyń pod tym antyobywatelskim projektem? Pytanie to zadałem już w komentarzu pod postem na jednym z mediów społecznościowych, które po niecałej godzinie zostało usunięte przez Panią, bądź przez innego administratora i dodatkowo, zostałem zbanowany. Liczę o jak najszybsze ustosunkowanie się do mojego pytania – mówi rzecznik, kierując swoje pytania – po burzliwej dyskusji w internecie – do posłanki Burzyńskiej.

Klub Konfederacji Częstochowa jest za całkowitym odrzuceniem tego projektu nowelizacji ustawy.

Adrian Gołdy, Klub Konfederacji Częstochowa”.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama