7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

01 kwietnia 2020

Drastyczne podwyżki opłat za wywóz śmieci – już od 1 lipca

7 dni
- Kiedy wszyscy zastanawiają się, jak ulżyć mieszkańcom i przedsiębiorcom, nasz prezydent proponuje podwyżkę opłat za śmieci. Coś niebywałego. W tak ciężkich chwilach, gdy wszyscy zastanawiamy się, co będzie dalej, podnosić opłaty. Skandal! - tak do zatwierdzonych przez radnych SLD i PO propozycjach prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka (SLD) odniósł się radny PiS Piotr Wrona.
A podwyżka będzie i to bardzo wysoka: 29 złotych miesięcznie od każdego mieszkańca za odpady segregowane i aż 58 złotych za zmieszane. Więcej za wywóz sieci zapłacimy od 1 lipca 2020 roku.

Ostatnia sesja rady miasta Częstochowy (w czwartek, 26 marca 2020 roku), mimo dramatu milionów Polaków w całym kraju z powodu koronawirusa, nie należała do refleksyjnych w poczuciu wspólnoty, a punkt o podwyżce za wywóz odpadów wręcz pogrąży niejedną częstochowską rodzinę. Propozycję prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka wzrostu cen za odpady poparli wszyscy radni SLD oraz radni PO. 
Radni Prawa i Sprawiedliwości w ramach sprzeciwu wobec decyzji prezydenta zbojkotowali głosowanie i opuścili salę sesyjną.

Z całą pewności na „regulacje” cen za śmieci ma wpływ fakt, iż do ostatniego przetargu na wywóz nieczystości wystartowała tylko jedna firma i też ona wygrała – mowa o Remondisie. Zaoferował on cenę 48 milionów zł, przy możliwościach miasta w wysokości 42,5 miliona zł. Dla przypomnienia: zwycięska oferta z 2017 roku opiewała na kwotę 23 milionów zł. Oczywiście niezmienne uzasadnienie uchwały nie jest dla mieszkańców żadnym argumentem: „ze względu na wzrost kosztów funkcjonowania systemu konieczne stało się zwiększenie stawki opłaty od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość. Uchwała powoduje skutki finansowe - zwiększenie wpływów w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi. Podjęcie zatem przedmiotowej uchwały jest celowe i uzasadnione”. I tu pełna zgoda – „powoduje skutki finansowe” dla mieszkańców Częstochowy, którzy raptem 10 miesięcy temu musieli przyjąć do wiadomości podjętą przez częstochowskich radnych uchwałę podwyższającą stawki z 12 do 18 zł od osoby za odbiór odpadów segregowanych oraz z 20 do 36 zł za odpady zmieszane. Teraz mamy kolejna podwyżkę – z 18 na 29 zł miesięcznie od każdego mieszkańca za odpady segregowane i z 36 na 58 zł za niesegregowane. Od maja 2019 roku ceny za śmieci miesięcznie wzrosły w Częstochowie odpowiednio za segregowane o 17 zł, czyli prawie 150% i o 38 zł za zmieszane, czyli prawie 200%. 
Uchwała wprowadza zwolnienie w wysokości 50% z opłaty dla mieszkańców, których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej oraz dla rodzin wielodzietnych.

Nowe, wyższe ceny za wywóz śmieci zaczną obowiązywać od 1 lipca 2020 roku.


Renata R. Kluczna

Komentarze (4)

05 kwietnia 2020

Kiedyś za dziurę budżetową miasta i podwyżki,winien był PIS i rząd,teraz w radiu słyszałam że też koronawirus. Tylko jak projektowali podwyżki za śmieci to koronawirusa nie było w planie. Prorocy jacyś w tym SLD i KO ?


02 kwietnia 2020

Ktoś coś mówił, w telewizorze, ze za podwyżki nieuzasadnione będą ścigać i karać (jedzenie, płyn z Orlenu) to do roboty!


02 kwietnia 2020

Trzeba czymś pokryć straty w miejskich spółkach,spowodowane przez kolesi z SLD i KO. Nieudolność, niegospodarność o ile tylko to.


02 kwietnia 2020

Lewicowa wrazliwosc na własną kieszeń


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama