7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

20 stycznia 2020

Alpakoterapia sposobem na dobre zdrowie

7 dni
Alpakoterapia jest jedną z dziedzin zooterapii, czyli terapii z udziałem zwierząt. Z roku na rok cieszy się ona w Polsce coraz większą popularnością. Co takiego mają w sobie te zwierzęta, że podbijają ludzkie serca i jakie korzyści dla zdrowia niesie kontakt z nimi?

Alpaki to roślinożerne ssaki, które do Polski zostały sprowadzone z Ameryki Południowej. Żyją głównie w Andach na wysokości od 4000 do 4700 m n. p. m., głównie w stadach. Można je spotkać głównie w Peru, Chile i Boliwii. Należą do rodziny wielbłądowatych i często są mylone z lamami. Ich przysmakiem jest marchewka, ale spożywają również paszę, siano i trawę.

Wyglądem alpaki przypominają lamy lub owce z długimi szyjami. Ze względu na grubą, miłą w dotyku wełnę, ich głaskanie to prawdziwa przyjemność. Przesympatyczny wygląd alpak już sam w sobie wzbudza sympatię i uśmiech.
Mówi się o nich „żywe maskotki”, lubią towarzystwo i wszędzie gdzie się pojawią wzbudzają zainteresowanie. Kontakt z nimi uspokaja i rozluźnia. Te szczególne zwierzęta potrafią pozytywnie oddziaływać na stan zdrowia psychicznego i fizycznego.

Alpaki to zwierzęta o bardzo łagodnym usposobieniu, delikatne i zupełnie pozbawione agresji. Szybko zaprzyjaźniają się zarówno z człowiekiem, jak i innymi zwierzętami. Pozytywnie nastawione do dzieci, lubią być głaskane i przytulane. Dzięki dużej inteligencji, szybko uczą się nowych rzeczy, takich jak chodzenie na smyczy czy jedzenie z ręki.

Spotkanie z alpakami odbywa się zwykle na otwartym terenie, gdzie można wyprowadzić alpakę na spacer lub rozłożyć koc i po prostu posiedzieć w towarzystwie zwierząt. Zwykle na wejściu goście dostają porcję karmy, aby w trakcie spotkania mogli karmić alpaki z ręki i w ten sposób przełamać pierwsze lody. Alpaki lubią towarzystwo człowieka, chętnie pozwalają się przytulać i głaskać, a także robić wspólne zdjęcia. 

Kluczową rolę w alpakoterapii odgrywa dotykanie tych zwierząt. Alpaki mają bardzo przyjemne w dotyku, miękkie owłosienie oraz niezwykle pogodne usposobienie. Zabawy z alpakami, ich przytulanie i głaskanie, sprzyjają rozluźnieniu, uspokojeniu oraz wyciszeniu, łagodząc tym samym uczucie niepokoju. Przebywanie w ich towarzystwie łagodzi stany napięcia i niepokoju. Taka terapia pozytywnie wpływa na sferę emocjonalną, poznawczą oraz społeczną. U dzieci kontakt z tymi zwierzętami pozytywnie wpływa na rozwój ruchowy i pewność siebie. Alpakoterapia jest szczególnie polecana u osób z nerwicą, zaburzeniami lękowymi, autyzmem, ADHD czy zespołem Downa. 

Alpakoterapia przynosi ogromne korzyści nie tylko w terapii osób niepełnosprawnych, ale też ludzi starszych. Wspomaga rehabilitację ruchową i umysłową, a także poprawia samopoczucie. To również ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Spotkanie z tymi niezwykle sympatycznymi zwierzakami gwarantuje poprawę samopoczucia i mnóstwo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama