7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

22 kwietnia 2020

Przypominamy. Trochę mniej obostrzeń od poniedziałku

7 dni
Od dzisiaj 20 kwietnia można będzie pójść do parku i na spacer w lesie, więcej klientów zrobi jednocześnie zakupy w sklepie, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez towarzystwa dorosłych. To pierwszy etap znoszenia ograniczeń związanych z trwającą epidemią, które zapowiedział rząd.

Wciąż obowiązują i będą obowiązywać stałe zasady bezpieczeństwa: zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych; obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych, utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe; ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu) oraz kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Daty kolejnych etapów zdejmowania obostrzeń (w sumie czterech) zależą przede wszystkim od liczby zachorowań.
Od 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie. Do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.
W sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 - na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.
Od 20 kwietnia można wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze. Przebywać na zewnątrz można będzie oczywiście tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania nosa i ust.

Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!

Zmieni się też liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym. Od poniedziałku będzie zależała od powierzchni świątyni - na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.
Młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej, zachowując, rzecz jasna, odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniając usta i nos.

Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Przejście do zapowiadanych, dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim), wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych) oraz realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama