7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

22 kwietnia 2020

Wymazobus rusza w powiat częstochowski

7 dni
108 osób czeka w powiecie częstochowskim na badanie w kierunku koronawirusa. Do mieszkańców powiatu mających wskazania do testów na obecność SARS CoV-2 ruszył właśnie „wymazobus”, czyli specjalny ambulans do pobierania wymazów.

Dzięki połączonym siłom Starostwa Powiatowego w Częstochowie, 13. Śląskiej Brygady Terytorialnej, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego czas  oczekiwania na badanie diagnostyczne, a potem na jego wynik zdecydowanie się skróci.

– Bardzo dobrze rozumiem osoby, które oczekują na pobranie próbek, a później z obawą czekają na wyniki, bo sam byłem w tej ciężkiej sytuacji. Dlatego tym bardziej zależy mi na skróceniu tego okresu niepewności wszystkim, którzy pozostają w kwarantannie – mówi starosta częstochowski Krzysztof Smela.

Mobilny punkt pobrań funkcjonuje za sprawą działań podjętych przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Częstochowie. Jak zaznacza naczelnik Anetta Ujma –  podjęliśmy natychmiastowe działania w celu przeprowadzenia badania na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u jak największej liczby mieszkańców powiatu częstochowskiego. Powiat na swoim terenie nie posiada placówki służby zdrowia, wobec której jest organem założycielskim, w związku z powyższym podjęliśmy współpracę z 13. Śląską Brygadą OT. Całe zadanie realizowane będzie wspólnie, a Powiat Częstochowski nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów. To znaczący początek naszej dobrej współpracy z 13. ŚBOT. W chwili obecnej najważniejsze dla nas jest szybkie wykonanie testów i zapewnienie poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu częstochowskiego. 

Za ambulans i osoby pobierające próbki odpowiada 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej.

– Od początku szkolenia „terytorialsów” stawiamy na szkolenia medyczne, wielu naszych żołnierzy kończy kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Teraz, jak i w innych sytuacjach kryzysowych widać jak bardzo takie kompetencje są potrzebne. Co ważne, każdy z żołnierzy, który pojawi się u mieszkańców naszego regionu pobrać wymaz poza ukończonym kursem KPP został przeszkolony dodatkowo przez służby sanitarne tak, by prawidłowo wykonać wymaz i zabezpieczyć pobrany materiał – podkreśla dowódca 13. ŚBOT Pułkownik Tomasz Białas.

Próbki będą pobierane według zleceń wystawionych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Częstochowie, która zapewni również testy. Materiały niezbędne do poboru próbek oraz środki ochrony indywidualnej dla personelu zapewni Śląski Urząd Wojewódzki.

Akcję koordynuje starosta częstochowski. Podmioty prowadzą działania w ramach swoich kompetencji, dzięki temu nie będą generowane dodatkowe koszty.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama