7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

05 sierpnia 2020

7 mln zł dla studenckich kół naukowych częstochowskich uczelni

7 dni
Wizyta ministra Wojciecha Murdzka na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie była okazją do rozmowy o osiągnięciach badawczo-dydaktycznych uczelni oraz o jej planowanych inicjatywach.

Na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie minister Wojciech Murdzek spotkał się z rektor uczelni, profesor Anną Wypych-Gawrońską oraz władzami rektorsko-kanclerskimi. Jednym z tematów rozmów były dotychczasowe sukcesy uczelni. Minister zapoznał się z dorobkiem uniwersytetu, realizowanymi projektami badawczymi, w których uczelnia jest liderem we współpracy z innymi ośrodkami akademickimi, jednostkami badawczymi i przedsiębiorcami, a także z wysoko ocenianymi w skali kraju projektami dydaktycznymi. Szefowi resortu przedstawiono plany rozwoju uniwersytetu. Uczelnia ubiega się o uruchomienie kierunku lekarskiego i studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo. Poruszono temat jubileuszu 50-lecia uczelni, który będzie ważnym elementem inauguracji roku akademickiego 2020/2021. Minister Wojciech Murdzek zwiedził nowoczesną aulę dydaktyczną, pracownię translatoryczną oraz pracownię umiejętności pielęgniarskich.

- Jestem pod wrażeniem osiągnięć Uniwersytetu w Częstochowie. Pani Rektor opowiedziała mi o tym jak prężnie rozwija się uczelnia i że Częstochowa ma szanse na stanie się silnym ośrodkiem akademickim. Z przyjemnością w najbliższym czasie ponownie odwiedzę Częstochowę i spotkam się z rektorami pozostałych szkół wyższych, aby porozmawiać o akademickiej Częstochowie – powiedział minister.

Wsparcie działalności studenckich kół naukowych

Podczas wizyty w Częstochowie minister Wojciech Murdzek spotkał się ze studentami Politechniki Częstochowskiej, konstruktorami łazika marsjańskiego, który wygrał zawody w USA. W ich obecności ogłosił nowe przedsięwzięcie – wsparcie finansowe działalności studenckich kół naukowych. Środki mogą zostać przeznaczone m.in. na sfinansowanie tworzenia nowych projektów lub modernizację już istniejących, na działania promocyjne, które posłużą transferowi przygotowanych rozwiązań do sfery gospodarczej. Na przedsięwzięcie przeznaczono 7 mln zł. Koszt realizacji jednego projektu może wynosić do 70 tys. zł. Przedsięwzięcie ministra nauki i szkolnictwa wyższego ma pomóc w realizacji innowacyjnych projektów tworzonych przez studenckie koła naukowe. Ma przyczynić się do zwiększenia potencjału studenckich kół naukowych, a także ma usprawnić mechanizm transferu technologii do sfery gospodarczej.

Minister Murdzek zaznaczył, że studenci działający w studenckich kołach naukowych to ambitni, kreatywni młodzi ludzie, „przyszłe polskie elity polityczne, administracyjne, gospodarcze i naukowe” i jest zaszczycony, że może ogłosić taki program wsparcia.


red. i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Komentarze (3)

12 sierpnia 2020

"Bo je znikną", dziadostwo językowe kwitnie.


10 sierpnia 2020

"Bo je znikną". Kolejny prostaczek dał głos.


09 sierpnia 2020

oby tylko tych pieniędzy nie dotykały organizacje studenckie bo je znikną


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama