7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

14 stycznia 2020

7 dni
Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika 7 dni będziemy przypominać nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.

Nr 28/29 (114/115) 2006
* „Gówniana sprawa” - autorstwa Renaty Ryłko

Ta sprawa śmierdzi i bynajmniej nie dlatego, że dotyczy – za przeproszeniem – gówna. Cuchnie od nieudolności i niekompetencji urzędników. W skrócie możną by rzec: chodzi o pieniądze unijne, odchody zwierzęce, gnojowicę i gnojówkę, dokumentację i budowę. Dyrektywa Unii Europejskiej nie pozostawia rolnikowi wyboru. Zbiorniki na odchody zwierzęce muszą powstać w każdym gospodarstwie, w którym znajdują się krowy, świnie, konie itp. do 2008 roku. (…) W tej oto „gównianej sprawie” kryje się kilka niebezpieczeństw i utonąć można. Przede wszystkim instytucje rolnicze, począwszy od ministerstwa rolnictwa przekazują zapracowanemu chłopu stertę papierów „w celu zapoznania się i zastosowania”. Nie wskazują natomiast sposobu realizacji. Urzędnicy niższego szczebla wcale nie są życzliwsi. 

Nr 30/31 (116/117) 2006
* „Nowa linia tramwajowa” - autorstwa AK

Po przeanalizowaniu potrzeb mieszkańców i realnych możliwości finansowych miasta wybrano kierunek rozbudowy linii w dzielnicach Błeszno, Raków. Zaproponowano cztery warianty przebiegu linii tramwajowej.  Koszt budowy zamknie się w kwocie 14 mln zł. Wykup gruntów wyniesie około 2-3 mln  zł. Wszystkie koszty oszacowano na 40 mln zł. Do końca 2007 roku powinien powstać projekt linii.

Nr 32/33 (118/119) 2006
* „Skatepark w Częstochowie” - autorstwa AK

Przy Promenadzie im. Czesława Niemena działa już nowy, podobno pierwszy profesjonalny w Częstochowie, obiekt do jazdy na rolkach i deskorolkach. Obiekt zajmuje powierzchnię 525 metrów kwadratowych, został wybudowany w technologii żelbetowej. Budowa skateparku kosztowała 240 tys. zł i została całkowicie sfinansowana z budżetu miasta.

Nr 34/35 (120/121) 2006

* „Dom Księcia” - autorstwa Sylwii Bieleckiej

Są takie miejsca w naszym mieście, o których wolimy nie myśleć. I nie chodzi o ich urodę architektoniczną, bo z tą akurat tam jest wszystko w porządku. To miejsca biedy (jakby to drastycznie nie zabrzmiało), zaniedbane, zapomniane, gdzie normalna, pełna rodzina, gdzie choć jedno z rodziców pracuje to rzadkość. (…) By choć trochę zminimalizować to cierpienie 9 lat temu w Domu Księcia przy Stowarzyszeniu Monar uruchomiono świetlicę socjoterapeutyczną. Przychodzi tu 40 dzieci, prawie wszystkie mieszkają w Domu Księcia. Dzieci przychodzą tu zaraz po szkole, przede wszystkim po to, by odrobić lekcje. Zawsze dostają jakiś posiłek... Świetlica wygląda trochę jak dom. (…) Dobrze, że są takie miejsca. Miejsca, w których nikt nie ocenia, gdzie ktoś Cię wysłucha, wytłumaczy, gdzie możesz znaleźć przyjaciół. Szkoda, że jest tak mało. 

Nr 36 (122) 2006

* „Polityczne odpady” - autorstwa Renaty Ryłko

Mieszkańcy Sobuczyny i okolicznych miejscowości protestują przeciwko działaniu na terenie gminy Poczesna Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, czyli składowiska odpadów. Argumentują to względami ekologicznymi. Instytucje nadzorujące składowisko uspokajają jednak: Kontrola nie potwierdza nieprawidłowości w funkcjonowaniu CzPK. Mieszkańcy mogą więc spać spokojnie!


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama