7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

08 kwietnia 2020

Urząd gminy Konopiska w stanie dezynfekcji z powodu koronawirusa

7 dni
Jeden z pracowników urzędu gminy Konopiska uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. O tyle niełatwa to sytuacja, bo osoba ta wcześniej przebywała w budynku urzędu, a jak potwierdzają naukowcy, wirus osadza się na powierzchniach, których dotykała chora osoba i jest aktywny nawet przez kilka dni. Władze gminy są bardzo oszczędne w komentarzach, ale wiadomo, że przypadek zakażonego pracownika urzędu zmusił zwierzchników do przeprowadzenia w budynku gminy dezynfekcji. Jest ona konieczna i oby nie spóźniona. Spośród 30 pracowników urzędu gminy Konopiska nadal do pracy przychodzi połowa, czyli 15 urzędników, mimo wiedzy władz gminy o zakażonym pracowniku.

Od pojawienia się koronawirusa w Polsce codziennie wykonuje się dezynfekcję biur, szkół, klatek schodowych, autokarów itd., a to dlatego, że ten bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzi wirus, potrafi przetrwać poza organizmem człowieka nawet kilka dni. Na jego żywotność mają wpływ różne czynniki, w tym rodzaj powierzchni, temperatura oraz wilgotność powietrza. Koronawirusa przenosi się drogą kropelkową – podczas kaszlu, kichania lub mówienia. Wówczas jego cząsteczki unoszą się w powietrzu. Czasami potrafią się zatrzymać nawet na 30 minut, po czym opadają na napotkaną powierzchnię. Wystarczy, że osoba chora kichając lub kaszląc, zasłoni twarz dłonią, a zaraz potem dotknie klamki u drzwi biurowej toalety lub złapie za poręcz schodów w urzędzie – koronawirus pozostanie na tych powierzchniach nawet do... UWAGA! – 9 dni. A zatem po ich dotknięciu niczego nieświadome osoby, które zaraz potem gładzą okolice swojej buzi, oczu czy nosa — zarażą się natychmiast. Koronawirus „uwielbia gnieździć się” na materiałach z plastiku zwłaszcza, chociaż równie długo potrafi przetrwać na przedmiotach metalowych i szklanych.

Żywotność wirusów zmniejsza się znacząco pod wpływem wysokiej temperatury — niektórym szczepom starczy już 30-40 st. C. Skuteczne jest też stosowanie detergentów: środki dezynfekujące, które zawierają 62-71 proc. etanolu; 0,5 proc. nadtlenku wodoru lub 0,1 proc. podchlorynu sodu — też zabijają wirusy.

Właśnie z tych powodów, jak i zapewne wielu więcej (choć dziś naukowcy jeszcze nie wszystko o koronawirusie wiedzą) należy dezynfekować budynki, w których przebywały osoby zakażone lub nawet podejrzane o zakażenie koronawirusem.


Renata R. Kluczna

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama